Asertywność to umiejętność, która jest przydatna nie tylko w życiu prywatnym, ale także zawodowym. Niekiedy mamy ambicje, by być wzorowym pracownikiem. Widząc to niektórzy jednak chcą nas wykorzystać i proszą o kolejne przysługi. Gdy nie odmówimy raz, kolejne razy stają się standardem. Finalnie siedzimy po godzinach i wykonujemy zadania, które do nas nie należą. Jak tego uniknąć?
Dlaczego mówienie “nie” w pracy jest ważne?
Wiedza, jak mówić “nie” w miejscu pracy jest niezwykle ważna. Zazwyczaj ludzie asertywni mają zdrowe i odpowiednio wysokie poczucie własnej wartości. Są także pewni siebie i potrafią wyznaczać granice innym osobom, co wpływa pozytywnie na ich równowagę psychiczną oraz work life balance. Bartłomiej Stolarczyk, coach, trener i autor książki “Naucz, ich jak mają Cię traktować! Praktyczny podręcznik asertywności” w rozmowie z pracuj.pl powiedział: “Zawsze radzę, aby asertywność i asertywną odmowę traktować jak troskę o swój własny czas. Dla mnie to umiejętność zachowania kultury komunikacji w sytuacji trudnej”.
Ciągłe mówienie “tak” może być oznaką niskiej samooceny lub oznaczać niezdrowe pragnienie bycia przez wszystkich lubianym. Z kolei odmowa może mieć długofalowe korzyści. Dzięki niej szefowie i współpracownicy widzą, że jest się w stanie samodzielnie dokonywać oceny różnego rodzaju sytuacji i nie da się kogoś całkowicie podporządkować. Powiedzenie “nie” jednak nie jest łatwe i trzeba robić to w kulturalny, aczkolwiek stanowczy sposób.
Zobacz także: Jak się przygotować do odejścia z pracy? Oto, co musisz wiedzieć
Asertywność w pracy. Jak odmawiać dodatkowych zadań?
Należy pamiętać, że w pracy można powiedzieć “nie”. Nie warto jednak używać wtedy zwrotów “przepraszam, ale nie mogę” czy “wiem, że Ci zależy, ale…”, ponieważ stawiają one od razu w uległej wobec rozmówcy pozycji. Jak to zrobić właściwie? Wyjaśnij, jaki jest powód odmowy w jasny oraz zwięzły sposób i jeśli możesz, zaproponuj inne rozwiązanie. Nie myl jednak wyjaśnień z tłumaczeniem się. Nadmiernie szczegółowe wyjaśnianie różnego rodzaju detali lub usprawiedliwianie samego siebie może wyglądać jak poddanie się. W tym wypadku przysłowie ma rację – “tylko winni się tłumaczą”. Warto też pamiętać, że kluczowa jest konsekwencja, gdyż bardzo często jednorazowa odmowa nie wystarcza.
– Mimo że zaufanie i sympatia kolegów z pracy są niezmiernie ważne, to podejmowanie się wykonania zbyt wielu zadań może prowadzić do zaniedbania własnych obowiązków zawodowych i frustracji. Naucz się odmawiać, aby nie hamować dalszego rozwoju własnej kariery
– doradziła Agnieszka Pietrasik, Section Manager z Hays Poland, w rozmowie z money.pl.
Najlepszą formą odmawiania bywają słowa: “Nie dam rady”. Ten neutralny zwrot nikogo nie obraża i nie sprawi, że ktoś uzna cię za niekoleżeńską osobę. Poza tym mówiąc “nie” należy w pierwszej kolejności zadbać o to, aby rozmówca wyczuł dobre intencje i zrozumiał, że następnym razem ponownie może się zwrócić do nas z prośbą. Nie można być jednak na każde zawołanie. Nie pozwól, aby inni uznali, że twoim obowiązkiem jest wykonywanie ich pracy. Zamiast tego ustal wyraźne zasady, że pomagasz, ale tylko wtedy, gdy masz na to czas i ochotę.
Przeczytaj również: Jak prosić o podwyżkę w tak trudnych czasach? Oto, co radzą ekspertki
Jak odmówić przełożonemu?
Jeżeli szef przychodzi do ciebie z kolejnym ważnym projektem, a masz już i tak wiele na głowie, to racjonalnie podejdź do sprawy i nie przyjmuj nowych obowiązków. Warto w takiej sytuacji nie odpowiadać od razu, tylko stwierdzić, że najpierw musisz oszacować swoje obłożenie na najbliższe tygodnie i wrócisz z odpowiedzią. W tym czasie dobrze się przygotuj do rozmowy. Przemyśl, co chcesz powiedzieć, rozpisz swoje obowiązki i czas, który musisz na nie poświęcić. Potem pokaż, że nie jesteś w stanie przyjąć następnego projektu. Jak czytamy w serwisie pracuj.pl: “Możesz też zaproponować, że ktoś inny dobrze nadawałby się do wykonania tego zadania, bo Ty jesteś specjalistą w nieco odmiennym obszarze. Jeśli natomiast jesteś faktycznie najlepszą osobą, która może zająć się tym projektem, zaproponuj przekazanie koledze z działu części swoich obowiązków – dzięki temu pokażesz, że szukasz rozwiązania problemu”.
– Ludzie cenią takie cechy, jak szczerość i spójność. Dlatego najważniejsze w życiu zawodowym jest, aby być w zgodzie z samym sobą. Będzie to pozytywnie oddziaływać na otoczenie, ale także na nasze zadowolenie z podejmowanych decyzji
– wyjaśniła Karolina Lis, Director w Hays Poland.
Sprawdź też: Jak uniknąć wypalenia zawodowego? Oto skuteczne rady