11 listopada - kiedy odebrać wolne?

Zbliża się 11 listopada. Kiedy odebrać wolne za ten dzień?

W bieżącym, 2023 roku 11 listopada wypada w sobotę. Co to oznacza dla osób pracujących w Polsce? Czy i kiedy można odebrać za to wolne i co w sytuacji, jeśli pracodawca odmówi oddania dnia wolnego?

Sprawdź: Co się dzieje z centrami handlowymi w Polsce? [I półrocze 2023]

11 listopada – Święto Niepodległości. Czy jest to dzień wolny?

W tym roku Święto Niepodległości wypada akurat w sobotę, a nie w dzień roboczy. Co to oznacza? W takim przypadku pracodawca jest zobowiązany do oddania pracownikowi dnia wolnego w innym terminie. Zasada ta wynika to z art. 130 Kodeksu pracy, a zignorowanie tego przepisu grozi firmie wysokimi grzywnami i dodatkowymi opłatami.

Przepis ten przewiduje, że każde święto ustawowo wolne od pracy, które wypada w innym dniu niż niedziela, w efekcie obniża wymiar pracy o osiem godzin. Oczywiście jeśli święto wypada w zwykły dzień roboczy – od poniedziałku do piątku, to staje się on automatycznie dniem wolnym.

Kiedy może przypaść to nowo ustalone wolne? Przede wszystkim należy dzień wolny oddać do końca okresu rozliczeniowego czasu pracy obowiązującego pracownika. Jednak konkretną datę przedsiębiorstwo może ustalić odgórnie, bez uprzedniej konsultacji z pracownikami – najważniejsze to, aby to nastąpiło to przed upływem okresu rozliczeniowego. Dzień wolny może nawet przypaść zaraz przed sobotnim świętem, a więc np. w piątek, 10 listopada.

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jakie okresy rozliczeniowe stosuje ogólnie dane przedsiębiorstwie lub indywidualnie dla danego pracownika. I tak, jeśli obowiązują miesięczne okresy rozliczeniowe, to dzień wolny w zamian za 11 listopada musi przypaść już do końca tego miesiąca, a więc do 30 listopada bieżącego roku. Jeśli natomiast obowiązują dłuższe okresy rozliczeniowe, np. trzymiesięczne czy półroczne, to wolne trzeba oddać do końca tego konkretnego okresu. Przykładowo, jeśli obowiązuje okres kwartalny to wolne musi przypaść do ostatniego dnia grudnia 2023 roku. Dodatkowo w takim przypadku wolny za 11 listopada mógł był nawet ustalony na jakąś datę jeszcze w październiku.

Co istotne, jeśli w dniu wyznaczonym jako wolne za 11 listopada, pracownik akurat przebywa na urlopie, to wówczas rozumie się, że nie korzysta on ze swojego urlopu, ale z wolnego za 11 listopada. To oznacza, że nadal ma do wykorzystania jeden dzień urlopu – może go wybrać w dowolnym, późniejszym terminie.

Firma odmawia wolnego. Co wtedy?

Co w przypadku, gdy firma odmówi wydania dnia wolnego pracownikowi za 11 listopada? Wówczas będzie musiała zapłacić mu za pracę w nadgodzinach, gdyż będzie to oznaczać przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. Ponadto grozi jej za to grzywna. Za naruszenie tej zasady, firma będzie musiała zapłacić mandat w wysokości od 1 tys. zł do nawet 30 tys. zł. Warto jednak dodać, że rzadko zdarza się, żeby nałożona została kara była wyższa niż 10 tys. zł.

Grzywna może być nałożona przez inspektora pracy, a wówczas zwykle waha się na poziomie od 2 tys. zł lub 5 tys. zł. Natomiast kara wyznaczona przez sąd może sięgać wysokości od zaledwie 1 tys. do aż 30 tys. zł.

Czytaj także: Były CEO popularnej marki odzieżowej oskarżony o handel ludźmi

Zdjęcie główne: Pixabay

Newsletter

FASHION BIZNES