InPost będzie monitorować ślad węglowy

InPost pokaże, jak nasze wybory wpływają na środowisko

REKLAMA

InPost pozwoli swoim klientom na monitorowanie śladu węglowego przez mobilną aplikację. Z innowacji jako pierwsi skorzystają polscy klienci, a rozwiązania będą stopniowo wprowadzane na kolejne rynki, na których InPost jest obecny, zapowiada Rafał Brzoska.

Przeczytaj również: Torebka z winogron? Stella McCartney zaprojektowała nową zrównoważoną galanterię

Świadomość ekologiczna staje się coraz ważniejszym aspektem współczesnego stylu życia. Podążając za aktualnymi trendami, InPost zdecydował się wprowadzić nową usługę, która pozwoli na monitorowanie wpływu naszych przesyłek na środowisko. 

Nowa funkcja w aplikacji InPost Mobile pozwoli sprawdzić, ile CO2 wyemitowała dostawa paczek do Paczkomatów lub do domu. Mamy nadzieję, że ta funkcjonalność pozwoli lepiej zrozumieć wpływ naszych działań na planetę, ponieważ dokonując świadomych wyborów, możemy wspólnie przyczynić się do ochrony naszego środowiska. Gdy masz świadomość, że nawet proste codzienne czynności wpływają na stan naszej planety, możesz uczestniczyć w globalnym wysiłku na rzecz jej ochrony – czytamy na stronie InPost. 

Jak skorzystać z funkcji monitorowana śladu weglawego?

Na ślad węglowy paczki składają się nie tylko emisje z transportu. Są to również koszty ogrzewania i poboru energii w oddziałach, a także z transferu danych i infrastruktury IT, która pomaga użytkownikom oraz kurierom śledzić status paczki. W przypadku dostawy przez Paczkomat, InPost bierze również pod uwagę emisje wynikające z zużycia przez niego energii elektrycznej.

InPost zaznacza, że liczy ślad węglowy paczki na całej jej trasie. W aplikacji jednak skupia się na pokazaniu śladu węglowego z ostatniej mili, czyli jak twierdzi „najbardziej znaczącego pod kątem emisji CO2 etapu drogi przesyłki.” Wynik jest podany w kilogramach CO2e, zgodnie z metodą WTW (Well to Wheel).

Wynik CO2, który InPost pokaże w aplikacji będzie stanowić średnią wartość dla oddziału, z którego dostarczono przesyłkę. Firma deklaruje, że będzie uaktualniać ją co miesiąc, biorąc pod uwagę miedzy innymi ile razy kurier zatrzymywał się, by dostarczyć paczkę do Paczkomatów lub pod wskazany adres. Kolejnym czynnikiem będzie wpływ przejazdów samochodami oraz ilość dostarczonych paczek. 

Przeczytaj również: Czy rzeczywiście warto inwestować w klasyczne torebki Louis Vuitton? Obalamy mity

InPost zachęca do korzystania z Paczkomatów

Aplikacja InPost pozwoli porównać ślad węglowy, który powstanie przy dostarczeniu paczki do urządzenia Paczkomat, a przy dostawie do domu. Tym samym firma Rafała Brzoski chce przekonać klientów do korzystania z paczkomatów. Nie tylko zyskujesz wygodę i możliwość odbioru paczki 24/7, ale także realnie przyczyniasz się do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych – przekonuje InPost. Zalety takiej formy dostawy uzasadnia również, tłumacząc, że w przypadku dostarczania paczki w jedno miejsce, redukuje liczbę pojedynczych dostaw, co w efekcie ma pozytywny wpływ na środowisko. 

Kto skorzysta z nowej funkcji InPost? 

Nowa funkcja monitorowania śladu węglowego zadebiutuje na rynku Polskim. W dalszych krokach, InPost planuje rozszerzyć ją na kolejne rynki. 

– Nowa aplikacja, wprowadzana dosłownie na dniach, dotyczy na razie tylko polskich klientów. Wszystko to co robimy z aplikacją mobilną będziemy jednak przekładać na kolejne kraje, w których działamy. To samo będzie dostępne we Francji, Wielkiej Brytanii czy Hiszpanii. Na ten moment jesteśmy obecni na 9 rynkach, nie mamy w planach dalszej ekspansji – wyjaśnił Rafał Brzoska w rozmowie z portalem WNP.

Zdjęcie główne: Pexels

Przeczytaj również: Nowe ciekawe zawody, które powstają dzięki AI. 3 kluczowe kierunki pracy

Tagi

Newsletter

FASHION BIZNES