REKLAMA
W świecie mody, gdzie innowacja i kreatywność są kluczowe, pojawiają się nowe gwiazdy - modowe startupy. Twórcy chcąc wykazać się coraz większą kreatywnością stawiają na zrównoważoną modę, futurystyczne technologie a nawet rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami. Przedstawiamy kilka interesujących startup’ów, które mogą zatrząść rynkiem.

TOP5 najbardziej interesujących startupów modowych. Pomysłowość zaskakuje, ale znajdują swoją niszę

REKLAMA
REKLAMA

W świecie mody, gdzie innowacja i kreatywność są kluczowe, pojawiają się nowe gwiazdy – modowe startupy. Twórcy chcąc wykazać się coraz większą kreatywnością stawiają na zrównoważoną modę, futurystyczne technologie a nawet rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami. Przedstawiamy kilka interesujących startup’ów, które mogą zatrząść rynkiem.

Przeczytaj również: Rośnie fala cyberprzestępstw. Użytkownicy Vinted coraz silniej narażeni

Postawili na prostotę – marka DOBRO

DOBRO to polska marka odzieżowa, która koncentruje się na tworzeniu prostych, funkcjonalnych i wysokiej jakości ubrań. Wychodząc naprzeciw problemowi przepełnionych szaf i nadmiernej konsumpcji w branży mody, DOBRO oferuje ograniczoną kolekcję uniwersalnych ubrań, które są łatwe do kombinowania i pasują na różne sylwetki. Produkty są tworzone z myślą o trwałości i uniwersalności, co przekłada się na długowieczność i ponadczasowy charakter ubrań. Marka podkreśla lokalną produkcję i jakość materiałów, a jej podejście do mody łączy praktyczność z odpowiedzialnością społeczną i ekologiczną.

Romans mody z technologią – marka Nueno

Nueno to pionierska marka na polskim rynku, specjalizująca się w modzie cyfrowej i będąca cyfrowym domem mody. Marka wyróżnia się tym, że tworzy ubrania, które istnieją tylko w przestrzeni wirtualnej – nie można ich dotknąć ani fizycznie nosić. Ich unikalność podkreśla zorganizowana przez nich sesja zdjęciowa z wykorzystaniem wyłącznie nieistniejących fizycznie stylizacji.

Moda cyfrowa zyskała na znaczeniu szczególnie w czasie pandemii, kiedy świat mody poszukiwał nowych środków wyrazu. Nueno wpisuje się w ten trend, tworząc lookbooki w rozszerzonej rzeczywistości oraz projektując ubrania, które istnieją tylko w świecie wirtualnym. Cyfrowe stylizacje Nueno znalazły już zastosowanie w sesjach okładkowych renomowanych pism modowych, takich jak „Vogue Taiwan” czy „L’officiel Ukraina”, co pokazuje rosnące zainteresowanie tą formą mody.

Założyciele Nueno, Adrian Hołota i Małgorzata Kudła, którzy są również założycielami studia deweloperskiego Panowie Programiści, zainspirowali się potencjałem digital fashion. Ich prace pokazują, jak technologia może zmieniać podejście do mody, otwierając nowe możliwości dla branży – od reklamy po gaming. Nueno to przykład, jak moda cyfrowa może tworzyć nowe, innowacyjne doświadczenia w świecie, gdzie granice między rzeczywistością a cyfrowym światem stają się coraz bardziej płynne.

Przeczytaj również: To najpopularniejsze hasła, których szukaliśmy w Google w 2023. Wiemy, co poruszyło Polaków

Ich siłą jest przyjaźń – marka dzieńdobry

Marka dzieńdobry, założona przez Jaśminę Parkitę i Norberta Serafina, to polska inicjatywa modowa zorientowana na Slow Fashion. Jaśmina, absolwentka łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych w zakresie Druku na Tkaninie, wnosi w projektowanie unikatowe grafiki i ilustracje, a Norbert, absolwent kierunku Realizacja Obrazu Filmowego i Telewizyjnego, przekłada swoje doświadczenia z filmu i fotografii na wizualną stronę marki.

dzieńdobry zrodziło się z pomysłu drukowania grafik Jaśminy na ubraniach, co zainicjował Norbert. Wcześniej oboje angażowali się w inne obszary twórczości – Norbert w produkcji filmowej i teledysków, Jaśmina w grafice i ilustracji dla różnych artystów oraz mediów.

Marka koncentruje się na tworzeniu niepowtarzalnych wzorów na tkaninach, które są następnie przenoszone na klasyczne fasony odzieży. W dzieńdobry stawia się na proste, wygodne kroje, które podkreślają komfort i kolor. Rozwija się także kolekcje dziecięce oraz tekstylia domowe.

dzieńdobry, rozwijane w duchu Slow Fashion, ceni sobie satysfakcję z tworzenia trwałej i wyjątkowej mody. Cała produkcja odbywa się w Łodzi, współpracując z lokalnymi manufakturami i rzemieślnikami, co pozwala na bezpośredni wgląd w proces produkcji i utrzymywanie bliskich relacji z dostawcami. Limitowana ilość produkowanych ubrań zapewnia klientom posiadanie unikatowych elementów garderoby, co jest zgodne z filozofią minimalizowania odpadów i zanieczyszczeń środowiska.

Moda bez barier – marka Fun Wear

Ta firma to przykład rodzinnego przedsiębiorstwa, które łączy osobiste doświadczenia i kreatywność w celu ułatwienia życia osobom z niepełnosprawnościami. Ich podejście do projektowania ubrań skupia się na funkcjonalności i dostosowaniu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. Wszystkie projekty ubrań są wspólnym dziełem rodziny, gdzie każdy członek przyczynia się do procesu twórczego.

Grafiki na ubraniach są bezpośrednim odzwierciedleniem artystycznych talentów dzieci twórców firmy. Na przykład, wzór na bluzie “Matylda” został stworzony przez ich córkę, podczas gdy “Meduza” to zdjęcie wykonane przez Filipa, a kwiaty to dzieło Doris. Luke, jako jeden z członków rodziny, zajmuje się harmonizowaniem kolorów i finalnym dopracowaniem projektów. Firma jest bezpośrednim producentem swojej odzieży, co pozwala na pełną kontrolę nad każdym etapem produkcji – od projektu po gotowy produkt.

Przeczytaj również: Kiedy należy zdjąć płaszcz w restauracji? Zdradzamy jedną z zasad savoir-vivre

Ubrania nie mają płci – marka YQUAL

Marka YQUAL, która niedawno zadebiutowała na rynku e-commerce, stanowi odpowiedź na rosnący trend gender neutral fashion, czyli mody nieprzypisującej płci ubraniom. Założycielka firmy, Magdalena Hajduk, reprezentuje podejście coraz bardziej popularne wśród światowych i polskich projektantów mody, które polega na tworzeniu ubrań uniwersalnych, niezależnych od płci.

W swojej filozofii YQUAL opiera się na przekonaniu, że ubrania nie mają płci i powinny być dostępne dla każdego. Bez względu na tożsamość płciową. Ta idea znajduje wyraz w projektowaniu ubrań, które są swobodne od tradycyjnych podziałów i stereotypów związanych z modą męską i damską. Zamiast tego, YQUAL koncentruje się na stworzeniu estetyki, która łączy w sobie elementy uniwersalne i praktyczne, oferując klientom możliwość wyrażania siebie poza utartymi normami płciowymi.

Pośród kilkudziesięciu tysięcy marek modowych na rynku nie jest łatwo się przebić. Widzimy więc trend spersonalizowanej mody, która dociera do węższego grona użytkowników, w ten sposób upatrując przestrzeń na własny sratup. Jedno jest pewne, że rynek modowy nie zasypia, ale otwiera się na zupełnie nowe przestrzenie i horyzonty.

Przeczytaj również: Polecenia z TikToka: restauracja Madonna

Autor: Rafał Kowalczyk, zdjęcie główne:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES