REKLAMA

#CareerMonday: Jak stosować mindfulness w pracy?

REKLAMA

Projekty, telefony, spotkania, prezentacje – wiele zadań spoczywa na głowie zabieganego pracownika. Obowiązki i długa lista rzeczy do zrobienia powodują stres, niechęć do pracy oraz obniżają produktywność. Z pomocą przychodzi mindfulness, które możesz praktykować wszędzie, nawet siedząc za biurkiem.

Często błędnie uważa się, iż mindfulness należy zostawić dla osób trenujących jogę czy tych, które mają dużo czasu wolnego. Nic bardziej mylnego. W życiu zawodowym także można znaleźć czas na uważność. Przedstawiamy, jak zacząć żyć w pełni każdą chwilą, nawet w miejscu pracy.

Mindfulness – pełnia obecności

Termin mindfulness odnosi się zarówno do praktyki jak i podejścia, które polega na byciu całkowicie obecnym wobec doświadczenia płynącego zarówno z zewnątrz (inni ludzie), jak z wewnątrz (własne myśli, uczucia, wrażenia) w każdej chwili. To inaczej uważność, przytomność, bycie w chwili obecnej z pełną uwagą i bez osądzania, czy dana chwila jest dobra, czy zła. Jest to także dobry trening uważności dla osób, które nie radzą sobie ze stresem i negatywnymi emocjami.

Mindfulness pomaga zwiększyć kreatywność, skupienie i kreatywność. Coraz więcej pracodawców zaczyna dostrzegać pozytywne efekty ćwiczeń uważności, oferując swoim pracownikom programy treningowe w miejscach pracy. Zainteresowanie stosowaniem praktyki wykazują przede wszystkim firmy zajmujące się rozwojem technologii oraz mediów społecznościowych. Praktyki mindfuless zapoczątkował Google, który jako pierwszy zapewnił swoim pracownikom taki trening. W ślad za nim poszły inne firmy. Aetna otworzyła Mindfulness Center, a Nike, Facebook, czy Pixar stworzyły specjalne pokoje do medytacji.

Gdy twoje biuro nie posiada miejsca do treningu mindfulness i nie oferuje ćwiczeń uważności, nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić taki trening do planu dnia samemu. Przedstawiamy, jak być uważnym w trakcie dnia pracy.

>>>Przeczytaj również: #Career Monday: Jak osiągnąć stan flow w pracy

Bądź jednozadaniowy

Badania przeprowadzone przez Zheng Wang na Ohio State University wykazały, iż uczniowie robiący wiele zadań naraz, czuli się bardziej produktywni, jednak w rzeczywistości wcale tak nie było. Wykonali mniej zadań i otrzymali gorsze rezultaty. W takim przypadku na ratunek przychodzi uważność.

Gdy pracujesz świadomie, selekcjonujesz obowiązki i tworzysz plan ich wykonywania. Kiedy wykonujesz każde zadanie oddzielnie, skupiasz całą swoją energię na tej konkretnej rzeczy. Pracując nad kilkoma projektami jednocześnie, każdemu przeznaczasz jedynie parę procent z energetycznego zapasu.

Skup się na oddechu

Praca nad oddechem nie jest przeznaczona jedynie dla joginów czy wokalistów. Spowolnienie oddechu sprawi, że poczujesz emocjonalny wewnętrzny spokój. Najlepszy jest fakt, że tę formę ćwiczeń mindfulness możesz wykonać wszędzie. Zwyczajne skupienie myśli na każdym wdechu i wydechu może Cię zrelaksować.

W przerwie między jednym a drugim zadaniem spróbuj wykonać proste ćwiczenie oddechowe. Wciągnij powietrze nosem licząc do trzech. Następnie licząc do trzech wstrzymaj oddech. Wypuść powietrze ustami licząc także do trzech. Możesz spróbować też z zamkniętymi oczami.

Ćwicz pokorę

W jaki sposób pokora wiąże się z uważnością? Uważność to zaakceptowanie siebie takim, jakim się jest, a także otwartość na słuchanie innych. Wiąże się także z wdzięcznością i docenianiem pomocy od innych.

Pokorę natomiast często mylimy z postrzeganiem siebie jako gorszego. Oznacza ona jednak zupełnie coś innego. Pokora to bycie świadomym swojej naturalnej zależności i równości pomiędzy ludźmi wokół ciebie.

Możesz ćwiczyć bycie pokornym i uważnym na wiele sposobów. Doceń opinie innych osób, okaż komuś uznanie. Poświęć kilka minut na zastanowienie się, kto ci ostatnio pomógł. Wstrzymaj szybki osąd. Zatrzymaj się i zastanów, w jaki sposób ktoś może mieć rację.

Poczuj wdzięczność

Zanim spakujesz się do domu i opuścisz biuro, wyciągnij kartkę i długopis i jeszcze na chwilę się zatrzymaj. Spisz listę pozytywnych zdarzeń, które miały miejsce podczas dnia pracy. Co sprawiło, że uśmiech pojawił się na twojej twarzy? Za co jesteś wdzięczny? Czasami małe, proste rzeczy sprawiają, że dzień staje się lepszy.

Dzięki temu prostemu ćwiczeniu, twój mózg przywyknie do pozytywnego myślenia. Wdzięczność sprawia, że stajemy się silniejsi psychicznie, więc będziemy mieli więcej odwagi i pewności przy kolejnych dniach pracy pełnych wyzwań.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES