noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Nowe przepisy dotyczące dofinansowania posiłków, większa ochrona przed zwolnieniem, zmiany w urlopach. Przyjrzyj się swoim prawom!

W życie weszły zmiany w prawie pracy. Musisz je znać

REKLAMA
noSlotData

Koniec września to czas wejścia w życie przepisów zmieniających miesięczny limit dofinansowania posiłków dla pracowników. Ponadto zwiększyła się ich ochrona przed zwolnieniem. Nie zapomnijmy także o zmianach dotyczących urlopów.

Przeczytaj również: Przywrócenie możliwości handlu w niedziele? PRCH przytacza argumenty za

Miesięczny limit dofinansowania posiłków

We wrześniu obowiązywać zaczęły przepisy odnoszące się do miesięcznego limitu dofinansowania posiłków dla pracowników. Dotychczasowa kwota wynosiła 300 zł. Obecnie wsparciu, wolnym od ZUS, podlegają posiłki do 450 złotych. Jak zauważyła radczyni prawna Monika Jurkiewicz, w tym okresie, tak zwanemu oskładkowaniu przestały podlegać talony, bony żywieniowe, kupony, a także karty przedpłacone.

Za otrzymaną kwotę w placówkach handlowych lub gastronomicznych nabyć należy posiłki spożywane bezpośrednio po zakupie. Według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej z przytoczonych rozwiązań korzysta obecnie około 387 tys. osób.

Unsplash

Przeczytaj również: AI wesprze inwestorów giełdowych w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych

Większa ochrona przed zwolnieniem

22 września w życie weszła nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego odnosząca się do spraw sądowych z zakresu prawa pracy. Omawiane przepis dotyczy „artykułu 755§ 1. w sprawach z zakresu prawa pracy, w których pracownik podlegający szczególnej ochronie przed rozwiązaniem stosunku pracy za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia dochodzi roszczenia o uznanie wypowiedzenia stosunku pracy za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy, są na wniosek uprawnionego na każdym etapie postępowania udzieli zabezpieczenia przez nakazanie dalszego zatrudnienia go przez pracodawcę do czasu prawomocnego zakończenia postępowania”. Jak czytamy dalej, „podstawą udzielenia zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia”, a sąd może teraz „odmówić udzielenia zabezpieczenia wyłącznie w sytuacji, gdy roszczenie jest oczywiście bezzasadne”.

Co ta na pozór niewielka zmiana oznacza w praktyce? Dotychczas podczas sporu sądowego między pracodawcą, a pracownikiem instancja rozstrzygająca mogła według własnego uznania zdecydować o losie zatrudnianego. Przepisy pozwalały sędziom w swobodny sposób zinterpretować każdy postulat. Mogli oni na wniosek pracownika zobowiązać pracodawcę do dalszego utrzymywania go w kadrze firmy. Mieli jednak prawo do nieuwzględniania tej prośby. Wraz z 22 września 2023 roku stracili taką możliwość. Obecnie obowiązujące przepisy nakazują sądowi pracy, by na wniosek pracownika, nałożył na pracodawcę przymusu dalszego zatrudniania pracownika, aż do czasu prawomocnego zakończenia postępowania.

Przeczytaj również: Z TATE MODERN na wybieg MCQUEENa. Prace polskiej artystki na Fashion Weeku w Paryżu

Zmiany dotyczące urlopów

Przyszły rok liczył będzie 365 dni. W tym okresie czeka nas 151 dni wolnych oraz 251 pracujących. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wydłużyć swojego wolnego czasu. Pomogą nam w tym zmiany w przepisach dotyczących urlopów, które zostały już uwzględnione w Kodeksie pracy.

Zgodnie z aktualnymi przepisami osoby zatrudnione na podstawie umowy o prace mogą korzystać z urlopu wypoczynkowego wynoszącego, w zależności od stażu, od 20 do 26 dni. Wprowadzone w tym roku nowelizacje mogą wydłużyć okres dni wolny od wykonywania obowiązków służbowych. Od 26 kwietnia mamy możliwość wzięcia 2 dni urlopu z powodu działania siły wyższej oraz 5 dni urlopu opiekuńczego. Ponadto za każdy dzień wolny, który przypada w sobotę przysługuje nam dzień wolny do odbioru w innym terminie. Dzięki temu w 2024 roku maksymalnie możemy wciąć aż 35 wolnych dni. Nie jest to jednak liczba, która będzie należała się wszystkim.

Przeczytaj również: CHANCE EAU FRAICHE – wibrujący zapach od Chanel

Zdjęcie główne: Unsplash

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES