REKLAMA
AI a praca

Nowe ciekawe zawody, które powstają dzięki AI. 3 kluczowe kierunki pracy

REKLAMA

Machine learning engineer, AI ethics specialist oraz AI and cybersecurity researcher. Słyszeliście o tych zawodach? To nowe stanowiska pracy, które powstają dzięki sztucznej inteligencji.

Autor: Aleksandra Zawadzka

Zobacz: Ta branża rośnie w siłę. Wartość najcenniejszych marek to niemal 800 mln złotych [ranking]

Jak AI wpłynie na rynek pracy?

Narracja wokół AI w temacie pracy opiera się głównie na automatyzacji obecnych zawodów i… strachu przed tym, że niektóre przestaną być aktualne tak bardzo, że znikną. Mówi się nawet o zjawisku “AI anxiety”, czyli strachu przed utratą pracy z powodu pojawienia się sztucznej inteligencji.  W badaniach PwC wyszło, że aż 1/3 zapytanych respondentów wyraża obawy związane z zastąpieniem ich w najbliższych trzech latach przez technologie. Sztuczna inteligencja rzeczywiście sporo namiesza w wielu firmach i zawodach. Zgodnie z raportem Goldman Sachs AI może zastąpić równowartość 300 milionów etatów. 

Specjaliści HR podkreślają jednak, że AI należy traktować jako zasób, a nie konkurencję. W związku z tym na rynku pojawia się coraz więcej szkoleń i kursów, które pomagają rozwinąć kompetencje w tym temacie oraz „okiełznać” takie programy, jak ChatGPT, Jasper, aiXcoder, SecondBrain, Runway czy Midjourney. AI zainteresowane są szczególnie branże technologiczne, opieka zdrowotna, sprzedaż detaliczna, bezpieczeństwo cybernetyczne oraz przemysł produkcyjny.

Sztuczna inteligencja vs nowe zawody

A co jeśli odwrócimy soczewkę i spojrzymy na możliwości, jakie może dać rynkowi pracy sztuczna inteligencja? Już teraz mówi się o przynajmniej kilku nowych zawodach, które powstaną dzięki AI albo ewoluują wraz z rozwojem tej technologii. Jakie umiejętności i kompetencje mogą się w nich przydać? Bardzo szerokie – od programowania, po… psychologię.  

Więcej: Luksusowe kalendarze adwentowe

„Liczba osób niezbędnych do dostarczania coraz lepszej technologii ogromnie rośnie. Więc przestajesz martwić się wpływem zaawansowanej technologii i zaczynasz faktycznie pomagać w jej tworzeniu. Kiedy spojrzysz na sztuczną inteligencję, zauważysz ciągłą potrzebę szkoleń, gromadzenia danych, konserwacji i zajmowania się wszystkimi występującymi wyjątkami. Jak monitorujemy sztuczną inteligencję? Jak ją szkolimy? Jak możemy się upewnić, że sztuczna inteligencja nie wpadła w szał? To wszystko stanie się nowymi miejscami pracy” podkreśla Sean Chou, współzałożyciel start-upu Catalytic. 

Oto kilka ciekawych zawodów, które powstaną dzięki AI lub mają szansę rozwoju z powodu sztucznej inteligencji. 

Machine learning engineer – inżynier od nauczania maszynowego. Zajmuje się uczeniem maszynowym i projektowaniem oprogramowania, modelami predykcyjnymi i algorytmami, które pomagają programom podejmować niezależne działania i usprawniać pracę.

AI ethics specialist – specjalista od etyki sztucznej inteligencji. Będzie sprawdzać, czy firmy bazujące na AI, ale też same programy nie naruszają etyki i prawa (w tym praw człowieka).

AI and cybersecurity researcher – specjalista od bezpieczeństwa internetowego w temacie AI. Zajmie się kontrolą pod kątem cyberbezpieczeństwa.

Czytaj też: Najpiękniejsze perfumy na 2024 rok

Zdjęcie główne: Unsplash

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES