Gdzie sprzedać nienoszone już ubrania?

58818
Fot. Michael Mors/ Pexels

Każda pora roku oznacza czystki w szafie i odłożone na bok torby ubrań. Przy takich porządkach zwykle dostrzegamy, że części ubrań nie nosimy już od dłuższego czasu. Na szczęście są miejsca gdzie z łatwością, pozbędziemy się zalegających ubrań a czasem nawet, zarobimy na nich. Zrób dobry uczynek dla naszej planety i daj drugie życie nienoszonym ubraniom. Dowiedz się gdzie sprzedawać używane ubrania.

Serwis aukcyjny Allegro

Tego serwisu nikomu przedstawiać nie trzeba. Allegro odwiedza co drugi Polak i nie jeden próbował choć raz w życiu coś na nim sprzedać. W milionach produktów trudno się wyróżnić, ale skuteczną taktyką, która ułatwia sprzedaż wielu rzeczy na raz jest tworzenie zestawu produktów. 

Wystarczy wybrać kilka przedmiotów w jakiś sposób ze sobą spójnych i stworzyć Zestaw – opcja dostępna w zakładce Allegro „Zestawy”. W ten sposób uatrakcyjnimy naszą ofertą, klient wzbogaci się o kilka rzeczy jednocześnie, zapłaci za przesyłkę raz, a my nie będziemy musieli przygotowywać pojedynczych wysyłek. Obustronna korzyść! Gdy stworzymy taki zestaw warto pomyśleć też o rabacie, wystarczy krótka adnotacja np.
Kupując w zestawie oszczędzasz 50 zł lub Cena sukienki w zestawie spada -50%!. 

Pamiętajmy jeszcze o jednej istotnej sprawie, zestaw ma być spójny estetycznie oraz funkcjonalnie, nie mieszajmy ze sobą sukienki rozmiaru XS i bluzki w rozmiarze XXL. Naszym docelowym klientem jest jedna osoba, na którą cały zestaw będzie pasował! Jeśli nie wiesz jak stworzyć komplet by przyciągnął zainteresowanie zainspiruj się dziewczynami z instagrama czy z blogów modowych. Na jestemkasia.com, blogerka Kasia Szymków zestawia ze sobą ubrania w spójny i przejrzysty sposób, warto zasięgnąć inspiracji przed planowaną sprzedażą. 

www.jestemkasia.com

Vinted i Szafa.pl

To dwa popularne w Polsce portale sprzedażowe. Łączą w sobie internetowy second hand, serwis modowy i forum dla użytkowniczek. Strony służą sprzedaży, wymianie czy nawet oddawaniu ubrań. Ważną funkcją jest możliwość komentowania każdego użytkownika, gdyż to właśnie komentarze są najlepszym sposobem ocenienia wiarygodności sprzedającego.

Założenie konta na tych portalach jest całkowicie darmowe. Główną różnicą jest wsparcie, jakie oferuje administracja w razie oszustwa. Vinted weryfikuje wiarygodność sprzedawcy poprzez nieobowiązkową weryfikację za pomocą przelewu zwracanego na konto. Natomiast Szafa.pl wymaga pełnej weryfikacji danych. Pobiera opłatę o wysokości 9 zł, którą można wydać na reklamę swojego profilu czy produktów, a w razie oszustwa zwraca pieniądze i ściga nieuczciwego użytkownika.

Oba portale sprzedażowe oferują wygodne transakcje płatnicze, za zakupy na Szafa.pl płacimy za pośrednictwem operatora płatności internetowych. W razie problemów z transakcją portal oferuje pomoc w postaci „Centrum Sporów”. Ponadto jeśli nie otrzymamy zamówionego towaru, Szafa.pl oferuje zwrot pieniędzy. To bezpieczna opcja dla kupujących, stąd wysoka popularność serwisu. Vinted z kolei wprowadził opcję „Portfel”, gdy transakcja dochodzi do skutku, pieniądze trafiają na „Portfel” i do czasu otrzymania przesyłki przez kupującego są w zawieszeniu na koncie sprzedawcy. Po udanej sprzedaży, mamy dwie opcje, możemy zostawić pieniądze w „Portfelu Vinted” i wydać je na zakupy bądź wybrać przelew na konto.

W przypadku sprzedaży odzieży na tych serwisach należy pamiętać o odpowiednich zdjęciach. Zasada przejrzystości zdjęć dotycząca Allegro również się tutaj sprawdza, natomiast Vinted oraz Szafa lubią naturalne zdjęcia, najlepiej zrobione na osobie. Musimy budować swoją wiarygodność oraz jak najlepiej pokazać ubrania.

Sprzedawaj lokalnie

Warto śledzić lokalny rynek, zdarza się, że np. lokale gastronomiczne, firmy modowe czy inne przedsiębiorstwa organizują targi ubrań vintage. W jednym miejscu spotykają się osoby, które chcą sprzedać swoje ubrania bądź nabyć perełki. Jest to wygodna i bezpieczna opcja, mamy szansę najlepiej zaprezentować swoje przedmioty oraz poznać nabywców.

Jeśli czas nie pozwala nam na udział w targach, warto spróbować darmowych portali Olx oraz Gumtree. Tutaj mamy większą szansę, że naszym klientem będzie osoba z tego samego miasta i nie będziemy musieli pakować przesyłek. Wystarczy umówić się na odbiór osobisty w obrębie naszego najbliższego sąsiedztwa.

Media społecznościowe

To nowa i dość innowacyjna metoda, stosowana coraz częściej przez użytkowników Instagrama. Dodając zdjęcie lub krótki filmik jesteśmy w stanie dobrze zaprezentować produkt. Podajemy cenę, wady i zalety. Wystarczy dodać adres e-mail, na który zainteresowani followersi będą wysyłać zapytania. Dobrą opcją są prywatne wiadomości na Instagramie, gdzie chętni szybko i bezpośrednio mogą zgłosić się do sprzedającego. Jest to bardzo wygodna metoda sprzedaży dla osób mających dużo obserwatorów. Im większą popularnością odznaczamy się na Instagramie tym lepiej będzie nam sprzedać zbędne ubranie.

Facebook to również interesujący punkt sprzedażowy, istnieją grupy, które zrzeszają kupców i sprzedawców. Bardzo często są to strony mocno określone np. na konkretne miasto. Tutaj forma ogłoszenia ma wiele odsłon, od zdjęć ubrań niechlujnie rzuconych do transmisji na żywo, gdzie sprzedawca prezentuje swoje przedmioty. Można oczywiście wykorzystać Facebooka w sposób tradycyjny i na swoim profilu dodać posta promującego nasz produkt.

Sprzedaż do komisu/second handu

Przy oddawaniu ubrań do komisu, warto zastanowić się, który sklep wybrać. Nie każdy second hand ma takie same preferencje. Mogą różnić się stylem, upodobaniem co do marek i trendów, a także kosztów ubrań.

Zanim przyniesiesz swoje ubrania do komisu, sprawdź czy dane miejsce przyjmuje nowy towar a następnie zajmij się wyceną. Gdy już to zrobisz, osoba prowadząca komis doda do tej ceny swoją marżę, podwyższając ostateczną cenę o około 30%. Podpisuje się umowę, która wygasa po jakimś czasie: zazwyczaj jest to okres miesiąca. W przypadku, gdy ubrania nie zostaną sprzedane, wracają do właściciela. Za wystawienie swoich rzeczy w komisie nie ponosi się żadnych kosztów.

Pamiętaj, że najważniejsze, aby przyniesione ubrania były w dobrym stanie. Nieistotne jest, kiedy zostały kupione i ile razy były założone. Liczy się to, czy są czyste i wyglądają porządnie. Ponadczasowe produkty, takie jak nieznoszone dżinsy, kurtki czy buty ze skóry, to najchętniej przyjmowane przez komisy ubrania.

Nowoczesny komis

Alternatywą dla tradycyjnego komisu jest nowoczesna wersja Bazar Miejski w Warszawie. Zakładamy konto internetowo, a następnie już w formie stacjonarnej wynajmujemy półkę bądź wieszak, gdzie prezentujemy swoje ubrania. Klienci mogą przymierzyć Twoje produkty i zażegnać problem nietrafionego zakupu online. Nie jest to jednak tania opcja, dlatego rekomendujemy wynająć miejsce z kimś i podzielić koszty na pół. Cena wynajmu regału wielkości M (średniego), który mieści max. 50 wieszaków kosztuje w zależności od okresu użytkowania od 59 zł (za tydzień) do 179 zł (za miesiąc).

Luksusowy bazarek

A dla fanów dobrego designu i wysokiej jakości ubrań powstał portal Keep the label, gdzie zakupimy specjalnie wyselekcjonowane marki. Znajdziemy tutaj wiele znanych metek: Prada, Chanel, Acne Studios, Celine, Stella McCartney, Versace, Louis Vuitton, Gucci, Balenciaga i wiele innych.  Keepthelabel jest pośrednikiem pomiędzy sprzedawcą a klientem. Tutaj nie musimy się martwić o dobre zdjęcie czy interesujący opis. Zrobi to za nas pośrednik, który zadba o prawidłowy przebieg transakcji od początku do końca. Nie jesteśmy obciążeni żadnymi obowiązkami, jedyne co musimy wykonać to zgłosić na portal chęć sprzedaży oraz spakować i wysłać nasz produkt.  

W przypadku wystawiania ubrań na kilku stronach należy jednak pamiętać o ostrożności. Mając jedną sztukę konkretnego produktu i sprzedając ją na kilku portalach aukcyjnych może okazać się, że zostanie ona sprzedana na każdym z nich. Takie zdarzenie zepsułoby naszą opinię i moglibyśmy szybko stracić klientów. 

Opcji odsprzedaży ubrań jest wiele i niech Cię nie kusi wydanie zarobionych pieniędzy na kolejne rzeczy. Na pewno takie znajdziesz serfując po sieci.