Wsparcia w kwestii zdrowia psychicznego ze strony przełożonych oczekuje blisko 97 proc. przebadanych pracowników. W nagłych, kryzysowych sytuacjach niezbędne jest szybkie działanie. W jaki sposób możemy pomóc pracownikom? Odpowiedź znaleźliśmy w raporcie grupy LUX MED.
Na co dzień z wysokim poziomem stresu zmaga się co piąty Polak. Nie zawsze jego przyczyną jest sytuacja zawodowa. Niejednokrotnie powodami są problemy zdrowotne, wypadki, czy choroby w rodzinie. Wszystkie one są jednak bodźcami znacznie obciążającymi naszą psychikę. Zgodnie z treścią raportu opublikowanego przez LUX MED, chcielibyśmy, by w chwilach kryzysów nasi pracodawcy wykazywali się szczególną empatią.
Szczerze o problemie
Mimo piętrzących się kłopotów, napięć, z którymi przestajemy sobie radzić, rzadko decydujemy się na szczerą rozmowę z naszym szefem. Boimy się odrzucenia, niezrozumienia. Nie chcemy, by nasza sytuacja negatywnie wpłynęła na to, jak postrzegane są efekty wykonywanych obowiązków. A przecież tak być nie musi…
– Na to, żeby pracownicy mogli czuć się komfortowo, składa się wiele czynników, zwłaszcza, że rzeczywistość stawia przed nami coraz większe wymagania. Przede wszystkim jest to troska o zdrowie psychiczne poprzez intensyfikację działań w obszarze wellbeingu w długofalowej perspektywie, ale także psychoedukacja oraz szeroko rozumiana kultura organizacyjna miejsca pracy. Budowanie świadomości na temat istotności zdrowia psychicznego jest ogromnym wyzwaniem naszych czasów – tłumaczy dr Marzena Sekuła, psycholog, Poradnia Zdrowia Psychicznego Harmonia grupy LUX MED.
LUX MED radzi pracodawcom
W momencie, w którym pracownik decyduje się poinformować o zaistnieniu problemu, kluczowa jest pierwsza reakcja pracodawcy. Podstawa to aktywne wysłuchanie oraz empatyczna postawa. Zdaniem ekspertów LUX MEDu przełożony powinien zapewnić o dyskrecji, a zarazem nie naciskając, zadeklarować udzielenie wsparcia.
Co w praktyce można zaoferować pracownikowi? Jednym z częściej używanych rozwiązań jest pakiet „interwencji kryzysowej”. W ramach jego działania udostępniana jest profesjonalna pomoc psychiatryczna i psychologiczna. W dobie powszechnej technologii dostępne są także rozwiązania online – m.in. czaty z ekspertami od zdrowia psychicznego. Wśród stosowanych rozwiązań pojawia się również pula dodatkowych dni wolnych – „Mental Health Days”.
W sytuacjach kryzysowych ważne jest zrozumienie, że każdy pracownik jest innym człowiekiem i inaczej reaguje. Wybierając odpowiednią formę pomocy, trzeba indywidualnie rozważyć, które rozwiązanie może nieść najlepsze korzyści.
Zanim będzie za późno
Atmosferę pozwalającą pracownikowi uzewnętrznić problem, firmy powinny budować na co dzień. Jakimi narzędziami? Jak zauważono w raporcie LUX MEDu, przede wszystkim nauką o wadze zdrowia psychicznego. Psychoedukacja to bowiem nie tylko promowanie zdrowych nawyków żywieniowych i zachęcanie do aktywności fizycznej.
Zdaniem ekspertów, pracodawcy powinni dbać, by tworzone przez nich miejsca pracy oparte były na współdziałaniu, a nie współzawodnictwie. Przełożeni powinni przeciwdziałać mobbingowi i wszelkiego rodzaju nadużyciom.