noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

“To, że skóra jest wegańska oznacza, że przy jej produkcji nie ucierpiało żadne życie”. Czy to przyszłość świata mody?

REKLAMA
noSlotData

Firmy na całym świecie, ale i w Polsce prześcigają się w wymyślaniu i tworzeniu alternatyw dla naturalnej skóry. Powstają skóropodobne materiały z jabłek, ananasa, a nawet… kaktusa. Ale czym tak naprawdę jest wegańska skóra? 

Świadomość marek i konsumentów rośnie

Jeszcze kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu futra i produkty z naturalnych skór zwierząt, tworzone przez największych projektantów i najsłynniejsze domy mody na całym świecie, stanowiły synonim luksusu. Dziś popularne marki rezygnują z nich, odpowiadając na potrzeby i apele klientów. Najświeższym przykładem jest choćby Oscar De La Renta, któremu Billie Eilish postawiła przed MET Galą ultimatum – zgodziła się włożyć sukienkę domu mody pod warunkiem, że ten zrezygnuje ze sprzedaży naturalnych futer. Artystka dopięła swego. Chwilę temu z używania naturalnych futer zrezygnowała również Grupa Kering, zrzeszająca takie domy mody, jak np. Gucci, YSL czy Balenciaga.

>>> Przeczytaj także: Dolce & Gabbana rezygnuje z futer zwierzęcych

Naturalne skóry i futra nie tylko powoli przestają być uważane za dobra luksusowe, samo ich noszenie staje się wręcz modowym faux-pas. Alternatywą stają się (na szczęście!) skóry wegańskie, wytwarzane m.in. z jabłek, ananasów czy… kaktusów. Wykonuje się z nich np. obuwie, torebki, portfele czy pokrowce na laptopy.

Wegańska alternatywa skóry ma podobny wygląd, jest wytrzymała i komfortowa w noszeniu, a przede wszystkim – nie jest okupiona cierpieniem zwierząt. 

“Naprawdę nikt nie musi cierpieć, żebyśmy mogli tworzyć modę”

Co ciekawe to polska marka jako pierwsza na świecie wykorzystała skórę z kaktusa do stworzenia butów. Mowa o Bohema Clothing, za która stoi para – Wiola i Sebastian, którym od początku przyświecała idea stworzenia mody, będącej całkowicie cruelty free (tworzonej bez cierpienia zwierząt – przyp.red.). Oboje chcieli udowodnić, że modne, designerskie i jakościowe buty, akcesoria, czy ubrania mogą i powinny być wegańskie.



– Naprawdę nikt nie musi cierpieć, żebyśmy mogli tworzyć modę. Próbowaliśmy różnych materiałów – pierwsza była skóra z ananasa, ale ona nie przypominała wyglądem skóry zwierzęcej, która używana jest w modzie najczęściej. Skóra z kaktusa to nie tylko materiał, który wizualnie przypomina skórę, ale też ma te same właściwości – jest trwały i oddychający. Co ciekawe, kaktus jest naturalnym pochłaniaczem dwutlenku węgla, ma dużą zdolność wychwytywania CO2 – z 14 akrów hodowli wchłaniane jest 8100 ton CO2 / rok, podczas gdy wytwarzane jest tylko 15,30 ton CO2 rocznie

– tłumaczy Wiola Wiertek, współwłaścicielka Bohema Clothing.



Jak słusznie stwierdza Wiola, możemy zatem śmiało twierdzić, że tworząc, czy nosząc buty z kaktusa zmniejszamy ślad węglowy, co jest niezwykle istotne dla dobra środowiska.

Skóra z kaktusa Desserto® to wysoce zrównoważona wegańska skóra na bazie roślin, wykonana z kaktusa, miękka w dotyku i trwała. Dodatkowo warto wspomnieć, że spełnia ona najbardziej rygorystyczne normy jakości i ochrony środowiska. Celem jest oferowanie wolnych od okrucieństwa, zrównoważonych alternatyw, bez toksycznych chemikaliów, ftalanów i PCW. Desserto® jest też częściowo biodegradowalna.

>>> Przeczytaj również: #ProjektantSlow: wywiad z Wiolettą Wiertel, współtwórczynią Bohema Clothing

Czy wegańska skóra to przyszłość?

Biorąc pod uwagę rosnącą świadomość społeczną i zakładając, że obecne trendy będą dalej się rozwijać – wszystko wskazuje na to, że wegańska skóra ma szansę w dużej mierze zastąpić naturalną. Celem ma być lepsza przyszłość, na którą składają się m.in. brak okrucieństwa czy toksycznych chemikaliów, a także dążenie do tworzenia materiałów, które będą biodegradowalne.

– Naszym zdaniem wegańskie skóry to przyszłość. Są przyjazne ludziom, planecie i zwierzętom. Do tej pory uważało się skórę zwierzęcą za najbardziej przyjazną środowisku, ale nikt nie policzył ile Co2 jest emitowanego do atmosfery, ile litrów wody jest zużywanych i ile cierpienia zwierząt generuje się przy produkcji tej skóry. Podobnie jest z rozkładem skóry zwierzęcej, nikt nie mówi o tym, ile chemikaliów używa się do jej wyprawiania. Cieszymy się, że mogliśmy być jednymi z pionierów, którzy zapoczątkowali tę modę

– opowiada Sebastian Szypuła.

Gdy proszę Wiolę, by w najprostszych słowach wytłumaczyła, czym jest wegańska skóra, odpowiada krótkimi, acz niezwykle celnymi słowami:

– to, że skóra jest wegańska znaczy jedno – przy jej produkcji nie ucierpiało żadne życie.

To niby proste i oczywiste, a jednak wyrażone wprost – robi wrażenie i składnia do refleksji. Sceptycy mogą zacząć rozmyślać nad trwałością materiału, ale okazuje się, że i tu mogą się mylić.

– Wszystkie skóry poza wiarą w ich certyfikaty i badania przesłane przez producentów, testujemy w laboratorium w Krakowie i właśnie dlatego mamy pewność, że trwałością nie odstają od skór zwierzęcych – rozwiewa wątpliwości kobieta.

>>> Przeczytaj również: #MovingForward: Kryteria mody cyrkularnej. Dlaczego znasz połowę, a nie stosujesz żadnych?

Świadoma moda kluczem do dobrej przyszłości


Tworząc modę w XXI wieku, nie sposób pozostawać obojętnym na wszystko to, co dzieje się z naszą planetą. Zarówno projektanci, jak i konsumenci zdają sobie sprawę z tego, że to tylko od nas zależy, jak rzeczywistość będzie kreować się na przestrzeni najbliższych 10-20 lat.

– Według nas moda od zawsze odzwierciedla nastroje społeczne i w dzisiejszym świecie, w czasach nieuchronnie zbliżającej się katastrofy klimatycznej, chcemy żeby niosła przesłanie. Moda inspiruje, pozwala wyrażać myśli i porywa do zmiany przyzwyczajeń, jest czymś co potrafi natchnąć na nowo. Wierzymy, że warto edukować i pokazywać nowe alternatywy, które naprawdę robią różnicę. Bo każda, nawet najmniejsza decyzja, może zmienić ten świat na lepszy.

– mówi Sebastian Szypuła.

>>> Przeczytaj również: Modowi ekoliderzy 2021 – najważniejsze ekologiczne inicjatywy ubiegłego roku

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

1 thought on ““To, że skóra jest wegańska oznacza, że przy jej produkcji nie ucierpiało żadne życie”. Czy to przyszłość świata mody?”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES