Marcin Jurczuk: „Poziom organizacyjny białoruskiego fashion weeka mógłby zawstydzić większość imprez w Polsce”

1009
Fot. Grodno.in

Butik PolscyProjektanci.com przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Grodnie oraz Wspólnoty „Młoda Polska” zaprezentował twórczość polskich projektantów mody autorskiej podczas sobotnich pokazów mody w ramach Grodno Fashion Show.

To jedno z największych wydarzeń na Białorusi, które od 5 lat prezentuje kolekcje projektantów białoruskich i krajów sąsiadujących. 11 marca 2017 roku po raz pierwszy w historii tej imprezy na wybiegu pojawili się twórcy z Polski. Projektanci skupieni wokół projektu PolscyProjektanci.com dali łącznie 8 pokazów, które oglądała bardzo licznie zgromadzona publiczność, z honorowym gościem w osobie Pana Jarosława Książka – Konsula Generalnego RP w Grodnie, dzięki którego wsparciu przyjazd gości z Polski był możliwy do zrealizowania.

Jednym z pokazów była łączona prezentacja oferty PolscyProjektanci.com, w ramach którego zaprezentowane zostały marki takie jak Mateusz Pukło, Baczyńska & Czamara oraz Anna Cichosz. Swoje autorskie pokazy miały marki autorskie Łukasz Verra, Piotr Mazurkiewicz, MaLove Fashion, Mia Stilo, Endorfinella, DEVU Diana Walkiewicz i Ada Krawiec. Tak duża reprezentacja polskich twórców spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem, entuzjastycznymi brawami w trakcie i po pokazach oraz dużą ilością wywiadów prasowych.

 

Wioletta Połeć, właścicielka PolscyProjektanci.com: Gdy otrzymaliśmy propozycję współpracy od grodzieńskiej Wspólnoty „Młoda Polska” nie zastanawialiśmy się długo nad organizacją wspólnego wyjazdu. Rynki wschodnie są równie atrakcyjne pod kątem sprzedaży kolekcji autorskich, jak rynki zachodnioeuropejskie, a preferencje konsumenckie bardziej zbliżone do tego co oferują współpracujące z nami marki projektantów. Konserwatywny i zachowawczy klient z Polski docenia różnorodność oferty, ale ostatecznie podąża w decyzjach zakupowych za tym co wtapia w tłum, niż z niego wyróżnia. Białoruś, Rosja czy Ukraina jest bardziej otwarta na eksperymenty, a moda jest czymś co bawi i pozwala podkreślić swoją indywidualność. 

Fot. Grodno.ie

Marcin Jurczuk, ekspert rynku mody autorskiej w PolscyProjektanci.com: Nasze początkowe obawy związane z wyjazdem na Białoruś dużą grupą osób zostały szybko rozwiane po otrzymaniu wsparcia z Konsulatu Generalnego RP w Grodnie. Czy było warto ? Zdecydowanie tak. Przede wszystkim mogliśmy uczestniczyć w naprawdę dużym wydarzeniu modowym, którego poziom organizacyjny mógłby zawstydzić większość imprez w Polsce, którym towarzyszą pokazy mody. Począwszy od profesjonalizmu modelek i modeli z którymi współpracowaliśmy na miejscu, po kwestie techniczne związane z oświetleniem, nagłośnieniem czy samym wybiegiem. Poznaliśmy Igora Legowicza, który jest człowiekiem orkiestrą jeżeli chodzi o organizację tego typu imprez, którego doświadczenie zrobiło na wszystkich duże wrażenie. Jeżeli chodzi o kwestie czysto biznesowe, to na ocenę przyjdzie czas za kilka tygodni, gdy pewne działania promocyjne, które przedsięwzięliśmy powinny przełożyć się na efekt komercyjny. Z całą pewnością wsparcie Pani Anny ze Wspólnoty „Młoda Polska” jest nieocenione, a współpraca na przyszłość już zaplanowana.

Kierunek wschodni jako rynek zbytu był do tej pory zauważany przez dużych producentów przemysłowych, czego pochodną jest nieustająca popularność Centrum Handlowego PTAK i organizowanych pod ich szyldem imprez targowych. To jednak zupełnie inna kategoria branży odzieżowej od mody autorskiej. Z dużym zainteresowaniem będziemy obserwować rozwój wydarzeń związanych z promocją polskich projektantów na wschodzie przez PolscyProjektanci.com, a o kolejnych działaniach, tak jak i teraz, poinformujemy jako pierwsi.

Autor: Marcin Jurczuk