Aktualna polityka Unii Europejskiej w dużej mierze skupia się na ochronie środowiska. Bruksela szczególnie poważne podchodzi do walki z plastikiem. Nie dziwi zatem, że na jej celowniku znalazły się miniaturowe kosmetyki, które – już oficjalnie – do 2030 roku znikną nie tylko z półek w sklepach.
Bruksela walczy z miniaturowymi kosmetykami
O planach wprowadzenia zakazu pisaliśmy już w marcu ubiegłego roku. Teraz stały się one faktem. 10 lutego kraje członkowskie Unii Europejski przyjęły PPWR, czyli rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych. Razem z nim wprowadzono termin wejścia w życie zakazu sprzedaży miniaturowych kosmetyków. Producenci mają aż 5 lat, aby się do tego przygotować. Jednak UE zaleca, aby już teraz podjęli odpowiednie działania, mające na celu wdrożenie zrównoważonych praktyk w zakresie pakowania produktów.
Co zakaz oznacza dla konsumentów?
Ze sklepów znikną przede wszystkim miniaturowe kosmetyki, których produkcja wiąże się z użyciem dużych ilości plastiku. Podobny los czeka zestawy podróżne, które aktualnie cieszą się dużą popularnością wśród osób latających samolotem wyłącznie z bagażem podręcznym. Powód jest prosty: artykuły przeznaczone do jednorazowego użytku rzadko poddaje się recyklingowi.
Chcąc chronić środowisko, Unia Europejska wzięła na celownik nie tylko miniaturowe kosmetyki. Oprócz ograniczenia jednorazowych opakowań, które mają negatywny wpływ na środowisko, rozporządzenie ma również wymusić na producentach:
- stosowanie recyklatów,
- właściwe oznakowanie opakowań,
- ograniczenie używania opakowań biodegradowalnych i kompostowalnych.
Dostosowanie się przez producentów do rozporządzenia UE może wiązać się ze zwiększonymi kosztami produkcji. To z kolei oznacza potencjalny wzrost cen kosmetyków dla konsumentów. Mimo to zmiana przepisów jest konieczna, aby chronić środowisko przed degradacją i postępującymi zmianami klimatu.
Nie tylko miniaturowe kosmetyki
Oprócz miniaturowych kosmetyków i zestawów podróżnych dostępnych w sklepach do 2030 roku zostaną wycofane również mini produkty dostępne w hotelach i te stosowane w liniach lotniczych. Dotyczy to jednak wyłącznie kosmetyków w plastiku. Firmy mogą oferować swoim gościom i pasażerom artykuły w opakowaniach z materiałów nadających się do recyklingu lub tych o większej pojemności.
Przeczytaj też: Oficjalne stanowisko Unii Europejskiej w sprawie zakazu bawełny
Zdjęcie główne: Unsplash