REKLAMA

Kulturalny LISTOPAD

REKLAMA

Chociaż wielu z Was (a to za sprawą wczesnych wieczorów, ciągle padającego deszczu, pierwszej pary z ust) nie czekało z utęsknieniem na listopad, postaram się przekonać Was do tego miesiąca. A przynajmniej tegorocznego.

Spróbujmy od wizualizacji: stoisz, jak każdego poranka, przed szafą. Nie masz co na siebie założyć, a zaraz musisz wychodzić, bo po zmianie czasu poranki są spowite ciemnością, więc zaspałaś. Rozglądasz się, szukasz… i dochodzisz do wniosku, że za oknem jest zimno, mokro, a na dodatek każdemu się gdzieś spieszy. Z dna szafy wyciągasz więc swój ulubiony, ciepły, duży sweter i gotowe. Mój na przykład jest szary i o jakieś trzy rozmiary za duży. Podkradłam go kiedyś tacie, ale czego się nie robi dla miłości od pierwszego wejrzenia? Kocham go jak… No dobra, nie jak tatę, ale stoi wysoko w hierarchii.

Ale idźmy dalej. Skoro wydobyłaś z szafy ten jesienny atrybut to z minuty na minutę zdajesz sobie sprawę, jak bardzo za nim tęskniłaś. Jest Ci wygodnie, masz ochotę spędzić w nim cały dzień. Idziecie razem do pracy, potem na obiad, spacerujecie po parku, potem zahaczacie jeszcze o sklep. Razem jest Wam tak dobrze, że postanawiasz zabrać go jeszcze na koncert czy do muzeum. I cieszysz się, kiedy okazuje się, że listopad jest idealnym miesiącem na wspólne spędzenie czasu ze swoim swetrem. Za to kocha się jesień.

MUZYKA

Też macie swoją playlistę na okres jesienny? Mówicie czasem swoim znajomym: To jego słucham w listopadzie, a oni ze zrozumieniem kiwają głową?

FESTIWAL ARS CAMERALIS, ŚLĄSK, 29 PAŹDZIERNIKA – 6 GRUDNIA

Kobiecy szept, melancholijny głos i łagodna linia melodyczna to najczęściej zapraszane brzmienia o tej porze roku. W tym roku (po raz 24!) odbędzie się Festiwal Ars Cameralis na Śląsku. Na to wydarzenie śmiało możecie zaprosić swój sweter, bo w trakcie jego trwania, miejsca trzeba zmieniać. Organizatorzy dają uczestnikom szansę poznania różnych zakamarków tego regionu, czasem nieoczywiste, bo niektóre koncerty odbywają się na przykład w kościele.

Wydarzenie rozpocznie koncert Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Agnieszki Duczmal, kilka dni później przeniesiemy się do Katowic, by posłuchać Keatona Hensona (ręka w górę ten, kto jego piosenki ma na swojej jesiennej składance), będziemy mieli okazję posłuchać też nietuzinkowego Ariela Pink.

Kto brał już wcześniej udział w Ars Cameralis ten wie, że festiwal nie dba jedynie o nasze ucho. Na wydarzeniu odbędą się również liczne spotkania literackie, a także otwarte zostaną wystawy.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

LADIES’ JAZZ FESTIVAL/ZAZ, WARSZAWA-WROCŁAW-GDYNIA, 24-26 LISTOPADA

Charyzmatyczna ZAZ wystąpi w Polsce aż w trzech miastach. W dniach 24-26 będziecie mogli posmakować jesieni w stylu francuskim, a wokalistka, która zaśpiewa Wam takie hity jak: Je Veux czy Coeur Volant, przegoni niejedną, jesienną chandrę.

Więcej informacji o koncercie znajdziecie TUTAJ.

SZTUKA

MISTRZOWIE PASTELU. OD MARTEAU DO WITKACEGO. KOLEKCJA MUZEUM NARODOWEGO W WARSZAWIE, WARSZAWA, OD 29 PAŹDZIERNIKA

Leon Wyczółkowski (1852-1936), Autoportret w chińskim kaftanie, 1911, pastel / źródło: mnw.art.pl
Leon Wyczółkowski (1852-1936), Autoportret w chińskim kaftanie, 1911, pastel / źródło: mnw.art.pl

Ta wystawa potrwa tylko trzy miesiące i na pewno warto przeznaczyć kilka godzin na to, by ją odwiedzić. Ekspozycja składa się z 250 pasteli z kolekcji Muzeum Narodowego.

Obrazy te nie są wypożyczane ani eksponowane na co dzień, ponieważ pastel jest niezwykle delikatny i wrażliwy na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Z tego względu dzieła wykonane tą techniką są zabezpieczone w szczególny sposób.

W Warszawie zobaczycie dzieła takich artystów jak: Leon Wyczółkowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz, Olga Boznańska czy Stanisław Wyspiański. Poza tym muzeum przygotowało specjalny program edukacyjny, który oferuje liczne wykłady oraz warsztaty zapoznające z techniką pastelu.

Kuratorkami wystawy są: Anna Grochala i Joanna Sikorska.

Jan Rembowski (1879-1923), Bańki mydlane, 1918, pastel / źródło: mnw.art.pl
Jan Rembowski (1879-1923), Bańki mydlane, 1918, pastel / źródło: mnw.art.pl

Więcej informacji o wystawie znajdziecie TUTAJ.

FILM

SUFRAŻYSTKA, REŻ. SARAH GAVRON, 6 LISTOPADA

Gwiazdorska obsada, istotny temat i prawie same kobiety na planie. Carey Mulligan, Meryl Streep i Helena Bonham Carter wcielą się w rolę sufrażystek i opowiedzą historię początku ruchu feministycznego. Streep wcieli się w historyczną postać Emmeline Panhurst – założycielkę brytyjskiego ruchu, dążącego do przyznania praw wyborczych kobietom. Jak w tych rolach wypadną trzy różne i charyzmatyczne aktorki? Przekonamy się już wkrótce.

https://www.youtube.com/watch?v=p-BFsWZd0wA

MAKBET, REŻ.JUSTIN KURZEL, 27 LISTOPADA

Z fabułą filmu chyba nikogo nie trzeba zapoznawać. Justin Kurzel (reżyser oscarowego filmu Jak zostać królem) wziął na warsztat sztukę Williama Shakespeare’a. Ciekawe co twórca nowego wniesie do interpretacji tego popularnego i wielokrotnie interpretowanego już dzieła.

Już dziś mogę jednak powiedzieć, że film jest wart obejrzenia ze względu na kostiumy. Wykonała je Jacqueline Durran, która wcześniej zajmowała się strojami dla takich produkcji jak Anna Karenina czy Duma i uprzedzenie. Za tę pierwszą z wymienionych, Durran otrzymała nagrodę BAFTA.

To co? Gdzie zabieracie swój sweter w tym miesiącu?

Autor: Tatiana Zawrzykraj

REKLAMA
REKLAMA

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tagi
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES