#2 Prezentownik: Książki, którymi chcesz obdarować najbliższych lub sama znaleźć pod choinką

279

Islandczycy mają przepiękną tradycję świąteczną, którą nazywają Bożonarodzeniową Powodzią Książkową. Polega ona na obdarowywaniu najbliższych w dniu wigilijnym książkami, które później, po wieczerzy są wspólnie czytane. 

>>> Przeczytaj również: Pomysł na weekend: książkowe nowości o modzie

Określenie „powódź książkowa” wzięło się z kolei z faktu, że Islandczycy otrzymują przed świętami katalogi przygotowane przez wydawców, by spośród bogatej oferty mogli wybrać te idealne publikacje, którymi chcą obdarować lub zostać obdarowani.

Może w Polsce nie mamy takiego zwyczaju, którym z pewnością zachwycają się teraz wszyscy kulturoholicy, jednak książki są często wybieranym prezentem także i w naszym kraju. Z tego powodu postanowiliśmy wyszukać dla Was kilka czytelniczych perełek, które możecie podarować lub którymi sami chcielibyście zostać obdarowani.

  1. Ichigo ichie, Hector Garcia, Francesc Miralles, Wydawnictwo MUZA

Propozycja dla osób zafascynowanych kulturą japońską, ale i dla tych, które szukają inspiracji do wprowadzenia kilku zmian w swoim życiu. Mindfulness, techniki relaksacji, joga – ostatnio cały czas jesteśmy bombardowani tym, na jakie zajęcia powinniśmy się zapisać, jak odpoczywać, na czym się skupić, jednak często te wskazówki, zamiast pomóc,  wprowadzają dodatkowy zamęt w naszym życiu. Autorzy Ichigo ichie pokazują nam natomiast, w jaki sposób przeżywać to, co tu i teraz i nie uciekać od naszej codzienności, ale zrozumieć ją i wykorzystać, by wycisnąć z życia jak najwięcej. Publikacja ta uczy bowiem, w jaki sposób poświęcić się chwili, temu co tu i teraz. W książce nie brakuje też wielu nawiązań do popularnych postaci takich jak chociażby Forrest Gump czy Steve Jobs. Co łączy ich z tytułowym hasłem i w jaki sposób kultura Wschodu pomogła Jobsowi wznieść imperium? Wszystkie odpowiedzi i w dodatku okraszone ciekawymi anegdotami – znajdziecie w środku. Książkę możecie znaleźć TUTAJ.

2. Osiem białych nocy, Andre Aciman, Wydawnictwo WAB

Osiem białych nocy to powieść autora, którego szersza publika poznała dzięki ekranizacji jego książki Tamte dni, tamte noce. Proponowana publikacja idealnie wpisuje się w świąteczny okres, ponieważ akcja zaczyna się podczas bożonarodzeniowego przyjęcia na Manhattanie i trwa do ostatniego dnia roku. Para, między którą nawiązuje się relacja, codziennie umawia się do kina, a każdemu kolejnemu dniu, oprócz nowego filmu, towarzyszy gama emocji, które rozwijają się w bohaterach. Ta subtelna opowieść o niepewności, obawach i oczekiwaniach z pewnością zauroczy niejednego czytelnika. Książkę możecie zamówić TUTAJ.

3. Twój dobry rok, Agnieszka Maciąg, Wydawnictwo Otwarte

Kto zna wcześniejsze publikacje Agnieszki Maciąg albo zagląda na jej bloga, wie, że siadając do jej książek od razu można poczuć tę nieopisaną, ciepłą aurę. Twój dobry rok z pewnością zachwyci wszystkich fanów autorki, ale też będzie trafionym prezentem dla mamy, siostry czy babci, bo ta książka to skarbnica wiedzy, z której można czerpać przez cały 2019 rok (i kolejne lata też). Rozdziały wyznaczają kolejne miesiące i w każdym z nich znajdziecie pyszne przepisy złożone z sezonowych owoców czy warzyw, napary, które Was wzmocnią, inspirujące cytaty czy miejsce na Wasze plany i marzenia. Całe to dobro zamknięte jest w książce w przepięknej okładce, która już po odpakowaniu wpadnie w oko niejednej estetce. Książkę możecie zamówić TUTAJ.

4. Obsesja piękna, dr Renee Engeln, Wydawnictwo Buchmann

To nie jest publikacja, która po przeczytaniu trafia na półkę i zostaje zapomniana. Obsesja piękna to lektura, do której się wraca i o której się myśli. Dla wielu stała się już pozycją obowiązkową. Ceniona doktor psychologii porusza temat kultury popularnej i tego, w jaki sposób wpływa ona na odbiór siebie samych przez dziewczynki i kobiety. 40% dziewczynek w wieku 5-9 lat twierdzi, że chciałoby wyglądać szczuplej, a 30% trzecioklasistek przyznaje, że bez przerwy martwi się, że będą grube – już na początku zderzamy się z niepokojącymi danymi. Autorka książki na ponad 400 stronach tłumaczy, w jaki sposób media wpływają na naszą samoocenę i jak krzywdząca jest obsesja piękna. Wielokrotnie słowa Engeln mogą nas zszokować, wzbudzać niepokój, ale z pewnością dadzą do myślenia i pozwolą z większą uwagą i świadomością spojrzeć na temat „perfekcyjnego wyglądu”. Książkę znajdziesz TUTAJ.

5. Kreatorki. Kobiety, które zmieniły polski styl życia, Julia Pańków i Lidia Pańków, Wydawnictwo Muza

Propozycja idealna dla tych, którzy uwielbiają niezwykłe historie z życia wzięte. Ta pozycja przygląda się życiorysom dziesięciu Polek, które miały duży wpływ na kształtowanie ówczesnej rzeczywistości. Kreatorki to kobiece sylwetki ze świata dizajnu, mody, grafiki, architektury, grafiki, które nie bały się iść pod prąd, a wręcz przeciwnie – mocno manifestowały swoją obecność. Książka ta to jednak nie tylko fakty z życia takich nietuzinkowych postaci jak: Xymena Zaniewska, Wanda Telakowska czy Zofia Chomętowska, ale również spojrzenie na ich codzienność, ludzi wokół nich i czasy, w których żyły. To niezwykła opowieść o minionych dekadach opowiedzianych z punktu widzenia tych, które miały odwagę znaleźć (i wykreować) kawałek przestrzeni dla siebie. Książkę możecie zamówić TUTAJ.

6. Okagesama. Japoński przepis na dobre życie, Yutaka Yazawa, Wydawnictwo Buchmann

Gdybym miała Was przekonać do tej książki w trzech punktach, na pewno zaliczyłabym do nich: a) wygląd książki, począwszy od okładki, przez piękne zdjęcia, na wyróżnionych cytatach i wykresach kończąc. Po drugie książka jest nietypowym przewodnikiem, którego nie odłożysz po kilku przekartkowanych stronach. I po trzecie: to publikacja kompleksowa, która pogłębi Twoją wiedzę na wiele tematów związanych z Japonią i tamtejszym stylem życia. Znajdziesz tu rozdziały poświęcone jedzeniu, rytuałom, kąpielom leśnym czy poezji. Książkę możesz kupić TUTAJ.

7. Dieta mądrych jelit, Dr Clare Bailey, Joy Skipper, Wydawnictwo Otwarte

Na rynku wydawniczym roi się ostatnio od wszelkich publikacji poświęconym zdrowemu odżywianiu czy z przepisami kulinarnymi stworzonymi przez zawodowców albo celebrytów. Dlaczego zatem warto sięgnąć akurat po tę pozycję? Po pierwsze jest napisana przez lekarki z wieloletnim doświadczeniem, a ponadto oparta na zaleceniach wybitnego specjalisty w tematyce jelit – Michaela Mosleya. Ponadto z tą książką poczujesz się bezpiecznie, bo autorki nie rzucają czytelnika na głęboką wodę, ale po kolei tłumaczą, od czego zacząć świadomą dietę, wskazują na produkty, które są ważne w kontekście naszego zdrowia, by później przejść do sprawdzonych (i różnorodnych) przepisów. Taki prezent z pewnością docenią wszelkie osoby zakręcone na punkcie zdrowia, ale też te, które uwielbiają eksperymentować w swojej kuchni. Książkę możecie zamówić TUTAJ.

8. Najlepsze miejsce na świecie jest właśnie tutaj; Francesc Miralles, Care Santos, Wydawnictwo MUZA

Najlepsze miejsce na świecie jest właśnie tutaj to nazwa kawiarni, do której trafia Iris – główna bohaterka tej książki. 30-latka niedawno straciła rodziców, prowadzi życie oparte na rutynie, ale kiedy postanawia wejść do tajemniczego miejsca, jej życie się zmienia. Pozycja ta na pewno trafi do osób, które lubią ciepłe, pełne nadziei opowieści, z którymi można zaszyć się w domu przy kubku parującej herbaty. Książkę możecie zamówić TUTAJ.