Naturalne składniki na stałe zagościły w składach kosmetyków, mających korzystny wpływ na urodę. Wśród nich coraz częściej pojawia się również… miód, który – jak się okazuje – jest nie tylko smaczny, ale też potrafi zdziałać cuda, jeśli chodzi o skórę. Z czego wynikają jego właściwości?
Miód – jakie ma właściwości?
Dziś może się to wydawać nowatorskie, miód w celach kosmetycznych stosowany był już w Starożytnym Egipcie. Właśnie wtedy odkryto jak wszechstronnym produktem jest ten słodki składnik, który zawdzięczamy przede wszystkim pracy pszczół.
Wyświetl ten post na Instagramie
Jeżeli chodzi o kosmetyczne właściwości miodu wskazać należy przede wszystkim nawilżenie, odżywienie i regenerację. Doskonale sprawdzi się jako pomoc przy przesuszonej skórze bądź spierzchniętych ustach. Właśnie dlatego jako składnik występuje w takich produktach, jak balsamy do ciała, kremy i maski do twarzy czy nawet pomadki. Wszystkie korzyści wynikają ze składu miodu, w którym znajdziemy m.in. kwas foliowy, biotynę oraz witaminy z grypy C, B i E oraz liczne minerały.
Kosmetyczne zastosowania miodu
Miód można wykorzystać na różne sposoby. Jednym z pomysłów jest stworzenie domowych maseczek z wykorzystaniem słodkiego składnika. Może połączyć go choćby z jogurtem i awokado, by dodać buzi nawilżenia bądź z cytryną, która pomoże zniwelować przebarwienia, z którymi zmaga się wiele osób.
Połączenie miodu z cukrem umożliwi wykonanie delikatnego peelingu ust, a zmieszanie z jogurtem naturalnym (w proporcji 1:3) doskonale wpłynie na kondycję włosa.
Do właściwości miodu należy również dodać działanie kojące i bakteriobójcze. Ponoć jego niewielka ilość nałożona na drobne wypryski na ok. 20 minut może pomóc w ich zniwelowaniu.
Czy każdy miód nadaje się do wykorzystania w kosmetyce?
Wyróżnić się bardzo wiele odmian miodu, a każdy z nich ma nieco inne właściwości i będzie przydatny w innych kwestiach. Przykładowo – w tworzeniu kosmetyków przeciwzmarszczkowych najlepiej sprawdza się miód gryczany, natomiast jeśli chodzi o właściwości antybakteryjne dobrym wyborem będzie miód manuka. Przy tworzeniu miodów wykorzystywane mogą być również m.in. miody spadziowe, lipowe czy wrzosowe.
Co jeszcze kosmetyka zawdzięcza pszczołom?
W produkcji kosmetyków, poza samym miodem, wykorzystywane są również inne składniki, istniejące dzięki pracy pszczół. Zaliczyć do nich można m.in. mleczko pszczele, którego ekstrakt można znaleźć w składzie wielu produktów urodowych. Dzięki właściwościom odmładzającym, nawilżającym i wygładzającym bywa nazywany eliksirem młodości. Ten naturalny przeciwutleniacz możemy znaleźć m.in. w kremach i maskach do twarzy.
Warto również wspomnieć o, tajemniczo brzmiącym, propolisie pszczelim. To tzw. pszczeli kit, na który składa się pszczela ślina wymieszana m.in. z żywicą. Może nie brzmi to bardzo zachęcająco, jednak ma on wiele cennych właściwości. W kosmetykach szczególnie istotne są jego działanie przeciwtrądzikowe.
Miód w polskich kosmetykach
Polski rynek kosmetyków naturalnych rośnie niemalże z dnia na dzień, nie odbiegając jakością ani nowoczesnością od produktów i nowinek z innych krajów. Miód jest naszym kraju niezwykle popularny, zatem trudno się dziwić, że producenci kosmetyków zaczęli dostrzegać jego urodowe właściwości i wykorzystywać go przy tworzeniu swoich produktów.
Marka Nectaria stawia na eliksir z rzadkiego gatunku czarnych pszczół, dzięki któremu wytwarza produkty silnie nawilżające. Miodowa Mydlarnia skupia się na kosmetykach do mycia, a rodzinna firma Korana od pokoleń pasjonuje się życiem pszczół i na bazie tej właśnie miłości stworzyła niezwykle rozpoznawalną, „miodową” markę.
To oczywiście tylko przykłady, a marek kosmetycznych, wykorzystujących miód – tych rodzimych i tych zagranicznych – jest cała masa.
>>> Przeczytaj także: Czy branża fryzjerska może być eko?