Raport WGSN: Czy szary kolor wróci do łask?

565
vogue.com

WGSN nie ma złudzeń co do koloru, który będzie królem designu wiosną 2021 roku. “Good Gray” będzie nie tylko kontrastował z intensywnymi kolorami, ale także funkcjonował samodzielnie. Szary wraca do trendów jako barwa chłodna, ale uspokajająca, kojarząca się z naturą i błogim relaksem.

Na oficjalnej stronie WGSN został opublikowany krótki filmik oraz grafika prezentująca kolor, oba powstałe przy współpracy z Coloro. Na animacji widzimy, jak grafitowa skała (wizualizacja koloru) zmienia swoją formę aby idealnie zaprezentować różne oblicza szarości w designie. Najpierw jest naturalna, surowa i nierówna. Symbolizuje powrót do natury. Następnie, skała staje się gładką kulą. Taka forma to wyraz spokoju, regularności i minimalizmu. Ostatecznie kula opada na ziemię i okazuje się być miękka i elastyczna. Ma kojarzyć się relaksem i wygodą.

Warto zauważyć, że w modzie kolor szary często występuje w kolekcjach sportowych. Z kolei globalne trendy ewidentnie mówią głośne “nie” pośpiechowi, zabieganiu i nadmiernej szybkości życia. Modny staje się ogólnie pojęty relaks, życie w zgodzie z naturą i dbanie o siebie. Ubrania muszą być więc wygodne i funkcjonalne, dlatego właśnie będziemy nosić coraz więcej odzieży sportowej. Szczególnie tej w odcieniach szarości.

Szary zawsze też świetnie współpracował z intensywnymi kolorami, często lepiej nawet niż pozostałe kolory bazowe, takie jak czerń i biel. Dlatego właśnie spodoba się nie tylko zwolennikom minimalistycznej mody. Świetnie wygląda na przykład w połączeniu z neonami (zadowoleni będą amatorzy streetwearu), czy złotem (zestaw dla elegantów).

Na popularność szarości będzie miał także ogromny wpływ design wnętrzarski. Surowe, betonowe podłogi i kanapy w stylu loftowym nigdzie się na razie nie ruszają. Nadal będą uwielbiane przez projektantów.

My nie możemy doczekać się propozycji projektantów w odpowiedzi na obecność szarego w trendach. Jesteśmy też ciekawi, czy ten klasyczny, a jednocześnie intrygujący kolor na dobre wróci do łask.

źródło: wgsn.com

Tekst: Sylwia Nowińska

>>> Przeczytaj również: Pantone wypuszcza nową paletę kolorów. Czy znajdzie swoich wielbicieli?