noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Projektowanie ubrań

Zarobki projektantki mody – ile można zarobić w 2024?

REKLAMA
noSlotData

Pierwsze skojarzenia z zawodem projektantki przywodzą na myśl nazwiska Vivienne Westwood, Niny Ricci czy Miucci Prady. To ikony w świecie mody, które dzięki determinacji i ciężkiej pracy osiągnęły ogromny sukces – również finansowy. Czy praca na stanowisku projektanta to zawsze gwarancja dobrych pieniędzy? Odkrywamy, jak kształtują się zarobki w 2024 roku. 

Projektant mody – czym się zajmuje?

Projektant mody to artysta, stylista, wizjoner i … manager. Jego praca opiera się przede wszystkim na tworzeniu projektów ubrań i dodatków – pojedynczych sztuk lub pełnych kolekcji. Na podstawie stworzonych rysunków lub projektów graficznych, projektant dobiera odpowiednie materiały, koordynując jednocześnie cały proces produkcji. W pracy projektanta liczy się więc kreatywność, zdolności artystyczne, jak i wyobraźnia. Projektant powinien wykazywać się szeroką wiedzą z zakresu trendów, przewidując jednocześnie, co będzie na topie w kolejnych sezonach. Nieodzowną cechą projektanta jest również umiejętność pracy w zespole, bowiem obowiązki twórcy są ściśle powiązane z pracą innych osób zaangażowanych w produkcję – konstruktorów, technologów czy modelek. 

Do obowiązków działających samodzielnie projektantów należy dodać również ciągłą pracę nad rozwojem marki osobistej, w tym promocję, organizację pokazów czy opiekę nad finansami – dlatego też w tym zawodzie niezwykle cenne okazują się nie tylko zdolności artystyczne, ale i biznesowe. 

Możliwości zawodowe projektanta mody

Wśród projektantów mody wyróżnić możemy działających indywidualnie twórców, pracujących na własne nazwisko, jak i szereg osób zatrudnionych w markach odzieżowych. Miejsce i forma pracy w dużej mierze warunkuje wysokość ich zarobków.

Jeśli myśląc o zawodzie projektanta, przychodzą nam na myśl największe nazwiska, pamietajmy, że to jedynie niewielka grupa tych, którym udało się przebić spośród szerokiego grona osób wykonujących tę profesję. Konkurencja na rynku jest bardzo duża, w szczególności gdy weźmiemy pod uwagę początkujących w zawodzie projektanta. Ciężka praca, determinacja i wiara we własne możliwości, mogą okazać się niezbędne, by powoli wspinać się na kolejne szczeble kariery i sukcesywnie zwiększać zarobki. 

Przeczytaj również: Kariera projektantki mody – jak zacząć?

Czy projektanci mody zarabiają dużo?

Sukces w branży mody będzie oczywiście oznaczał bardzo wysokie zarobki, które w przypadku projektantów mody nie mają górnej granicy. Oprócz wyjątkowych korzyści finansowych, projektanci często zyskują szeroką sławę i zainteresowanie ze strony mediów. Droga na szczyt jest jednak długa i kręta, a początkujący projektanci muszą liczyć się z tym, że sukces finansowy przyjdzie do nich dopiero po czasie. Rozpoczynając karierę warto przygotować się na poświęcenie dużych nakładów finansowych, m.in. na samodzielną organizację pokazów czy tworzenie ubrań w pojedynkę, ze względu na brak środków na zatrudnienie innych pracowników. Istotnym wydatkiem jest również wynajęcie atelier, które w przypadku młodych twórców często mieści się w ich mieszkaniach.

Projektant na etacie – wady i zalety

Projektant pracujący w firmie odzieżowej produkującej na szeroką skalę jest odpowiedzialny za tworzenie ubrań, które kolejno trafiają do sklepów. Do jego zadań należy m.in. adaptacja bieżących trendów i wdrożenie ich do asortymentu danej marki. W zależności od wielkości firmy, projektant pracuje indywidualnie lub w zespole. W największych przedsiębiorstwach odzieżowych w Polsce, projektanci mody pracują w teamach odpowiadających za konkretny asortyment. Choć praca dla sieci odzieżowej to z jednej strony porzucenie ambicji o tworzeniu realizacji autorskich wizji, wymaga od projektantów dużych pokładów kreatywności, by stworzyć uniwersalne ubrania, które mają trafić do szaf szerokiego grona klientów. Projektanci zatrudnieni w markach odzieżowych muszą posiadać zdolność obsługi profesjonalnych programów graficznych, jak: Photoshop, Corel Draw czy Ilustrator, co pomaga tworzyć dokumentację techniczną projektów.  Atutem pracy w firmie odzieżowej będzie bez wątpienia stabilność zatrudnienia – zwykle w oparciu o umowę o pracę – na co nie mogą liczyć samodzielni twórcy działający na własny rachunek.

Przeczytaj również: Zawód projektanta mody: 11 porad dla początkujących w branży według Joanny Organiściak

Ile projektant mody może zarobić w 2024?

Zarobki na stanowisku projektanta mody w Polsce są bardzo zróżnicowane. Jak wynika z danych portalu wynagrodzenia.pl, średnia pensja na tym stanowisku w 2024 roku wynosić ma 7 190 zł/brutto. Przeciętne zarobki mieszczą się w przedziale od pięciu do dziewięciu tysięcy złotych brutto. 

Najbardziej znani polscy projektanci, którzy na co dzień stylizują gwiazdy, mogą liczyć na wysokie zarobki rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych miesięcznie. Ich pensje kształtuje również ilość posiadanych butików czy sprzedaż na polskich lub zagranicznych platformach. Twórcy, którym udało się wyjść ze swoimi projektami poza granice Polski, mogą liczyć na najwyższe zarobki. 

Zarobki projektanta zatrudnionego w firmie odzieżowej wahają się pomiędzy 5 a 8 tysięcy złotych brutto. Niewątpliwą korzyścią będzie umowa o pracę, ubezpieczenie zdrowotne oraz dodatkowe benefity w postaci płatnego urlopu, pakietów medycznych lub dodatków pozapłacowych. 

Projektanci mody, którzy tworzą poza granicami Polski, mogą liczyć na zdecydowanie wyższe zarobki. Zgodnie z danymi portalu payscale.com, średnie roczne zarobki projektantów mody w USA szacuje się na 70 tysięcy dolarów rocznie. Na pensję w tym przedziale liczyć mogą głownie projektanci z 5-9 letnim doświadczeniem w branży. Zarobki początkujących projektantów w Stanach Zjednoczonych zaczynają się natomiast od około 55 tysięcy dolarów rocznie.

Poszukujesz pracy jako projektant mody lub chcesz rozpocząć swoją przygodę na tym stanowisku? Koniecznie śledź najnowsze oferty pracy na portalu Fashion Biznes. Wszystkie dostęne stanowiska znajdziesz TUTAJ. Aby być na bieżąco, zapisz się do newslettera, a co tydzień na Twoją skrzynkę mailową spłyną powiadomienia o nowych ofertach pracy w modzie.

Zdjęcie główne: Pexels

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Tagi
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES