REKLAMA
Stella McCartney dla Vogue'a 2023

Stella McCartney zaprezentowała pierwszą na świecie odzież wykonaną z roślinnych cekinów

REKLAMA

Brytyjska projektantka Stella McCartney zachwyciła wszystkich nowym kombinezonem wykonanym z biocekinów. Jako pierwsza na świecie znalazła alternatywę dla plastiku.

Pierwsze na świecie biocekiny Stelli McCartney

Innowacyjny materiał start-upowy “BioSequin” marki Radiant Matter zdobył popularność za sprawą nowego projektu Stelli McCartney. Brytyjska projektantka, znana z etycznego podchodzenia do mody, zaprojektowała kombinezon z cekinów, który w całości wykonany jest z naturalnych materiałów. Cekiny pochodzenia roślinnego, stworzono bez użycia metali, minerałów, syntetycznych pigmentów i barwników. W dodatku nie zawierają plastiku, są biodegradowalne i nietoksyczne.

Kombinezon wykonano ręcznie w atelier marki w Londynie. Jest specjalnym projektem dla supermodelki Cary Delevingne, która prezentuje go na najnowszej okładce amerykańskiego Vogue’a z kwietniu 2023 roku.

Jestem zdumiona opalizującym pięknem naszego “BioSequin all-in-one” – wykonanego ręcznie w moim londyńskim atelier z nietoksycznych cekinów pochodzenia roślinnego, które są jeszcze bardziej oszałamiające niż konwencjonalne opcje. Kto powiedział, że zrównoważony rozwój nie może być seksowny? Cara zapiera dech w piersiach w tym rzadkim, cennym ubraniu i jestem bardzo wdzięczna, że ​​Vogue dał nam możliwość do inspirowania innych, aby dostrzegli potencjał bardziej świadomej przyszłości mody

– powiedziała McCartney w komunikacie prasowym.

Stella McCartney: do produkcji poliestru zużywa się rocznie 70 mln baryłek ropy

Kombinezon projektu Stelli McCartney nie jest jeszcze dostępny na rynku. Brytyjska marka przyznaje, że w najbliższej przyszłości chciałaby pokazać jeszcze większy potencjał innowacji materiałowych Radiant Matter. Głównym celem brandu, od wielu lat jest tworzenie ubrań tylko i wyłącznie z materiałów biologicznych, które nadają się do recyklingu i pochodzą z recyklingu.

Klasyczne (plastikowe) cekiny są wykonane z folii poliestrowej (Mylar) lub winylowej (PVC), wyjaśnia w swoim poście na Instagramie marka, a każda tkanina, która błyszczy lub ma właściwości odblaskowe, zawiera wysoki procent ropopochodnych plastików, toksycznych powłok lub części metalizowanych.

Przemysł modowy ma ogromny udział w światowym problemie z tworzywami sztucznymi, a ONZ twierdzi, że do produkcji poliestru zużywa się rocznie 70 mln baryłek ropy. Według Oxfam, Brytyjki kupują 33 mln cekinowych ubrań w każdym sezonie świątecznym, a 1,7 mln ubrań ląduje na wysypiskach po zaledwie pięciu założeniach. Ponadto Europejska Agencja Środowiska twierdzi, że około 35 proc. mikrodrobin plastiku uwalnianych do oceanów na świecie pochodzi z odzieży syntetycznej.

Zdjęcie główne: IG @stellamccartney

Przeczytaj też: Jeremy Scott odchodzi z Moschino. “Ostatni buntownik mody” żegna się włoską marką po 10 latach

REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES