75 proc. Polaków płaci bezgotówkowo – kartą, telefonem lub zegarkiem. Z kolei 40 proc. wykazuje otwartość na innowacyjne metody płatności. Na ciekawość i otwartość Polaków do testowania kolejnych nowości wskazuje raport “Preferencje płatnicze Polaków 2024”, ujawniając jednocześnie, że największe zainteresowanie wśród rodaków budzi … płatność odciskiem palca.
„Polacy coraz chętniej korzystają z płatności bezgotówkowych. W tegorocznym badaniu zanotowaliśmy wzrost o prawie 5 pkt proc. w porównaniu do 2022 roku. Obecnie ponad 38 proc. Polaków rozlicza się bezgotówkowo zawsze, kiedy ma taką możliwość. Blisko 23 proc. robi to kilka razy w tygodniu, a prawie 14 proc. raz w tygodniu” – tak Krzysztof Polończyk, prezes Fiserv Polska S.A., komentuje wyniki najnowszego raportu firmy pt. “Preferencje płatnicze Polaków 2024”.
Badanie wskazało, że z płatności bezgotówkowych w najmniejszym stopniu korzystają osoby najstarsze, ale i w tej grupie widać coraz większe zainteresowanie nowoczesnymi metodami płatności . Warto jednak zaznaczyć, że 44 proc. respondentów powyżej 70 lat rozlicza się regularnie bezgotówkowo i jest to wzrost o 4 pkt proc. w porównaniu do poprzedniej edycji badania – dodał Krzysztof Polończyk.
Im większa miejscowość, tym chętniej korzystamy z płatności bezgotówkowych – wynika z raportu. Aż 84 proc. Mieszkańców miast powyżej 250 tys. Osób regularnie korzysta z płatności telefonem lub zegarkiem. Mieszkańcy wsi nie są aż tak otwarci na innowacje, jednak i tam z płatności bezgotówkowych korzysta niemal 67 proc.
Najczęściej bez użycia gotówki rozliczają się osoby zarabiające między 4000 a 4999 zł netto, najrzadziej natomiast te, których dochód wynosi najmniej, czyli do 2000 zł netto – wskazał Krzysztof Polończyk.
Polacy są otwarci na płatnicze innowacje
Płatności za pomocą odcisku palca, skanu oka czy głosu to jedne z innowacji płatniczych, z których chętnie skorzystaliby Polacy. Badanie “Preferencje płatnicze Polaków 2024” ujawnia, że jesteśmy wyjątkowo otwarci na nowości i daje zielone światło do rozwoju kolejnych innowacyjnych rozwiązań. Zainteresowanie tematem wykazało aż 40 proc. Polaków.
Biometrią, autoryzacją płatności za pomocą odcisku palca interesują się przede wszystkim mężczyźni (24 proc. w porównaniu do 18 proc. kobiet) – wskazuje badanie. Dodatkowo, co szósty respondent badania z grupy zainteresowanej nowymi rozwiązaniami płatniczymi wymienił możliwość rozliczania się za pomocą automatów samoobsługowych UAT. Z kolei co dziewiąty respondent chciałby rozliczać się za pomocą odcisku dłoni. Ankietowani wykazali również zainteresowanie rozliczeniami przy pomocy skanu oka (9 proc. z grupy zainteresowanej innowacyjnymi metodami płatniczymi), twarzy (8 proc.) i głosu (7 proc.).
Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Fiserv Polska, właściciela marki PolCard from Fiserv, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI) przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w styczniu 2024 r. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa dorosłych Polaków. Próba n = 1000.
Przeczytaj również: Apple stworzyło własną sztuczną inteligencję. Będziemy edytować zdjęcia … głosem