noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
wystawy o modzie maj 2023

5 najciekawszych wystaw o modzie, które warto zobaczyć w majówkę

REKLAMA
noSlotData

Majówka to idealny moment, by nadrobić zaległości kulturalne. Sprawdzamy, jakie wystawy o modzie można zobaczyć w najbliższych dniach w największych polskich miastach.

MODA STANU WOJENNEGO – Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Kiedy: 18 kwietnia – 30 lipca 2023 [wystawa czasowa]
Gdzie: Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Swetry z „wełny kowarskiej”, sukienki z farbowanej tetry, płaszcze zdobione barwnymi aplikacjami, ręcznie tkane kurtki i inne ubrania noszone przez Polki i Polaków w trudnym okresie stanu wojennego można zobaczyć na pierwszej w Polsce wystawie poświęconej temu tematowi.

Kryzys gospodarczy lat 80. XX w. spowodował praktyczne załamanie przemysłu i rynku odzieżowego w Polsce. Ciekawym zjawiskiem tego okresu jest odzież projektowana i wykonywana samodzielnie przez Polki. Kompensowały one materialne niedobory obfitością inspiracji, inwencją i osobistym zaangażowaniem; szarość i bylejakość otaczającej rzeczywistości kontestowały barwnością, humorem i fantazją. Odnosiły się do aktualnej zachodniej mody, czerpały z nurtu „sztuki do noszenia” oraz stylu boho. Ubrania te są świadectwem pewnego określonego momentu historii, ale w swojej opartej na recyclingu materialności oraz eklektycznej i indywidualistycznej estetyce pozostają zaskakująco nowoczesne

– czytamy na stronie wystawy.

Na wystawie “Moda stanu wojennego” zaprezentowano prace projektantek-amatorek oraz ubrania zaprojektowane przez profesjonalnych twórców, jak Jerzy Antkowiak, Grażyna Hase, Barbara Hoff.

Szczegóły: [link]

____________

MODA I SPORT – Muzeum Narodowe w Krakowie

Kiedy: 19 stycznia 2023 – 21 stycznia 2024 [wystawa czasowa]
Gdzie: MNK SZOŁAYSCY, Plac Szczepański 9, Kraków

W XX wieku staliśmy się świadkami spektakularnego rozwoju mody sportowej. Propagowany przez wybitnych pedagogów i lekarzy zdrowy styl życia, polegający również na regularnych ćwiczeniach fizycznych, wymagał odpowiedniej odzieży. Ubiory sportowe zaczęły się coraz bardziej odróżniać od codziennych. Pomagały w uzyskiwaniu jak najlepszych wyników w sporcie profesjonalnym i zapewniały wygodę w czasie amatorskich zajęć sportowych. Projektując odzież sportową, rozpatrywano właściwości włókien naturalnych i sztucznych, wyszukiwano optymalne sploty tkackie i dziewiarskie. Liczył się też modny wygląd: właściwy kolor, krój, często również marka. Dzisiaj, kiedy promowany jest aktywny styl życia, moda sportowa staje się dla nas codziennością

Na wystawie można zobaczyć kilkadziesiąt przykładów odzieży sportowej: dawnej, współczesnej i inspirowanej historią. Obok siebie umiejscowiono kobiece pumpy na rower z końca XIX wieku i współczesną funkcyjną odzież rowerową; komplet do gry w golfa z lat 30. XX wieku, strój do gimnastyki z czasów PRL i odzież fitness dla kobiet w ciąży; przedwojenną kurtkę narciarską i kombinezon polskich skoczków; stroje kąpielowe z okresu od 1910 roku do współczesności. Zaskoczyć mogą nazwiska wybitnych polskich projektantów mody, których niewielu podejrzewa o aktywność w dziedzinie projektowania odzieży sportowej. Nie zabraknie też wygodnej, na poły sportowej odzieży funkcjonującej w przestrzeni miejskiej.

Więcej szczegółów: [link]

Kombinezon dla Andrzeja Bargiela (replika), fot. Pracownia Fotograficzna MNK

____________

JAPONIA U PROGU NOWOCZESNOŚCI – Muzeum Narodowe w Krakowie

Kiedy: 17 marca – 7 lipca 2023
Gdzie: MNK SZOŁAYSCY, Plac Szczepański 9, Kraków

Design i wzornictwo ubiorów od około 1900 roku do lat 60. XX wieku na przykładzie darów współczesnych w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Wystawa „Tradycja japońskiego ubioru. Formy i przemiany od około 1900 roku do lat 60.”(17.03.2023 – 2.07.2023), to pierwsza z trzech odsłon cyklu „Japonia u progu nowoczesności. Design i wzornictwo ubiorów od około 1900 roku do lat 60. XX wieku na przykładzie darów współczesnych w Muzeum Narodowym w Krakowie”, przybliżającego klasyczne japońskie stroje oraz motywy charakterystyczne dla tej niezwykłej wschodniej tradycji. Wystawa opowiada o historii i kroju kimon oraz pasów obi, którymi się je przewiązuje, a także o niezwykle atrakcyjnych krótkich narzutach haori i płaszczach podróżnych michiyuki.

We wnętrzach Kamienicy Szołayskich można zobaczyć około stu szat i elementów japońskiego stroju, w tym stuletnie kimona, a także niezwykły przykładowy bryt tkaniny tanmono, z której były szyte, o długości ponad dziesięciu metrów.

Więcej szczegółów: [link]

____________

BARBIE NIEZNANE OBLICZA – Muzeum Narodowe w Poznaniu

Kiedy: 9 marca – 30 lipca 2023
Gdzie: Muzeum Sztuk Użytkowych w Zamku Królewskim w Poznaniu

Barbie, najsłynniejsza lalka świata, skończyła 64 lata. Z tej okazji w Poznańskim Muzeum Narodowym można zobaczyć kilkadziesiąt różnych wcieleń tej zabawki. 

Wystawa „Barbie. Nieznane oblicza” pozwala prześledzić sposób postrzegania kobiet na przestrzeni kilku ostatnich dziesięcioleci. Zabawka ujrzała światło dzienne pod koniec lat pięćdziesiątych. Poszczególne wcielenia słynnej lalki dają nam wgląd w zmiany społeczne zachodzące w poszczególnych dekadach XX i XXI wieku. Oczywiście chodzi zwłaszcza o społeczeństwo amerykańskie, choć nie tylko. Lalki są odbiciem często burzliwych i kontrowersyjnych zjawisk, takich jak chociażby rasizm, dyskryminacja ze względu na wiek, czy wykluczenie spowodowane niepełnosprawnością. Barbie postrzegana jako zjawisko kulturowe prowokuje do zadawania pytań o pozycję kobiety we współczesnym świecie. Czy lalka jest ucieleśnieniem ideału piękna? Czy role, które przyjmuje faktycznie są odzwierciedleniem udziału i pozycji kobiet w otaczającej nas rzeczywistości? Jakie aktywności Barbie ma ciągle dopiero przed sobą?

Więcej szczegółów: [link]

____________

KIM LEE. KRÓLOWA WARSZAWY – Muzeum Warszawy

Kiedy: 2 lutego – 30 lipca 2023
Gdzie: Muzeum Woli

Pierwsza wystawa poświęcona najsłynniejszej warszawskiej drag queen. Wykreowana przez Andy’ego Nguyena postać stała się ikoną polskiej kultury queerowej. Kim królowała na warszawskiej scenie przez niemal dwie dekady, do śmierci z powodu COVID w 2020 roku. 

Andy często sam przerabiał lub szył swoje stroje, pozostawiając po sobie kolekcję ponad 1000 unikalnych kostiumów. To one stały się punktem wyjścia do wystawy w Muzeum Woli kuratorowanej przez Magdalenę Staroszczyk. Na wystawie, oprócz wybranych z kolekcji kreacji, można zobaczyć inspirowane garderobą Kim Lee prace fotograficzne Agaty Zbylut i Pat Mic. 

Więcej szczegółów: [link]

Zdjęcie główne: Fot. Magdalena Lorek / Muzeum Narodowe we Wrocławiu mnwr.pl

Przeczytaj również: Szukasz perełek z drugiego obiegu? Oto 5 vintage shopów w Warszawie, które warto odwiedzić

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Tagi

wystawa

REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES