REKLAMA

Q&A: Jak zaoszczędzić przed Świętami?

REKLAMA
REKLAMA

Okres świąteczny, mimo że jest jednym z przyjemniejszych w roku, wiąże się zwykle ze sporym obciążeniem portfela. Kupujemy prezenty, dekoracje, produkty spożywcze i wydaje się, że nie da się w żaden sposób ograniczyć kosztownych zakupów.

Z najnowszego raportu „Zakupy świąteczne 2018″, przygotowanego przez Deloitte, wynika, że na organizację tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia statystyczna polska rodzina wyda aż 1168 złotych. Mając świadomość błędów zakupowych możesz je ograniczyć i z nadejściem Nowego Roku nie przejmować się stratami na koncie. Podpowiadamy, jak nie pogubić się w szaleństwie świątecznych wydatków, a nawet zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.

Planowanie

Bez planu w przedświątecznym okresie można się pogubić, a gdy zapanuje w Twoim życiu chaos, trudno będzie trzymać kontrolę, szczególnie nad wydatkami. Usiądź z kartką papieru lub elektronicznym notatnikiem i rozpisz wszystkie wydatki. Wyznacz sobie kwotę, której nie możesz przekroczyć w świątecznych wydatkach i trzymaj się jej uczciwie. Tak samo zrób z prezentami. Stwórz listę osób, które pragniesz obdarować i wypisz ceny prezentów, jakie możesz na nie przeznaczyć. Z taką listą możesz spokojnie ruszać na zakupy.

Kupuj wcześniej i rozsądniej

Nie można się oszukiwać – ceny przed Świętami idą mocno w górę. Zakupy na Gwiazdkę należy robić więc możliwie jak najszybciej. Jeśli nie zdążyłeś korzystać z rabatów podczas Black Friday czy Cyber Monday, nie martw się – jeszcze nic nie jest stracone. Świąteczne zakupy to idealny czas, by wykorzystać uzbierane przez cały rok punkty w różnych programach lojalnościowych i klubach zakupowych. Przypomnij sobie, w jakich sklepach, supermarketach czy stacjach benzynowych zakładałeś kartę klienta. Sprawdź, czy zbierane punkty możesz wymienić na zniżkę, a być może problem wysokich cen prezentu rozwiąże się sam.

Spróbuj własnoręcznie wykonać prezenty

Czasem wydaje nam się, że musimy wydać fortunę, by uszczęśliwić bliskich świątecznymi prezentami. A czy pamiętasz, jak to jest dostać własnoręcznie wykonany prezent? Niestety w czasach, kiedy z każdej strony jesteśmy obsypywani reklamami, ciężko jest nam uwierzyć, że taki upominek kogoś jeszcze ucieszy. Pomyśl, jakie swoje talenty czy zdolności możesz użyć do stworzenia prezentu. Jeśli nie znajdujesz kreatywnego pomysłu, nie przejmuj się, tylko zajrzyj do Internetu. Inspiracji jest naprawdę dużo – od upieczenia pierniczków po uszycie spersonalizowanej poduszki, a nawet zrobienie domowego peelingu.

Nie pozbywaj się paragonów

Zbieraj paragony. Po pierwsze, dzięki temu łatwiej będzie Ci kontrolować wydatki. Będziesz miał pogląd na to, ile już wydałeś i na ile jeszcze możesz sobie pozwolić. Po drugie, paragon może okazać się jeszcze bardziej przydatny po Bożym Narodzeniu. Często zdarza się, że zakupiony prezent nie spełnia oczekiwań, rozmiar jest za mały lub produkt się uszkodzi. Paragon będzie niezbędny przy zwrotach, dlatego znajdź bezpieczne miejsce, gdzie odłożysz te po zakupionych upominkach.

Kupuj online

Wizyty w galeriach handlowych w grudniu przypominają maraton. Z pewnością nieraz spotkałeś się z ogromnymi kolejkami do kasy, do przymierzalni i tłumami przy sklepowych półkach. Zastanów się, czy cały ten stres jest Ci potrzebny. Warto też przyjrzeć się dodatkowym kosztom. Przecież wchodząc do galerii handlowej nie tylko wydasz na zakupy, ale pojawiają się także wydatki, o których często zapominamy. Aby dojechać do centrum handlowego, musisz zapłacić za paliwo, a podczas zakupowego maratonu, pójdziesz na kawę, ciastko, a na koniec na obiad. W domowym zaciszu przed komputerem zakupy będą przemyślane, a na pewno też spokojniejsze.

Uważaj na świąteczne haczyki

Przede wszystkim trzeba uważać na produkty “świątecznie” zapakowane. Pięknie przygotowane, przyozdobione prezenty mogą wyglądać naprawdę kusząco. Nie można jednak dać się oszukać. Przed zakupem takiego upominku upewnij się, że od zwykłej wersji nie różni się pojemnością. Często atrakcyjność „świątecznego” produktu polega tylko na ładnym opakowaniu, za które można srogo przepłacić. Pamiętaj także, aby nie dać się każdej promocji i okazji. Sklepy spożywcze przed Świętami chcą pozbyć się niektórych nietrwałych produktów z krótką datą. Pomyśl, czy uda Ci się w ogóle wykorzystać całą zgrzewkę mleka, zanim upłynie jej czas przydatności do spożycia.

Czy kosztowne Święta są warte swojej ceny?

Na koniec zastanów się, czy Święta bez drogich prezentów, tony jedzenia i świątecznych ozdób byłyby gorsze. Zapewne nie. Z jednej strony jesteśmy świadomi, że Boże Narodzenie to czas na spotkanie z bliskimi i odpoczynek. Z drugiej ciągle nie możemy oprzeć się pokusie świątecznego maratonu. Warto pomyśleć, czy ten czas chcemy spędzić stresując się o stan konta, czy przeżyć prawdziwie, ze spokojem w sercu.

Przeczytaj również: Q&A: Jakie trendy zdominują media społecznościowe w 2019 roku?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES