Każdego dnia decydujemy, jakie będzie nasze życie na polu prywatnym i zawodowym. Pragniemy przeżyć je najpełniej jak tylko potrafimy. Chcemy doświadczać radości i uniesienia. Aby stworzyć życie pełne satysfakcji i spełnienia, trzeba wejść w stan flow, czyli stan przepływu.
Czym jest flow?
Twórcą koncepcji jest Mihály Csíkszentmihályi, amerykański psycholog węgierskiego pochodzenia. Stan flow w tłumaczeniu to stan przepływu, doznanie uniesienia, a nawet uskrzydlenie. Według Csíkszentmihályi jest to stan między satysfakcją a euforią, wywołany całkowitym oddaniem się jakiejś czynności. Zagadnienie flow, odnosząc się do szeroko pojętego działania, znajduje zastosowanie również w pracy.
Przepływ następuje wtedy, gdy jest się w pełni skupionym na wykonywanej aktywności, a zadanie to wykonuje się dla czystej przyjemności z niego wypływającej. Charakteryzuje się brakiem samoświadomości, utratą poczucia czasu oraz całkowitą wolnością od strachu i lęku. Stan flow można definiować jako niesienie falą czy unoszenie się na wodzie.
>>> Przeczytaj również: Gdzie sprzedać nienoszone już ubrania?
Dlaczego warto dać się ponieść uskrzydleniu?
Gdy wpada się w wir zadań i zapomina o otaczającej rzeczywistości, szybko można się przekonać, jakie pozytywne efekty przynosi stan flow. Po pierwsze, zwiększa produktywność pracy. Gdy cała uwaga skupiona jest wyłącznie na zadaniu, wyniki w pracy są dużo lepsze. Po drugie, stan przepływu zwiększa kreatywność. Przeprowadzone badania wykazują, iż badani w stanie flow byli siedmiokrotnie bardziej kreatywni od pozostałych. Ponadto jesteśmy bardziej twórczy nie tylko w stanie przepływu, ale także po jego zakończeniu.
Jedną z najważniejszych korzyści jest radość i satysfakcja, jaką daje praca w stanie uskrzydlenia. Zwiększa też poczucie pewności siebie – gdy wiesz, że poradzisz sobie z trudnymi zadaniami, dostrzegasz własny potencjał i nic już nie stoi na przeszkodzie, by osiągać kolejne sukcesy. Obniża także poziom stresu – gdy zadania nie przekraczają naszych możliwości, a satysfakcja z pracy jest duża, nie doświadczamy niepokoju i zdenerwowania.
Pułapki na drodze przepływu
Istnieją jednak czynniki, które uniemożliwiają przepływ. Należą do nich niepokój i nuda. Niepokój występuje, gdy wykonywane zadanie przewyższa umiejętności osoby do jego wykonania, nuda natomiast pojawia się, gdy praca jest zbyt łatwa i nieskomplikowana. W przepływie może także przeszkadzać brak koncentracji oraz nadmierna samokontrola. Chociaż według badań zdolność koncentracji zapisana jest w genach, można ją ćwiczyć i uzyskać upragnione efekty.
Jak osiągnąć stan uskrzydlenia?
Wystarczy, że wprowadzisz w życie kilka zasad:
- Określ cel precyzyjnie.
- Podziel zadanie na małe, realne etapy, których osiąganie będzie źródłem poczucia uskrzydlenia.
- Daj sobie prawo do gorszych dni.
- Dopasuj poziom trudności wykonywanej pracy do umiejętności.
- Skup się całkowicie na zadaniu, zapominając o wszystkich rozpraszaczach.
- Nie zastanawiaj się jak inni to ocenią, liczy się tylko wykonywane zadanie.
Satysfakcja z pracy jest niezwykle ważna, bo wpływa na zadowolenie z całego życia. Na szczęście każdy jest zdolny do wprowadzenia w swoje codzienne zadania stanu flow. Mihály Csíkszentmihályi w swej książce Przepływ pisał: Szczęście nie jest czymś co się wydarza. Nie jest wynikiem uśmiechu losu ani dziełem przypadku. Nie można go kupić za pieniądze ani uzyskać dzięki władzy. Nie zależy od wydarzeń zewnętrznych, ale raczej od naszej ich interpretacji. Szczęście jest stanem, do którego należy się przygotować, a gdy się go osiągnie, trzeba go starannie kultywować. Każdy z nas musi bronić własnego szczęścia. Ludzie, którzy posiądą umiejętność kontrolowania wewnętrznych doświadczeń, będą w stanie sami decydować o jakości swojego życia – a to jest stanem najbliższym szczęściu, jaki możemy osiągnąć.