REKLAMA

Ralph Lauren – rzeczy, których nie wiedzieliście o najsłynniejszym projektancie Ameryki

REKLAMA

Firma Ralpha Laurena jest na rynku od 1968 roku i od 50 lat króluje wśród najważniejszych marek premium z odzieżą. Niezależnie od tego, czy Lauren projektuje codzienne koszulki polo, czy eleganckie garnitury, jego nazwisko kojarzymy z wysoką jakością i klasą. Kim jest człowiek, który zbudował modowe imperium na… projektowaniu krawatów?

Ralph Lauren urodził się 14 października w 1939 roku w Nowym Jorku. Nie skończył studiów, ani nie uczył się mody, dlatego nic nie zapowiadało, że zawodowo zajmie się projektowaniem. Pierwsza firmę, Polo Fashions, założył w wieku 29 lat, a już jako 40 latek należał do elity amerykańskich twórców mody. Jak doszedł do sukcesu? Wybraliśmy z jego fascynującej historii kilka mało znanych faktów:

Lauren, z domu Lifshitz

Ralph Lauren przyszedł na świat jako Ralph Lifshitz. Rodzice Ralpha, Frieda i Franka Lifshits, byli żydowskimi imigrantami. Obce kulturze amerykańskiej nazwisko sprawiało, że ralph i jego brat byli w szkole prześladowani, dlatego w wieku 16 lat zadecydowali urzędowo zmienić nazwisko na znane nam dzisiaj “Lauren”. Wybór był inspirowany aktorką Lauren Bacall, z którą Ralph identyfikował się ze względu na podobną historię rodzinną.

Ralph Lauren na zdjęciu z żoną. Źródło: Instagram @ralphlauren


Ralph Lauren projektował krawaty 

Kariera Ralpha Laurena zaczęła się od projektowania krawatów. Firma, w której pracował, nie chciała przyjąć pomysłu o wprowadzeniu krawatów do kolekcji, dlatego projektant zdecydował się rzucić posadę. Co ciekawe, pracował m.in. w Brooks Brothers, która później stała się jego największym rywalem. W 1967 roku udało mu się wyprodukować linię krawatów z własnym logiem. Produkty trafiły do mniejszych i większych sklepów, a z czasem zaczęły budzić zainteresowanie wśród klientów. Krawaty Laurena były szersze i bogatsze w barwy niż standardowe projekty.


Kto stworzył koszulkę polo?

Nie da się ukryć, że kultowa koszulka polo z charakterystycznym znakiem jeźdźca na koniu jest znakiem rozpoznawczym Ralpha Laurena. Jednak warto wiedzieć, że fason polówki jako pierwszy zaprojektował Rene Lacoste. Koszulka miała być alternatywą do sztywnych T-shirtów, w których pasjonaci sportu grali w tenisa. Pomysł Lacoste nie przyjął się na szerszą skalę, a polo stało się popularne dopiero dzięki Laurenowi – projektant wykupił prawa do fasonu i naznaczył materiał sygnaturą konia.

Źródło: Instagram @Polo


Wielki Gatsby ubiera się u Laurena

W adaptacji “Wielkiego Gatsby’ego” według reżysera Jack’a Claytona, Gatsby (grany przez Roberta Redforda) korzystał z części garderoby uszytych przez Ralpha Laurena. Były to głównie garnitury i kamizelki. Ubrania od Laurena możemy oglądać także podczas seansu “Annie Hall” reżyserii Woody’ego Allena – styl chłopczycy u postaci granej przez Diane Keaton podbijają elementy specjalnie uszyte przez Ralpha Laurena. Kolekcje projektanta estetyką krzyczą “Ameryka!”, dlatego są lubiane również w gronie politycznym, nie tylko męskim. Stroje Laurena nosiła m.in. Hilary Clinton podczas kampanii prezydenckiej.

Ralph Lauren to nie tylko sportowe polo

Ralph Lauren Corporation to 17 marek (w tym smart casual w Polo Ralph Lauren, elegancka Purple Label, sportowa RLX, retro RRL, jeansowy Denim&Supply i studenckie Rugby). Linie składają się z odzieży męskiej, damskiej i dziecięcej. Oprócz ubrań Lauren produkuje też kosmetyki (w tym perfumy) oraz różne akcesoria odzieżowe i domowe. Jednak największą popularnością cieszy się linia Polo Ralph Lauren. W skład prezentowanych kolekcji wchodzą głównie koszulki polo, spodnie chino, bluzy rugby, swetry i mokasyny typu penny loafers.

Projektant otrzymał więcej nagród CFDA, niż inni w branży

Ralph Lauren jest jedynym designerem, który zdobył aż cztery najważniejsze tytuły w CFDA (The Council of Fashion Designers of America). Projektant otrzymał wyróżnienie za całokształt twórczości (wręczana w 1992 roku przez bliską przyjaciółkę, Audrey Hepburn), nagrodę dla sprzedawcy detalicznego roku, projektanta odzieży męskiej roku oraz nagrodę projektanta odzieży damskiej roku.

Uznanie branży to nie jedyne, co wyróżnia Laurena na tle konkurencji. Projektant jako pierwszy wprowadził do asortymentu akcesoria domowe oraz meble. Dziś ta praktyka jest bardzo popularna i nawet w sklepach sieciowych z odzieżą możemy płynnie przejść do działów związanych z wystrojem wnętrz.

Źródło: Instagram @poloralphlauren

RL dziś. Nowości na rynku

Mimo tymczasowych problemów Lauren nie odsprzedał udziałów w swojej firmie żadnemu z modowych konglomeratów i konsekwentnie zachowuje niezależność. Chociaż w 2015 roku projektant ustąpił ze stanowiska prezesa firmy i przeszedł na emeryturę, jego marka dalej prężnie się rozwija. Oprócz licznych działań charytatywnych zainicjowanych przez projektanta, marka wspiera społeczność LGBTQ+ przez motywy wprowadzane do kolekcji. W ostatnim czasie firma zapowiedziała kolekcję w kolaboracji z dwoma amerykańskimi uczelniami, Morehouse College i Spelman College, do których w przeszłości mogli uczęszczać jedynie ciemnoskórzy mężczyźni. Linia ma na celu uhonorowanie wkładu ciemnoskórych studentów w akademicki styl. Oferta obejmuje zarówno odzież damską, jak i męską (jest to głównie odzież wierzchnia, garnitury, sukienki, obuwie i akcesoria). Kolekcji będzie towarzyszyć film, który ma pomóc w interpretacji znaczenia kolekcji.

Źródło: Instagram @ralphlauren

>>> Przeczytaj też: Najnowsza kampania Vitkaca wywołała burzę w sieci. Trafili w bardzo nieodpowiedni moment

REKLAMA
REKLAMA

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES