REKLAMA
Masło shea: jak jest pozyskiwane?

Jak pozyskiwane jest masło shea?

REKLAMA

Popularny składnik używany w produktach kosmetycznych oraz w kuchni znany jest ze swoich świetnych właściwości. O jego pozyskiwaniu nie mówi się jednak wiele. Sprawdzamy, skąd tak naprawdę bierze się masło shea.

Autor: Aleksandra Zawadzka

Masło shea: co to?

Masło shea (znane też jako masło Karité, Butyrospermum Parkii lub masło Galam) jest olejem roślinnym. W jego składzie znajduje się nawet 90% reszty jednonienasyconego kwasu oleinowego i nasyconego kwasu stearynowego, a także spora zawartość fitosteroli. Wśród składników warto również wymienić witaminy A i E, pochodne kwasu cynamonowego, polifenole i katechiny. Bogata zawartość masła shea sprawia, że ten olej ma zbawienne działanie. Jest antyoksydacyjny, odmładza skórę i wygładza zmarszczki, uszczelnia naskórek, wzmacnia barierę hydrolipidową, zmniejsza działanie wolnych rodników, a do tego działa łagodząco i przeciwzapalnie oraz wspomaga ochronę przed promieniowaniem UV. 

Świeże i nieprzetworzone masło shea jest żółtobiałą bezwonną pastą, która w swojej konsystencji przypomina masło. Po rozgrzaniu zamienia się w płynny olej. Ma ledwo wyczuwalny smak i zapach.

Czytaj: Ile i jak wydają na kosmetyki najbogatsi ludzie na świecie?

Polecany jest przez dermatologów i kosmetologów szczególnie w przypadku suchej skóry oraz sprawdzi się w pielęgnacji skóry atopowej, ale pomoże też w przypadku tej tłustej i trądzikowej. Dzięki temu, że masło shea stosuje się na ciało, twarz (także skórę wokół oczu i usta) oraz włosy, produkt ten zyskał szerokie zastosowanie w kosmetologii. Można go używać także w kuchni, na przykład do smażenia potraw i wzmocnienia ich smaku.

Masło shea: skąd się bierze? Pozyskiwanie oleju

Skąd popularne marki kosmetyczne biorą masło shea? Charakterystyczny olej pozyskuje się z owoców Masłosza Parka, nazywanego też drzewem Shea lub drzewem masłowym. Rośnie ono naturalnie w środkowej i zachodniej Afryce. 

Drzewo to osiąga wysokość nawet 25 metrów i może żyć nawet 300 lat, ale bardzo rzadko owocuje (pierwsze zbiory mają miejsce dopiero po 20-30 latach od zasadzenia). Karité najczęściej można znaleźć na sawannie. Co ciekawe, drzewo shea kwitnie w porze suchej, a jego owoce dojrzewają przez 5 miesięcy. Zbiory tradycyjnie odbywają się od lipca do grudnia i podczas nich z jednego Masłosza otrzymuje się 15-20 kilogramów owoców. Zbierane są tylko te, które same spadły z drzewa i zajmują się tym afrykańskie kobiety.

Z rozgniecionych nasion tych eliptycznych „śliwek” wytwarza się właśnie masło shea. Jedno drzewo daje około kilogram nierafinowanego oleju. Proces przetwórczy jest bardzo prosty, ale pracochłonny i zazwyczaj odbywa się zgodnie z tradycyjnymi recepturami (chociaż niektóre firmy wprowadzają już chemiczne przyspieszenia). Najpierw owoce są suszone na słońcu, a następnie wyjmuje się z nich nasiona i za pomocą moździerzy ugniata tak, by powstał proszek. Pozostawiony jest on na słońcu do całkowitego wysuszenia, a następnie gotowany. Tak powstałe masło oczyszcza się jeszcze z zanieczyszczeń i jest ono gotowe do eksportu. 

Jednym z największych producentów masła shea na świecie jest Nigeria, z której pochodzi aż połowa tego afrykańskiego surowca (przy czym około 70-80% światowego masła shea jest właśnie z Afryki). We wspomnianym kraju rocznie pozyskuje się 350 000 ton tego oleju. Z powodu mody na organiczne i naturalne kosmetyki szacuje się, że światowy rynek masła shea do 2027 roku osiągnie wartość 2,73 miliardów dolarów.

Zobacz też: Od masażu po styl życia. Jak wellness stał się jedną z najbardziej dochodowych gałęzi rynku beauty?

Zdjęcie główne: Pexels

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES