Kraków kocha design. Festiwal Zaprojektowani zgromadził tysiące gości

144

Zaprojektowani – Krakowskie Spotkania z Dizajnem, które organizuje Szkoła Wnętrz i Przestrzeni w Krakowie, były świętem dobrego polskiego projektowania. W dniach 17-20 listopada targi i warsztaty odwiedziło kilka tysięcy osób.

Minionego weekendu w Krakowie na wydarzeniu można było spotkać takie osobowości dizajnu, jak Dorota Koziara, prof. Piotr Bożyk czy Paweł Grobelny. W niedzielę, 20 listopada, tradycyjnie już odbyły się Targi Zaprojektowani, w czasie których można było kupić produkty od polskich projektantów.

Ideą Zaprojektowanych jest prezentacja i promocja tego, co dzieje się obecnie w polskim dizajnie, zarówno jeśli chodzi o wzornictwo, jak i wystrój wnętrz.

Szkoła Wnętrz i Przestrzeni nie tylko uczy, ale również wspiera polskich twórców – mówi Joanna Gaweł, dyrektor szkoły. Obserwujemy to, że pojawia się coraz więcej zdolnych twórców – artystów i rzemieślników. To z myślą o nich uruchomiliśmy dwa lata temu Zaprojektowanych. Chcemy pomóc w promowaniu kreatywnych projektów.

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty w czasie Zaprojektowanych, wolne miejsca skończyły się na kilka dni przed festiwalem. W Centrum Szkła i Ceramiki przy ul. Lipowej uczono się tworzenia szklanych przedmiotów, w Czerwonej Maszynie tworzono magazyn wnętrzarski, a w Szkole Wnętrz i Przestrzeni poznawano m.in. tajniki wykorzystania koloru we wnętrzach oraz tworzenia ceramiki.

Dorota Koziara, polska projektantka pracująca od wielu lat w Mediolanie, która współpracowała z takimi firmami jak Dior, Swarovski, Fiat czy Hermes była gościem specjalnym wydarzenia. Poprowadziła ona specjalny wykład masterclass w Szkole Wnętrz i Przestrzeni, w czasie którego opowiedziała o swoich doświadczeniach w pracy projektanta.

Kolejnym, równie interesującym gościem Zaprojektowanych był Paweł Grobelny, jeden z najbardziej utytułowanych polskich dizajnerów, który przeprowadził wykład Design dla przestrzeni publicznej. Polski projektant ma na tym polu duże, międzynarodowe doświadczenie, swoje projekty realizował m.in. w Brukseli czy Szanghaju, a niedawno wygrał międzynarodowy konkurs na miejskie meble dla Paryża. Jego prace można było oglądać między innymi podczas Vienna Design Week, Paris Design Week, Tokyo Design Week oraz Seoul Design Olympiad.

Prof. Piotr Bożyk, prorektor Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, w czasie swojego wykładu zajął się natomiast niezwykle ciekawym zagadnieniem, jakim jest projektowanie konceptualne.

Dobrą wiadomością jest to, że wszystkie warsztaty były bezpłatne, wymagały jedynie wcześniejszej rejestracji. Złą natomiast, że kolejna edycja dopiero za rok. Zapraszamy Was do śledzenia naszego kalendarza wydarzeń TUTAJ.