REKLAMA
W środę Unia Europejska zdecydowała się dopisać do listy sankcyjnej firmę Alrosa, największego na świecie producenta diamentów. Zakazem współpracy ze stroną unijną objęty został również jej dyrektor generalny, Paweł Aleksiejewicz Mariniczow.

Największy na świecie producent diamentów objęty unijnymi sankcjami

REKLAMA
REKLAMA

W środę Unia Europejska zdecydowała się dopisać do listy sankcyjnej firmę Alrosa, największego na świecie producenta diamentów. Zakazem współpracy objęty został również jej dyrektor generalny, Paweł Aleksiejewicz Mariniczow.

Przeczytaj również: Jedna z najpopularniejszych polskich marek odzieżowych trafi w ręce spółki Greenpoint

Unijne sankcje dotknęły największego na świecie producenta diamentów

Zgodnie zakazami dotyczącymi segmentu diamentów, które wprowadziliśmy w 12. pakiecie sankcyjnym, UE umieszcza w wykazie Alrosę, największą na świecie firmę wydobywającą te minerały, oraz jej dyrektora generalnego – poinformował za pośrednictwem platformy X szef polityki zagranicznej UE, Josep Borrell. Alrosa nie odpowiedziała na prośbę o komentarz wysłaną przez portal Fashion Network.

Warto dodać, że unijny zakaz współpracy z rosyjskimi podmiotami zajmującymi się diamentami został wprowadzony już w grudniu. Unia Europejska realizuje go w porozumieniu z grupą siedmiu państw, które tworzą najbardziej rozwinięte gospodarki na świecie (G7). Należą do nich: Stany Zjednoczone, Japonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Kanada.

Przeczytaj również: Skandale, które poruszyły branżę mody w 2023 roku

Co jeszcze znalazło się w 12. pakiecie sankcji?

W ramach 12. pakietu sankcji nałożonych przez Unię Europejską na Rosję zamrożono aktywa ponad 140 osób i podmiotów. Głównie związanych z kremlowskim sektorem wojskowym. Poza tym zakazano przywozu surowców do produkcji stali, przetworzonych wyrobów aluminiowych oraz innych towarów metalowych. Zabroniono również dostarczania rosyjskiemu rządowi lub rosyjskim przedsiębiorstwom oprogramowania na użytek przedsiębiorstw.

Ponadto rozszerzono zakres zakazu tranzytu przez terytorium Rosji. Zobowiązano operatorów do umownego zakazu powrotnego wywozu do Rosji niektórych kategorii towarów wrażliwych oraz wprowadzono przepis wymagający powiadamiania o transferach środków finansowych z UE od podmiotów UE bezpośrednio lub pośrednio będących w ponad 40 proc. własnością Rosjan lub podmiotów mających siedzibę w Rosji.

Przeczytaj również: Moda męska lat 2000. Co było modne?

Zdjęcie główne: Unsplash

REKLAMA
REKLAMA
Tagi

biznes

moda

REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES