REKLAMA

Elegancja to styl życia, czyli recenzja książki “Francuski szyk dla mężczyzn”

REKLAMA

Isabelle Thomas oraz Frederigue Veysset, po sukcesie książki Francuski szyk! Zostań własną stylistką, ponownie postanowiły wziąć pod lupę mieszkańców stolicy mody, tym razem jednak skoncentrowały się na panach. Co z tego wyszło i czy Francuzi faktycznie są godni złotego medalu w kwestii ubioru?

Jeśli przyjrzeć by się bliżej początkom światowych cywilizacji to nie trudno zauważyć, że to właśnie męski ubiór był bardziej efektowny i wykonywano go z dbałością o każdy detal. Wyborom garderoby towarzyszyły oczywiście różne funkcje i pobudki, takie jak chociażby: chęć wzbudzenia strachu, odróżnienie się od koczowniczych plemion, po prowizoryczną, ale oddziałującą do dziś – manifestację bogactwa. Przykładowo w starożytnej Babilonii, podczas gdy kobiety ubierały się skromnie i nie zwracały na siebie szczególnej uwagi, panowie obwieszali się czym mogli. We włosach i w brodzie umieszczali dzwoneczki i kolorowe dodatki, na palec u stopy nakładali pierścień, na nadgarstkach dumnie świeciły im złote bransolety, a o mieczach i kamieniach, które zdobiły pochwy można by napisać osobny artykuł.

Niezaprzeczalnie od drugiej połowy XIX wieku i rewolucji przemysłowej, Francja uplasowała się w czołówce najmodniejszych stolic. Niemały w tym udział mieli także artyści, którzy hołdowali pięknemu wyglądowi i bardzo przykładali się do sposobu autoprezentacji. Przekładało się to też na ich powieściowych bohaterów i to dzięki francuskim dziełom możemy dziś prześledzić rozwój ubioru i wszelkie związane z nim niuanse. Do grona tego typu pisarzy zaliczał się Honore de Balzac, który poniekąd staje się patronem Francuskiego szyku dla mężczyzn, jego cytat otwiera bowiem książkę, dając czytelnikowi przedsmak treści, którą może znaleźć w środku.

Ktoś, kto nie bywa często w Paryżu, nigdy nie osiągnie pełni elegancji – napisał Balzac w Traktacie o eleganckim życiu, a autorki zapraszają nas tym zdaniem do odwiedzenia współczesnej już Francji.
Po przeczytaniu kilku stron łatwo się domyśleć, że zarówno dla autorek, jak i panów, z którymi w książce przeprowadzane są wywiady, elegancja to nie tylko dobrze skrojone ubranie, a jedynie składnik, uzupełnienie dobrych manier, doświadczeń i podejścia do kobiet. Ubiór pozwala nam odwzorować na zewnątrz to, jacy jesteśmy i jakie wartości chcemy sobą reprezentować. Wszyscy Francuzi, których poznajemy dzięki autorkom świetnie zdają sobie z tego sprawę. Czy to za tym stoi ich sukces?

Mężczyźni odpowiadający na pytania Thomas i Veysset, choć znacznie się od siebie różnią, jednomyślnie zgadzają się co do tego, że w modzie to jakość i dobre krawiectwo są najważniejsze. W gronie przepytanych panów znajdziemy pełen wachlarz osobowości, zarówno pod względem wieku, jak i preferowanego stylu. Poznajemy stylistów, projektantów, ale też aktorów czy prawników, a wszyscy oni dumnie prezentują swoje garderoby i dzielą się historią ulubionych ubrań. Dla Francuzów wartość sentymentalna, historia ubrania czy miejsce, z którego przywieźli dane akcesoria są dużo ważniejsze od metki.

W myśl zasady „od ogółu do szczegółu” rozmieszczone są kolejne rozdziały, które wprowadzają nas w arkana mody. Początkowo dowiadujemy się jak wybrać odpowiednią koszulę, czym okryć się w czasie mrozu, jakich fasonów spodni zdecydowanie unikać i co to znaczy mieć dopasowany garnitur w szafie. W wyborze pomagają nam specjaliści, którzy dzielą się z czytelnikiem swoim doświadczeniem i udzielają wskazówek, jak kompletuje się stylizacje we Francji.

Kolejna część książki jest już dla bardziej zaawansowanego grona czytelników: poszczególni panowie przekonują nas, jak silna jest moc akcesoriów i dodatków. Zaczynamy więc zwracać uwagę na dobór odpowiedniego krawata, dowiadujemy się o tym, w jaki sposób wykonuje się buty, które przetrwają lata i co trzeba zrobić, by dobrze wyglądać w okularach. Nie zabraknie też porad odnośnie dbania o swoje zdrowie i dietę, a miłośnicy trunków i cygar dowiedzą się, gdzie szukać najlepszych z nich.

Cała książka okraszona jest zdjęciami paryskich elegantów i przedstawia sylwetki przepytanych przez autorki mężczyzn. Publikacja przede wszystkim warta uwagi mężczyzn, którym znudziły się sieciowe ubrania i tęsknią za elegancją dawnych lat lub nadal szukają swojego niepowtarzalnego stylu. Panie też skorzystają na Męskim szyku – zawsze mogą poszukać inspiracji na prezent dla ukochanego lub odwiedzić wyjątkowe sklepy, których spis znajduje się na końcu książki.

Francuski szyk dla mężczyzn wydało Wydawnictwo Literackie, książkę możecie zamówić TUTAJ.

 

Autor: Tatiana Zawrzykraj

REKLAMA
REKLAMA

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tagi
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES