Prawie 80 proc. Polskich pracowników mierzy się z objawami obniżonego nastroju, a niemal co drugi mierzy się z objawami depresji. Najnowsze badanie Mindgram Polska we wsparciu SW Reserach wskazuje, że Polacy potrzebują profesjonalnego wsparcia, którego wciąż brakuje w rodzimych przedsiębiorstwach.
Przeczytaj również: 6 sygnałów, że nadszedł czas na zmianę pracy
Wzmożone zwolnienia lekarskie, coraz częstsze absencje, wysoka rotacja i niskie zaangażowanie – to jedne z głównych skutków kiepskiej kondycji psychicznej polskich pracowników. Kondycji psychicznej zatrudnionych bliżej przyjrzała się platforma Mindgram, która na codzień działa w ramach wsparcia zdrowia psychicznego. We wsparciu Agencji Badań Rynkowych SW Research, Mindgram przedstawił raport „Dobrostan i zdrowie psychiczne polskich pracowników”.
Wypalenie zawodowe to jeden z najpoważniejszych problemów, z jakim mierzą się polscy pracownicy. Badania raportu wskazują, że problem ten dotyka aż 45 proc. zatrudnionych. 26 proc. ankietowanych doświadcza go w ciężkiej formie.
Jak wypalenie zawodowe objawia się u polskich pracowników? Cynizm, dystans emocjonalny i negatywne nastawienie są według autorów raportu najczęściej obserwowane symptomy. Niska motywacja do pracy przekłada się na opóźnione terminy, zmniejszoną produktywność i częste błędy. Wypalenie zawodowe jest również powodem konfliktów w pracy zespołowej, zwiększonych napięć czy dysproporcji w wykonywaniu obowiązków zawodowych. Cztery na dziesięć wypalonych zawodowo osób mierzy się z trudnościami emocjonalnymi – są nimi większa drażliwość, trudności w radzeniu sobie z codziennymi sytuacjami w pracy i mniejsza odporność na stres.
Autorzy raportu przyjrzeli się dokładniej pracownikom czterech sektorów biznesu. Oto odsetek pracowników, którzy zmagają się z wypaleniem zawodowych w danych branżach:
Technologie – 43 proc.
Zdrowie – 43 proc.
Finanse i prawo – 40 proc.
Sprzedaż detaliczna – 51 proc.
Średnia ogólna – 45 proc.
W swoim badaniu Mindgram poruszył również kwestię braku zdolności do pracy przy wypaleniu zawodowym, które na szczęście nie dotyka większej grupy pracowników. Jak wskazuje raport, u 29 proc. Badanych zauważono pogorszenie funkcji poznawczych, które objawiały się trudnością w utrzymaniu uwagi czy obniżoną koncentracją.
Polscy pracownicy nie czują się najlepiej
Midgram przyjrzał się również ogólnej kwestii dobrostanu polskich pracowników. Wnioski z badania są alarmujące – aż 78 proc. Ankietowanych wskazało, na umiarkowane lub pogorszone samopoczucie. Jedynie 22 proc. Badanych czuje się naprawdę dobrze.
Oto dane, wskazujące na procent polskich zatrudnionych w czterech sektorach biznesu, którzy wskazują na obniżony dobrostan:
Technologie – 85 proc.
Zdrowie – 76 proc.
Finanse i prawo – 76 proc.
Sprzedaż detaliczna – 80 proc.
Średnia ogólna – 78 proc.
Wypalenie to niższa produktywność, częstsze błędy, przekroczone deadline’y. Wpływa także na pracę samego zespołu, gdzie zaburzeniu mogą ulec chociażby relacje między współpracownikami,, a absencje czy prezenteizm stają się uciążliwe – wyjaśnia Jakub Zieliński, CEO w Mindgram.
Brak wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego
Autorzy raportu przyjrzeli się powodom wypalenia zawodowego wśród polskich pracowników. Choć firmy coraz częściej deklarują coraz większą świadomość i wsparcie pracowników w zakresie zdrowia psychicznego, zaledwie co dziesiąta osoba potwierdza, że uzyskuje realną pomoc w tej kwestii. Z kolei aż 63 proc. ankietowanych wskazało, że nie odnajduje wsparcia w kadrze kierowniczej.
Wsparcie managerów czy liderów działów to niezwykle istotny aspekt rzutujący na dobrostan psychiczny pracowników. Nie tylko wsparcie pracowników w codziennych obowiązkach i problemach jest tu istotne. Jak podkreślają autorzy raportu, to właśnie managerowie i liderzy powinni pokazać swoją postawą, że zdrowie psychiczne jest istotną wartością dla organizacji oraz dbać o empatyczne zarządzanie ludźmi.
– Liderzy siłą rzeczy coraz częściej będą spotykać się z trudnościami w zarządzaniu kryzysami emocjonalnymi w swoich zespołach. Właśnie umiejętność rozpoznawania kryzysów emocjonalnych i zapobieganie ryzykom związanym ze zdrowiem psychicznym pracowników staje się jedną z kluczowych umiejętności liderów przyszłości. Wyczulenie na ten aspekt to coś, czego teraz wielu zarządzającym zwyczajnie brak – zauważa Adam Plona, współzałożyciel Mindgram.
Zdjęcie główne: Unsplash
Przeczytaj również: Jak uniknąć wypalenia zawodowego? Sprawdź skuteczne rady