REKLAMA
Met Gala

Top 5 motywów Met Gali. Które najbardziej zapadły nam w pamięć? 

REKLAMA

Met Gala 2023 zbliża się wielkimi krokami. Zanim jednak skupimy się na dziedzictwie Karla Lagerfelda, przyjrzyjmy się bliżej najciekawszym motywom tego wydarzenia w ubiegłych latach. Które najbardziej zapadły w pamięć? 

Met Gala od wielu lat uchodzi za jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie mody i show biznesu. Impreza zwana potocznie „modowymi oscarami”, organizowana jest od 1946 roku w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Od 1995 roku pieczę nad galą sprawuje sama Anna Wintour, która osobiście rozsyła zaproszenia tylko wybranym gościom.

Podczas gali przeprowadzana jest zbiórka pieniężna na rzecz Instytutu Kostiumów, która zbiega się z inauguracją corocznej wystawy. A ta od lat cieszy się wielkim zainteresowaniem – nie tylko wśród fanów ubrań. To m.in. tam po raz pierwszy obejrzeć można było dorobek Alexandra McQueena czy ekspozycję poświęconą Rei Kawakubo, założycielce Comme des Garçons, drugiej projektantce, której muzeum zorganizowało wystawę za życia (przed nią był tylko Yves Saint Laurent w 1983 r.).

Met Gala co roku zyskuje nowy motyw przewodni zgodny z coroczną wystawą, a gwiazdy ze świata mody, filmu i muzyki prześcigają się w jego interpretacjach.  W pamięć bacznych obserwatorów z pewnością zapadły jedne z najgłośniejszych tematów gali jak „AngloMania” z 2006 roku, „Punk: Chaos to Couture” z 2013 roku czy „China: through the looking glass” z 2015 roku. Jakie motywy mogliśmy podziwiać w ostatnich latach? Sprawdzamy.

MET GALA 2022: „In America: An Anthology of Fashion”

Motyw przewodni ubiegłorocznego wydarzenia nawiązywał do gali z 2021 roku, a dokładniej stanowił drugą część analizy amerykańskiej mody, jej wpływów oraz zmian, które zachodziły na przestrzeni dekad. Podczas gdy Lexicon skupiał się na modzie z XX i XXI wieku, tutaj na tapet wzięto styl poprzedniego stulecia. Wystawa poświęcona dziedzictwu Ameryki, hołdowała pracę krawców i projektantów, którzy do tej pory byli pomijani w historii mody ze względu na rasę lub pochodzenie. 

Dress code Gali wyznaczały motywy “gilded glamour” i “white tie” nawiązujące do przełomu XIX i XX wieku. Na czerwonym dywanie rządził więc przepych, złoto i kryształy w wystawnej formie. W gronie najbardziej komentowanych gwiazd znalazły się Billie Eilish w kreacji Gucci, Cara Delevingne topless czy Alicia Keys w pelerynie z motywem NYC. Największe zamieszanie wywołała jednak Kim Kardashian w oryginalnej sukni Marylin Monroe z 1962 roku, do której – jak sama przyznała – w ekspresowym tempie straciła 7 kg wagi.

MET GALA 2021: „In America: A Lexicon of Fashion” 

W 2021 roku pandemia nie odwiodła organizatorów od organizacji słynnej gali, jednak „oscary mody” przesunęły się w czasie z pierwszego poniedziałku maja, na noc z 13 na 14 września. Czy warto było czekać? Zdecydowanie. Motyw przewodni wydarzenia: In America: A Lexicon of Fashion, stanowił hołd dla historii mody amerykańskiej. Kreacje gwiazd i influencerów nawiązywały do amerykańskiej niepodległości, a sam motyw przewodni wystawy miał odpowiedzieć na pytanie: „Kto może być Amerykaninem?” – tłumaczył Andrew Bolton w rozmowie z amerykańskim „Vogue”. 

Na czerwonym dywanie podziwialiśmy kryształowe kreacje Kendall Jenner i Zoë Kravitz, Billie Eilish w imponującej sukni Oscara de la Renty czy … zakryte od stóp do głów Erykah Badu i Kim Kardashian. Nie zabrakło również odważnych apeli – Alexandria Ocasio-Cortez pojawiła się w kreacji z kontrowersyjnym napisem „Tax the Rich”, a Cara Delevingne w ramach walki z patriarchatem założyła top z apelem: “Peg the Patriarchy”. 

MET GALA 2020: About Time: Fashion and Duration”

Pandemia COVID-19 skutecznie pokrzyżowała organizację corocznej gali. W związku z zamknięciem Metropolitan Museum of Art zdecydowano o odwołaniu wydarzenia, przenosząc je do wirtualnej rzeczywistości. Za pośrednictwem platformy You Tube zorganizowano galę online, którą poprowadziła Anna Wintour. Wydarzenie uświetniły wirtualne koncerty, a organizatorzy przypomnieli poprzednie edycje “modowych Oscarów”.

Warto podkreślić, że sam temat wydarzenia miał nawiązywać do 150. rocznicy Metropolitan Museum of Art, a organizatorzy pragnęli skupić się na tym, jak moda wypływa na nasze postrzeganie czasu. 

MET GALA 2019: Camp: Notes on Fashion”

Wyznaczając motyw przewodni gali, sięgnięto do „Notatek o kampie” pisarki i aktywistki Susan Sontag. Pomysł organizatorów wywołał wiele pytań i wątpliwości: Czym jest kamp? Jaki ma związek z modą? 

Kamp jest trudny do zdefiniowania. Łączy przedmioty [w stylu] króla słońce i draq queen. [Jak mawiał Oscar Wilde] Albo bądź dziełem sztuki, albo je noś – wyjaśniła wówczas Anna Wintour na prezentacji wystawy podczas fashion weeku w Mediolanie. 

Na czerwonym dywanie królował przesyt, eklektyzm i brak zasad, a samo wydarzenie bardziej przypominało bal przebierańców, niż modowy wybieg (trudno zapomnieć Katy Perry w stroju świecznika). Show skradła Lady Gaga, która w ciągu kilku chwil zaprezentowała się w czterech odważnych stylizacjach. 

MET GALA 2018: Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imaginations”

W 2018 roku organizatorzy postanowili skupić się na fascynującej relacji mody i katolicyzmu. W nowojorskim MET pojawiły się ubiory, na które w znaczący sposób wpłynęła sztuka powstająca wokół Kościoła rzymskokatolickiego. Odwiedzający mogli podziwiać setki przedmiotów sakralnych, w tym eksponaty, które nigdy wcześniej nie przedostały się poza mury Watykanu.

W trakcie MET Gali gwiazdy dały się ponieść „katolickiej” wyobraźni, a ich stroje były okraszone złotem i bogactwem, niczym najbardziej wystawne kościelne ołtarze. Kto przykuł największą uwagę? Zdecydowanie Rihanna w stroju papieżycy i Jared Leto, który wcielił się w postać Jezusa. 

Jak się okazało, wystawa Boskie Ciała: Moda i wyobraźnia katolicka była nie tylko największą wystawą modową organizowaną przez MET, ale także najchętniej odwiedzaną w historii muzeum. 1 659 647 – dokładnie tyle osób zjawiło się w Nowym Jorku, by zagłębić związki mody i kościoła.

Motywy przewodnie z poprzednich lat

  • 2017: „Rei Kawakubo/Comme des Garçons: Art of the In-Between”
  • 2016: „Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology”
  • 2015: „China: Through the Looking Glass”
  • 2014: „Charles James: Beyond Fashion”
  • 2013: „Punk: Chaos to Couture”
  • 2012: „Schiaparelli and Prada: Impossible Conversations”
  • 2011: „Alexander McQueen: Savage Beauty”
  • 2010: „American Woman: Fashioning a National Identity”
  • 2009: „The Model as Muse: Embodying Fashion”
  • 2008: „Superheroes: Fashion and Fantasy”
  • 2007: „Poiret: King of Fashion”
  • 2006: „AngloMania: Tradition and Transgression in British Fashion”
  • 2005: „The House of Chanel”
  • 2004: „Dangerous Liaisons: Fashion and Furniture in the 18th Century”
  • 2003: „Goddess: The Classical Mode”
  • 2002: Brak motywu przewodniego
  • 2001: „Jacqueline Kennedy: The White House Years”

MET GALA 2023: czego możemy się spodziewać?

Już 1 maja 2023 wzrok wszystkich miłośników mody po raz kolejny skieruje się na czerwony dywan Metropolitan Museum of Art. Tym razem gala będzie hołdować twórczość mistrza Karla Lagerfelda. Wystawa pod hasłem „Karl Lagerfeld: Linia piękna” skupi się na „unikalnej metodologii pracy” niemieckiego projektanta, wyrażonej za pomocą linii. Odwiedzający wystawę będą mogli podziwiać projekty mistrza począwszy od lat 50. do ostatniej kolekcji stworzonej w 2019 roku. Jak gwiazdy uhonorują dziedzictwo dyrektora kreatywnego Chanel podczas Gali Met? Z niecierpliwością czekamy na słynny “the first Monday in May”.

Przeczytaj więcej: Karl Lagerfed x Bosa: współpraca włoskiej ceramiki i króla mody to wstęp do Met Gali

REKLAMA
REKLAMA
Tagi

MET Gala

REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES