REKLAMA
Moher i kid moher - jaka jest różnica? Rodzaje wełny.

Ten rodzaj wełny należy do najcenniejszych. Sprawdź, czy o nim słyszałeś

REKLAMA

Wełna, choć popularna na rynku od dekad, w ciągu ostatnich lat zyskała nową sławę, stając się jednym z najbardziej pożądanych materiałów na rynku odzieżowym. Nic dziwnego – coraz więcej z nas zaczęło przekładać jakość ubrań nad ich ilość. Wśród najpopularniejszych odmian wełny wymienia się moher, który posiada kilka często mylonych ze sobą odmian. Jedna z nich jest wyjątkowo cenna.

Wełna i jej właściwości

Wełna to jeden z najstarszych szlachetnych materiałów włókienniczych. Najpopularniejsze jej odmiany pozyskuje się z sierści owiec. W branży odzieżowej wełnę wykorzystuje się przede wszystkim do produkcji swetrów, płaszczy, garniturów, marynarek, czy rozmaitych akcesoriów, jak szaliki, czapki czy rękawiczki. 

Wełna jest doskonałym izolatorem ciepła, stąd wybór wełnianych płaszczy, swetrów czy szalików na zimę może okazać się nieoceniony. Dzięki swoim termoregulacyjnym właściwościom, wełna doskonale nadaje się nie tylko na mrozy, ale i upały, skutecznie chroniąc nas przed przegrzaniem organizmu. Wełna świetnie odprowadza wilgoć, co sprawi, że nie zapocisz się w swojej ulubionej wełnianej sukience czy marynarce. 

Kid moher a moher – czym się różnią?

Moher to materiał naturalny pochodzący z kóz angorskich, które cechuje miękkie, cienkie i lekko połyskujące futro. Bez trudu można go farbować na różne kolory. Kozy angorskie hodowane są przede wszystkim w Turcji, Afryce Południowej i USA. W przemyśle odzieżowym moher wykorzystywany jest głównie do produkcji płaszczy, swetrów. Wielu kojarzyć go może również z dodatkami, w tym moherowymi beretami. 

Kid moher to wyjątkowa odmiana moheru, niezwykle ceniona w przemyśle włókienniczym ze względu na ograniczoną dostępność. Kid moher to najlepszej jakości włókno pochodzące do małych kóz w wieku do sześciu miesięcy. Warto zaznaczyć, że przędza pochodzi z pierwszego w życiu strzyżenia kóz angorskich.

Kid moher to cienka, miękka przędza, jednak o mniejszym połysku niż klasyczny moher.  Im młodsza jest koza angorska, tym drobniejsze włókna wytwarza. Dlatego włókna pochodzące od młodszych kóz (koźląt), są bardziej pożądane niż włókna pochodzące od starszych zwierząt. Ze względu na najniższy ciężar i wyjątkowa delikatność tego rodzaju włókna, często łączy się go z włóknem stabilizującym, takim jak jedwab, wełna lub poliamid.

Moher – jak prać?

Ubrania posiadające w składzie moher, podobnie jak inne wełniane produkty, wymagają szczególnego traktowania, by przez długi czas cieszyć się ich wyjątkowymi właściwościami.  Dzianinowe ubrania z moheru są trwałe, jeśli są prane w odpowiedni sposób: 

  1. Można je prać ręcznie, jednak należy unikać moczenia.
  2. Temperatura prania nie powinna przekraczać 30 st. 
  3. Do prania ubrań z moheru należy odpowiednich środków piorących, najlepiej do wełny lub jedwabiu. Płyn do prania można zastąpić również delikatnym szamponem do włosów.  
  4. Po wypraniu, należy unikać wykręcania, a pozwolić wodzie swobodnie spłynąć. Moherowe ubranie połóż na ręczniku i lekko ściśnij, by pozbyć się nadmiaru wody. 
  5. Ubranie należy suszyć na płasko. Tuż po praniu powinno zostać wyprostowane i rozcięte do odpowiedniego kształtu. 
  6. Gdy dzianinowa odzież wyschnie, należy ja strzepać przy pomocy kilku energicznych ruchów. Dzianina stanie się wówczas bardziej puszysta. 

Przeczytaj również: Nowe materiały ecofriendly, które musisz znać

REKLAMA
REKLAMA
Tagi

materiały

REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES