noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Wystawa Yohji Yamamoto w Mediolanie

Wystawa Yohji Yamamoto w mediolańskim 10 Corso Como

REKLAMA
noSlotData

Trzynaście lat po jego ostatniej retrospektywie w Victoria & Albert Museum w Londynie, japoński projektant Yohji Yamamoto ponownie staje się głównym bohaterem modowej wystawy. Ekspozycja, która właśnie powstała w Mediolanie, oferuje wyjątkową okazję do odkrycia kultowych kreacji damskich stworzonych przez mistrza dekonstrukcji mody w ciągu ostatnich 40 lat.

Wystawa Yohji Yamamoto: List do przyszłości (Yohji Yamamoto: Letter to the Future)  zagościła w mediolańskim concept storze 10 Corso Como. W pomalowanej na biało sali galerii odwiedzający mają okazję zobaczyć 25 kreacji Yamamoto, starannie wyselekcjonowanych z archiwów projektantów w Paryżu i Japonii. Ekspozycja obejmuje prace z okresu od 1986 do 2024 roku i oferuje wgląd w charakterystyczny styl Yamamoto, zdominowany przez czerń, uzupełniony o akcenty bieli i szkarłatnej czerwieni.

Przeczytaj również: Dolce & Gabbana otwierają drzwi do swojego świata podczas najnowszej wystawy w Mediolanie

Yohji Yamamoto: List do przyszłości

Jednym z najbardziej uderzających elementów wystawy jest ponadczasowość kreacji Yamamoto. Mimo że zaprojektowane wiele dekad temu, sukienki i klasyczne płaszcze projektanta wciąż emanują nowoczesnością. To nie przypadek, że wystawa nosi tytuł “List do przyszłości”. Przykładowo czarny płaszcz z sezonu jesień-zima 1986/87, z niechlujnie zwisającymi paskami czerwonego jedwabiu zebranymi w sztuczne pośladki, jest prezentowany obok jego zaktualizowanej wersji jesień-zoma 2024/25, różniącej się jedynie zwiększoną objętością.

Wystawa “Yohji Yamamoto: List do przyszłości” w Mediolanie nie tylko prezentuje chronologiczny przegląd kultowych kreacji projektanta, ale także ujawnia bogactwo i różnorodność jego estetyki. Każdy prezentowany model opowiada inną historię, odzwierciedlając różne aspekty wizji Yamamoto.

Według Alessio De’navasques’a, kuratora wystawy, kluczowym elementem estetyki Yamamoto jest jego umiejętność łączenia przeciwstawnych elementów. “Najbardziej zaskakujące jest to, że Yohji Yamamoto charakteryzuje się podwójnym temperamentem. W swoich pracach udaje mu się być jednocześnie Zen i duchowy z jednej strony, a z drugiej cielesny i zmysłowy” – mówi De’navasques.

Ta dualistyczna natura odzwierciedla się w wielu kreacjach Yamamoto. Na przykład surowe, monochromatyczne sylwetki często są przełamywane delikatnymi detalami, takimi jak przezroczyste tkaniny lub subtelne zdobienia. To napięcie między prostotą a złożonością, rygorem a swobodą jest tym, co czyni projekty Yamamoto tak wyjątkowymi i ponadczasowymi.

Wystawa “Yohji Yamamoto: List do przyszłości” jest prezentowana w Galerii 10 Corso Como w Mediolanie od 14 maja do 31 lipca 2024 roku. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Zdjęcie główne: 10corsocomo.com

Przeczytaj również: Co robić w Warszawie, gdy jest dobra pogoda? Przegląd ciekawych miejsc i atrakcji 2024

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES