Podcasty, które pomogą Ci zredukować stres

341

Większość z nas ulega presji szybkich czasów. Pracujemy coraz więcej, chcemy załatwić wszystkie sprawy w jak najkrótszym czasie, tworzymy napięte do granic możliwości listy rzeczy do zrobienia. Nawet odpoczynek zaczynamy traktować jak wyzwanie. Instagramowe obrazki idealnego życia wywierają na nas presję, że musimy cały czas robić coś ekscytującego. Taki nacisk na „fajniejsze” i szybsze życie jest powodem napięcia i stresu. Na szczęście są sposoby na ucieczkę przed tym pędem. Odkryj podcasty, które pokażą Ci, że nie musisz już nigdzie biec. Możesz rozsiąść się wygodnie w fotelu i wsłuchać w spokojne dźwięki, które pomogą Ci zredukować stres.

Niezależnie od tego, czy jesteś wiernym fanem podcastów czy dopiero zaczynasz swoją przygodę, warto, abyś zapoznał się z relaksującymi podcastami. Najpopularniejsze platformy i aplikacje do słuchania podcastów to Apple Podcasts dostępny w aplikacji iTunes, Pocket Casts na Androida, iOS-a i Windows, Overcast, Podcast Republic czy Podcast Addict. Szeroki wybór oferuje też Spotify. Podcastów można również słuchać za pośrednictwem technologii dostarczanej przez wydawców mediowych.

Na popularność podcastów z pewnością wpływa fakt, że można ich słuchać wszędzie – w drodze do pracy, na poczekalni, podczas treningu czy sprzątając mieszkanie. Co ciekawe, podcast stał się bardzo popularny szczególnie wśród najmłodszych. Jak podaje Forbes, 42 procent użytkowników w przedziale wiekowym 18-34 lata słucha podcastu przynajmniej raz w tygodniu. Jest to też grupa szczególnie narażona na stres i presję ze strony otoczenia, mediów społecznościowych, a także jest to etap wchodzenia w nowe role życiowe.

Chociaż tematyka podcastów jest bardzo szeroka, od polityki, przez kulinaria, filozofię czy ekonomię, warto zagłębić się w te dedykowane redukcji stresu. Oto kilka z polecanych przez nas nagrań, które pomogą Ci się zrelaksować i prawdziwie odpocząć.

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS

Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Stworzone na rzecz projektu podcasty, umożliwiają rozwój każdemu, kto ma taką potrzebę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje.

W serii Strefa Psyche znajdziesz wiele interesujących tematów, jak „Seks zaczyna się w głowie” czy „Lęk- życiodajna emocja”. My jednak szczególnie polecamy te, które Cię zrelaksują, czyli „Mindfulness w codziennym życiu”. To podcast prowadzony przez psychoterapeutę Wojciecha Eichelbergera, który na co dzień zajmuje się profilaktyką przeciążenia i wypalenia stresem. W swoich projektach odwołuje się do koncepcji terapii integralnej, oprócz psychiki bierze pod uwagę ciało, energię i duchowość człowieka. Ten podcast to prawdziwa wizyta u psychoterapeuty, w całości za darmo!

Meditation Minis

Medytacja to Twoja ulubiona forma redukcji stresu? A może jest dla Ciebie totalną zagadką, ale zawsze chciałeś spróbować? Ten podcast jest dla Ciebie, niezależnie od poziomu zaawansowania. Prowadząca medytacje, Chel Hamilton, wprowadza słuchacza przez 10-15 minutowe sesje medytacyjne, a każda z nich skupia się na innej sferze rozwoju.

W serii Meditation Minis znajdziesz medytacje przygotowującą do snu, dodającą pewności siebie, medytacje wdzięczności, zwalczającą strach, a nawet medytację miłości. Brzmi interesująco? Spróbuj, to inny wymiar odpoczynku.

 Happier With Gretchen Rubin

Czy też tak masz, gdy jesteś zestresowany, że chcesz posłuchać historii innych ludzi, którzy poradzili sobie ze przeróżnymi trudnościami? Czasami po prostu robi nam się lepiej, gdy wiemy, że inni ze swoich problemów wyszli cało. Skoro im się udało, to nam też się uda. Takie przeświadczenie ma również Gretchen Rubin, dlatego stworzyła swój własny podcast, w którym opowiada o swoich sposobach na szczęście, mimo życiowych trudności.

Jeśli szukasz relaksujących, ale zabawnych i podnoszących na duchu opowieści, podcast „Happier With Gretchen Rubin” będzie idealny dla Ciebie.

10% Happier with Dan Harris

Dan Harris zasłynął jako żywiołowy reporter wiadomości w ABC, jednak kluczowym momentem w jego życiu był atak paniki, którego doznał podczas nagrań nadawanego na żywo programu „Good Morning America”. Po tym zdarzeniu zaczął szukać pomocy i w ten sposób trafił na medytacje.

Dan Harris postanawia stawić czoło strachowi. Konfrontuje swoją naturę sceptyka z filozofią zen, buddyzmem, medytacją i neurobiologią. Stawia dociekliwe pytania takim mistrzom jak Eckhart Tolle, Jon Kabat-Zinn, Dalajlama, a także celebrytom i aktorom. Spędza kilka dni w ośrodku medytacyjnym oraz testuje polecone techniki na sobie. Swoje doświadczenia spisuje w książce, a podcast „10% Happier with Dan Harris” jest jej kontynuacją. Dziennikarz przekonuje, że warto zadbać o własne zdrowie psychiczne i powalczyć o te 10 procent szczęścia więcej.

The Minimalists Podcast

Jak już sama nazwa wskazuje jest to podcast o minimalizmie. Prowadzą go autorzy bloga TheMinimalists.com, a ich poczucie humoru sprawia, że 1,5 godziny w ich towarzystwie mija błyskawicznie. Joshua i Ryan o minimalizmie mówią niezwykle prosto, jednocześnie nie zawężając tematu do jednej dziedziny.

Minimalizm w ich wydaniu to narzędzie, które pomaga w pozbyciu się ze swojego życia wszystkiego co zbędne, by zrobić miejsce na to, co ważne i wartościowe. Posłuchaj i wypróbuj ich rady, a po nadmiarze stresu nie będzie śladu w Twojej codzienności.

Przeczytaj również: Career Monday: Elevator Pitch – sukces w 30 sekund