noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Dr Irena Eris na giełdzie

Ikoniczna polska marka kosmetyczna zadebiutuje na giełdzie. Jakie są jej plany?

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Na warszawskim rynku od miesięcy nie obserwowaliśmy żadnego debiutu. Tę posuchę przerwie Dr Irena Eris, której zapisy na akcje ruszyły dzisiaj. W ofercie znajduje się 11 mln nowych akcji i 1,5 mln akcji istniejących.

Dr Irena Eris na giełdzie: szczegóły dla inwestorów

Zgodnie z informacjami opublikowanymi w konspekcie, Dr Irena Eris planuje ze sprzedaży nowych akcji pozyskać do 140 mln PLN. Maksymalną cenę za papier ustalono na poziomie 12,8 PLN. W ręce inwestorów indywidualnych trafić ma do 10 proc. oferowanych akcji, pozostałe 90 proc. przeznaczonych jest dla instytucji.

– Dajemy inwestorom możliwość zainwestowania w dynamicznie rozwijającą się w Polsce i zagranicą spółkę rodzinną z sektora produktów kosmetycznych, nielicznie reprezentowanego do tej pory na GPW – powiedział Paweł Orfinger, prezes zarządu Dr Irena Eris.

Inwestorzy indywidualni mogą składać zapisy na akcje spółki od dzisiaj do 27 czerwca (ostatniego dnia do godz. 11:59). Pojedynczy zapis nie może być mniejszy od 100 oraz większy niż 200 tys. akcji. Po IPO, czyli pierwszym publicznym zaoferowaniu nabycia papierów wartościowych, w wolnym obrocie będzie maksymalnie 21,69 proc. walorów.

Po przeprowadzeniu emisji nowych akcji, uwzględniając ich cenę zawartą w konspekcie, wartość spółki wyniesie około 600 mln PLN.

Lokowanie pozyskanych środków

W kuluarach można usłyszeć o zainteresowaniu Dr Irena Eris rozbudową działalności hotelarskiej. Nie może to dziwić. W ubiegłym roku ponad jedna piąta przychodów spółki pochodziła z tego segmentu. Wydaje się jednak, że w pierwszej chwili fundusze zostaną zainwestowane inaczej.

Zgodnie z treścią konspektu, z pozyskanych środków od 70 mln PLN do 120 mln PLN Dr Irena Eris zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zakupu jednego lub większej liczby podmiotów (na przykład marek kosmetycznych) działających w Polsce lub zagranicą. W szczególności spółka zainteresowana jest firmami prosperującymi na rynkach europejskich.

To jednak niejedyny plan wykorzystania pieniędzy ze sprzedaży akcji. Założona przed ponad czterdziestu laty spółka myśli również o zainwestowaniu od 30 mln PLN do 80 mln PLN na rozwój swojej działalności na rynkach zagranicznych, na których jest już obecna. Przede wszystkim w Ameryce Północne, ale również w Europie Zachodniej, a także w Arabii Saudyjskiej oraz Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Co z tym hotelarstwem ?

Czy to oznacza, że Dr Irena Eris chce zahamować swoje hotelarskie aspiracje? Niekoniecznie. Spółka, która w swoim portfelu posiada luksusowe ośrodki w Krynicy-Zdrój, Wzgórzach Dylewskich oraz w Polanicy Zdrój, myśli o rozwinięciu tego segmentu działalności biznesowej. Nie jest to jednak takie proste…

Pomysły są dwa. Pierwszy to rozbudowa pięciogwiazdkowego hotelu w Polanicy Zdrój. Ma ona zostać zrealizowana w ciągu najbliższych kilku lat. Obecnie na przeszkodzie stoją względy formalne, niezbędna jest uzyskanie odpowiednich zgód. Wydaje się jednak, że w tym przypadku to tylko kwestia czasu, a odpowiednie dokumenty zostaną podpisane.

Drugim jest budowa hotelu w Świnoujściu. O tym pomyśle słyszymy już od dawna, jednak wciąż bez konkretów. Pewne jest, że właściciele spółki dostrzegają rosnący popyt na usługi hotelarskie premium w Polsce. I choć taki obiekt nad morzem ma ogromny potencjał biznesowy, to najprawdopodobniej nie jest on po drodze władzom samorządowym. Od siedmiu lat nie rozpatrzyli oni wniosku spółki o zmianę miejskiego planu zabudowy przestrzeni.

Dr Irena Eris: dane finansowe spółki

Skonsolidowane przychody Dr Irena Eris wyniosły w 2022 roku 340,2 mln PLN (+14,3 proc. niż rok wcześniej). W tym czasie spółka odnotowała blisko 55 mln PLN zysku operacyjnego powiększonego o amortyzację. W prospekcie Dr Irena Eris podaje, że jej celem strategicznym na 2025 rok ma być wzrost sprzedaży do 500 mln PLN.

Czy to najlepszy moment na IPO ?

Z pewnością nie jest to zły czas na debiuty. Zazwyczaj obserwujemy je w czasie wzrostów giełdowych. A jak można zauważyć od dołka z października 2022 roku indeks WIG20 urósł o ponad 50 proc.

Przykładami podmiotów, które w ostatnich kilku latach zadebiutowały w czasie hossy są między innymi Dino, Allegro, Pepco, czy STS Holdings. Czas na Dr Irena Eris. Z niecierpliwością czekamy na to, jak spółka tak mocno związana z branżą fashion radzić sobie będzie na warszawskiej giełdzie.

Zdjęcie główne: Dr Irena Eris, mat. prasowe

Przeczytaj również: Dr Irena Eris – królowa polskich kosmetyków

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES