Birkenstock: odkrywamy tajemnice produkcji kultowego obuwia

Dlaczego Birkenstocki są tak wygodne?

Właściwości, jakie kryją w sobie Birkenstocki to zasługa zarówno wieloletniego procesu ulepszania produkcji, ale i magicznych właściwości korka. Ten naturalny materiał idealnie nadaje się do formowania podeszwy, ze względu na sposób, w jaki dopasowuje się do stopy. Oznacza to, że po dłuższym czasie użytkowania, wkładka „zapamięta” unikalne kontury naszej stopy, gwarantując doskonałą personalizację. Co istotne, korek absorbuje wstrząsy, pomaga zmniejszyć napięcie w stawach, zapewnia wsparcie chodzenia, co przy okazji sprzyja poprawie postawy i równowagi. W połączeniu z naturalnym lateksem (pochodzącym z drzewa kauczukowego) i jutą, otrzymujemy wysokiej jakości podeszwę, która posłuży nam przez lata.

zdjęcie: Birkenstock 2019

Proces tworzenia, formowania i obróbki słynnych korkowych podeszew odbywa się w fabryce w Goerlitz. Materiał ten sprowadzany jest do Niemiec prosto z Portugalii. Co interesujące, dąb korkowy, z kory którego jest on ściągany, najpierw musi dojrzewać przez 25 lat, a po zebraniu materiału – kolejne 9. Czy wiecie, że korek wykorzystywany do tworzenia podeszwy Birkenstoków pochodzi z nadwyżek produkcji … korków do wina? Niepotrzebne części zamiast lądować w koszu, znajdują swoje zastosowanie właśnie przy tworzeniu podeszew!

zdjęcie: Birkenstock 2019
zdjęcie: Birkenstock 2019

Na stałe w modowym szeregu

Obuwie tylko dla niemieckich turystów? Nie dajmy się zwieźć stereotypom. Birkenstocki od dawna przodują w modowym peletonie, a większość fashionistek od lat obowiązkowo posiada w swoich szafach przynajmniej jedną ich parę. Co ciekawe, Birkenstock, mimo swojej zakorzenionej ponadczasowości, sam stara się podążać za modowym szaleństwem. Co sezon firma włącza do swojej kolekcji kolejne warianty swoich butów, by nadążyć za aktualnymi trendami. Moda na Birkenstocki to jednak nie tylko street fashion. Kultowe klapki zaliczyły również swój debiut na wybiegu. I to nie raz! Do tej pory firma stworzyła kolekcje m.in. z Valentino czy Rickem Owensem. Czy planują kolejne współprace? Takiej informacji nie chciano nam zdradzić, jednak wyjawiono, że dział marketingu dokłada wszelkich starań, by zawiązać kolejne modowe współprace. Z kim najchętniej firma podjęłaby wspólne działania? To również owiane jest nutą tajemnicy, jednak firma podkreśla, że ich podstawowym wymogiem jest, by marka ta była zgodna co do wyznawanych wartości i zasad.

https://www.instagram.com/p/Bsu4xTNBy_1/

Na ratunek nie tylko stopom

Na poprawianiu komfortu życia poprzez wygodne obuwie, Birkenstock nie planuje jednak poprzestać. Wiedzieliście, że firma ma w swoich asortymencie własną serię łóżek, materacy i poduszek? Stworzenie odpowiednich warunków do snu było dla firmy kolejnym krokiem po produkcji wkładek: tak samo jak te, zapewnić mają wysoki komfort chodzenia, tak nowy ergonomiczny system do snu ma gwarantować spokojny odpoczynek i promować dobre samopoczucie.

https://www.instagram.com/p/BPaaWz0Du1_/

Producentom Birkenstocka nie umknęły również dobroczynne właściwości korka, które postanowili wykorzystać w inny, mniej konwencjonalny sposób. W 2017 roku firma wypuściła własną linię naturalnych kosmetyków, których bazowym składnikiem stał się właśnie korek. Receptura kremów i balsamów oparta jest wyłącznie na naturalnych składnikach. Produkty te wolne są od parabenów, SLS-ów i reszty chemicznych „zapychaczy”. Weganów i miłośników produktów bio, przekonają nie tylko swoim składem, ale i faktem iż nie były testowane na zwierzętach, a ich cała receptura zapakowana została w biodegradowalne opakowania.

zdjęcie: mat. prasowe

A Wy należycie już do fanów kultowych Birkenstocków, czy jeszcze nie odkryliście magicznej mocy ultrawygodnej korkowej podeszwy?

Newsletter

FASHION BIZNES