noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Gmach Metropolitan Museum of Arts (Met) w Nowym Jorku

Top 5 motywów Met Gali. Które najbardziej zapadły nam w pamięć? 

REKLAMA
noSlotData

Met Gala 2024 zbliża się wielkimi krokami. Nim jednak skupimy wzrok na tegorocznych kreacjach “modowych Oscarów”, przyjrzyjmy się bliżej najciekawszym motywom tego wydarzenia w ubiegłych latach. Które najbardziej zapadły w pamięć? 

Met Gala od wielu lat uchodzi za jedno z najważniejszych wydarzeń w świecie mody i show biznesu. Impreza zwana potocznie „modowymi oscarami”, organizowana jest od 1946 roku w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku. Od 1995 roku pieczę nad galą sprawuje sama Anna Wintour, która osobiście rozsyła zaproszenia tylko wybranym gościom.

Podczas gali przeprowadzana jest zbiórka pieniężna na rzecz Instytutu Kostiumów, która zbiega się z inauguracją corocznej wystawy. A ta od lat cieszy się wielkim zainteresowaniem – nie tylko wśród fanów ubrań. To m.in. tam po raz pierwszy obejrzeć można było dorobek Alexandra McQueena czy ekspozycję poświęconą Rei Kawakubo, założycielce Comme des Garçons, drugiej projektantce, której muzeum zorganizowało wystawę za życia (przed nią był tylko Yves Saint Laurent w 1983 r.).

Met Gala co roku zyskuje nowy motyw przewodni zgodny z coroczną wystawą, a gwiazdy ze świata mody, filmu i muzyki prześcigają się w jego interpretacjach.  W pamięć bacznych obserwatorów z pewnością zapadły jedne z najgłośniejszych tematów gali jak „AngloMania” z 2006 roku, „Punk: Chaos to Couture” z 2013 roku czy „China: through the looking glass” z 2015 roku. Jakie motywy mogliśmy podziwiać w ostatnich latach? Sprawdzamy.

MET GALA 2023: „Karl Lagerfeld: Linia piękna”

W 2023 roku Met Gala uhonorowała Karla Lagerfelda, ikonicznego niemieckiego projektanta mody. Wydarzenie, zatytułowane “Karl Lagerfeld: Linia piękna”, było hołdem dla jego niezrównanego talentu i wieloletniego wpływu na świat mody.

Wystawa skupiła się na “unikalnej metodologii pracy” Lagerfelda, kładąc nacisk na znaczenie linii w jego projektach. Prezentowano kreacje inspirowane jego dorobkiem, sięgające od lat 50. XX wieku aż po ostatnią kolekcję z 2019 roku.

Andrew Bolton, główny kurator Gali Instytutu Kostiumów, podkreślił wyjątkowość warsztatu Lagerfelda: “Sercem wystawy jest ukazanie ewolucji dwuwymiarowych szkiców Karla w trójwymiarowe ubrania. To fascynujące, jak precyzyjne, niemal matematyczne, były jego rysunki, choć na pierwszy rzut oka sprawiały wrażenie spontanicznych i impresjonistycznych. To był niczym tajny kod, zrozumiały tylko dla niego i jego współpracowników.

MET GALA 2022: „In America: An Anthology of Fashion”

Motyw przewodni wydarzenia nawiązywał do gali z 2021 roku, a dokładniej stanowił drugą część analizy amerykańskiej mody, jej wpływów oraz zmian, które zachodziły na przestrzeni dekad. Podczas gdy Lexicon skupiał się na modzie z XX i XXI wieku, tutaj na tapet wzięto styl poprzedniego stulecia. Wystawa poświęcona dziedzictwu Ameryki, hołdowała pracę krawców i projektantów, którzy do tej pory byli pomijani w historii mody ze względu na rasę lub pochodzenie. 

Dress code Gali wyznaczały motywy “gilded glamour” i “white tie” nawiązujące do przełomu XIX i XX wieku. Na czerwonym dywanie rządził więc przepych, złoto i kryształy w wystawnej formie. W gronie najbardziej komentowanych gwiazd znalazły się Billie Eilish w kreacji Gucci, Cara Delevingne topless czy Alicia Keys w pelerynie z motywem NYC. Największe zamieszanie wywołała jednak Kim Kardashian w oryginalnej sukni Marylin Monroe z 1962 roku, do której – jak sama przyznała – w ekspresowym tempie straciła 7 kg wagi.

MET GALA 2021: „In America: A Lexicon of Fashion” 

W 2021 roku pandemia nie odwiodła organizatorów od organizacji słynnej gali, jednak „oscary mody” przesunęły się w czasie z pierwszego poniedziałku maja, na noc z 13 na 14 września. Czy warto było czekać? Zdecydowanie. Motyw przewodni wydarzenia: In America: A Lexicon of Fashion, stanowił hołd dla historii mody amerykańskiej. Kreacje gwiazd i influencerów nawiązywały do amerykańskiej niepodległości, a sam motyw przewodni wystawy miał odpowiedzieć na pytanie: „Kto może być Amerykaninem?” – tłumaczył Andrew Bolton w rozmowie z amerykańskim „Vogue”. 

Na czerwonym dywanie podziwialiśmy kryształowe kreacje Kendall Jenner i Zoë Kravitz, Billie Eilish w imponującej sukni Oscara de la Renty czy … zakryte od stóp do głów Erykah Badu i Kim Kardashian. Nie zabrakło również odważnych apeli – Alexandria Ocasio-Cortez pojawiła się w kreacji z kontrowersyjnym napisem „Tax the Rich”, a Cara Delevingne w ramach walki z patriarchatem założyła top z apelem: “Peg the Patriarchy”. 

MET GALA 2020: About Time: Fashion and Duration”

Pandemia COVID-19 skutecznie pokrzyżowała organizację corocznej gali. W związku z zamknięciem Metropolitan Museum of Art zdecydowano o odwołaniu wydarzenia, przenosząc je do wirtualnej rzeczywistości. Za pośrednictwem platformy You Tube zorganizowano galę online, którą poprowadziła Anna Wintour. Wydarzenie uświetniły wirtualne koncerty, a organizatorzy przypomnieli poprzednie edycje “modowych Oscarów”.

Warto podkreślić, że sam temat wydarzenia miał nawiązywać do 150. rocznicy Metropolitan Museum of Art, a organizatorzy pragnęli skupić się na tym, jak moda wypływa na nasze postrzeganie czasu. 

MET GALA 2019: Camp: Notes on Fashion”

Wyznaczając motyw przewodni gali, sięgnięto do „Notatek o kampie” pisarki i aktywistki Susan Sontag. Pomysł organizatorów wywołał wiele pytań i wątpliwości: Czym jest kamp? Jaki ma związek z modą? 

Kamp jest trudny do zdefiniowania. Łączy przedmioty [w stylu] króla słońce i draq queen. [Jak mawiał Oscar Wilde] Albo bądź dziełem sztuki, albo je noś – wyjaśniła wówczas Anna Wintour na prezentacji wystawy podczas fashion weeku w Mediolanie. 

Na czerwonym dywanie królował przesyt, eklektyzm i brak zasad, a samo wydarzenie bardziej przypominało bal przebierańców, niż modowy wybieg (trudno zapomnieć Katy Perry w stroju świecznika). Show skradła Lady Gaga, która w ciągu kilku chwil zaprezentowała się w czterech odważnych stylizacjach. 

Motywy przewodnie z poprzednich lat

 • 2018: ”Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imaginations”
 • 2017: „Rei Kawakubo/Comme des Garçons: Art of the In-Between”
 • 2016: „Manus x Machina: Fashion in an Age of Technology”
 • 2015: „China: Through the Looking Glass”
 • 2014: „Charles James: Beyond Fashion”
 • 2013: „Punk: Chaos to Couture”
 • 2012: „Schiaparelli and Prada: Impossible Conversations”
 • 2011: „Alexander McQueen: Savage Beauty”
 • 2010: „American Woman: Fashioning a National Identity”
 • 2009: „The Model as Muse: Embodying Fashion”
 • 2008: „Superheroes: Fashion and Fantasy”
 • 2007: „Poiret: King of Fashion”
 • 2006: „AngloMania: Tradition and Transgression in British Fashion”
 • 2005: „The House of Chanel”
 • 2004: „Dangerous Liaisons: Fashion and Furniture in the 18th Century”
 • 2003: „Goddess: The Classical Mode”
 • 2002: Brak motywu przewodniego
 • 2001: „Jacqueline Kennedy: The White House Years”

MET GALA 2024: czego możemy się spodziewać?

Już 6 maja 2024 roku Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku stanie się gospodarzem tego prestiżowego wydarzenia.  Met Gala 2024 będzie okazją do zaprezentowania najnowszej wystawy Instytutu Kostiumu: „Sleeping Beauties: Reawakening Fashion”.

Hasłem przewodnim tegorocznej gali jest „Ogród Czasu”. Goście zaproszeni są do odkrywania głębi kreatywności inspirowanej chwytającą za serce opowieścią J.G. Ballarda. Ten tajemniczy temat daje uczestnikom okazję do interpretacji i ucieleśnienia poprzez dobór strojów esencji czasu, natury i odrodzenia. Na kultowym czerwonym dywanie Met Gala możemy spodziewać się wachlarza motywów kwiatowych, elementów botanicznych i awangardowych projektów.

Met Gala 2024 będzie wstępem do najnowszej wystawy “Sleeping Beauties: Reawakening Fashion”. Wystawa, która potrwa od 10 maja do 2 września 2024 roku, zaprezentuje około 250 obiektów ze stałej kolekcji Instytutu, w tym rzadko pokazywane perełki.

Wystawa obejmie 400 lat historii mody, od XVII-wiecznego gorsetu z epoki elżbietańskiej po współczesne projekty takich sław jak Philip Lim, Stella McCartney i Connor Ives. Centralną część ekspozycji stanowić będzie 50 “śpiących królewien” – delikatnych i pięknych kreacji, które ze względu na swój stan nie mogą być ponownie noszone. Te wyjątkowe egzemplarze, w tym elżbietański gorset i jedwabna suknia balowa Charlesa Fredericka Wortha z 1877 roku, zostaną zaprezentowane jako cenne zabytki mody.

Wystawa wychodzi poza statyczne prezentowanie eksponatów. Wiele z nich zostanie zestawionych z współczesnymi projektami, które czerpią inspirację z przeszłości. Technika iluzji znana jako Duch Peppera ożywi niektóre z nich, a animacje wideo, projekcje świetlne, dźwięk, sztuczna inteligencja, CGI i inne formy stymulacji sensorycznej stworzą kontekst i pogłębią zrozumienie każdego elementu wystawy.

Przeczytaj również: Festiwal w Cannes. Historia i znaczenie najsłynniejszego europejskiego festiwalu filmowego

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Tagi

MET Gala

REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES