noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Ile kosztuje odszycie prototypu zestawu dresowego, torebki, sukienki czy płaszcza?

REKLAMA
noSlotData

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, ile kosztuje produkcja prototypu i jak wygląda proces jego tworzenia? Co powinniście dostarczyć konstruktorom, by uniknąć dodatkowych kosztów związanych z poprawkami? Co składa się na całkowitą cenę uszycia prototypu?

Malwina Grodzka zajmuje się szyciem od 20 lat. Wraz z mamą i siostrami prowadzi wspólnie firmę. Każda z nich specjalizuje się w innym zakresie. Dziewczyny mają ogromne doświadczenie w szyciu miarowym, produkcji odzieży lekkiej, ciężkiej, jak również w kuśnierstwie, rymarstwie i kaletnictwie. Razem z Malwiną sprawdzamy koszt produkcji sampli prostej sukienki, zestawu dresowego, wełnianego płaszcza oraz modnych torebek. 

Cena prototypu od podszewki 

Cena rzeczy, które kupujemy ma dla nas coraz większe znaczenie i częściej niż wcześniej zastanawiamy się, co składa się na finalną kwotę, jaką mamy zapłacić za dany produkt. Nie chcemy już podejmować irracjonalnych decyzji i kupować bez namysłu. Podobnie jest w przypadku prototypów. W rozmowie z nami, Malwina Grodzka podkreśla: „Ceny rynkowe są oczywiście zróżnicowane i uwarunkowane rodzajem produktu, niemniej, warto pamiętać, że koszt prototypu zależy głównie od: 

  1. Tkaniny oraz dodatków 
  2. Stopnia trudności wybranego modelu 
  3. Czasu poświęconego na wykonanie prototypu 
  4. Ilości poprawek

Konstrukcja to nie reguła kopiuj-wklej

Materiały oraz wymiary to jedno. Nasza ekspertka tłumaczy, że projektanci powinni dostarczyć konstruktorom także rysunek techniczny oraz dodatki. „W praktyce jednak bywa inaczej. Zakładanie własnej marki odzieżowej stało się bardzo modne. Niestety bardzo często robią to osoby, które nie mają pojęcia o szyciu i procesie tworzenia konstrukcji. Obecne realia są takie, że osoby, o których wspomniałam, wysyłają zdjęcia 3-5 modeli (innych projektów) i piszą jedynie, jakie zmiany w nich wprowadzić lub jak połączyć ze sobą poszczególne elementy, by uniknąć ewentualnego plagiatu.

Nie ma tu mowy o jakimkolwiek szkicu. Dobór materiału oraz dodatku pozostawia się konstruktorowi odzieży, ponieważ ci projektanci po prostu się na tym nie znają”, dodaje Malwina. 

Proces tworzenia prototypu w pigułce 

Zastanawiacie się, jak przebiega proces tworzenia prototypów? Oto 6 uproszczonych etapów.

1. Wstępne przedstawienie projektu.

2. Dobór odpowiedniego materiału i dodatków, testowanie tkaniny pod kątem różnych czynników. 

3. Wstępna konstrukcja, pierwsza przymiarka.

4. Nanoszenie poprawek według preferencji i wymagań klienta. 

5. Wykończenie produktu, ostateczne zatwierdzenie przez klienta.

6. Przygotowanie teczki techniczno-technologicznej produkcji.

Czytaj również >>> Plagiat czy inspiracja? Projekt Herseasons wygląda identycznie jak ten amerykańskiego brandu

Naszą ekspertkę zapytaliśmy również o średni koszt stworzenia prototypu dla produktów z kilku kategorii. 

Mała czarna 

Kobiety kochają sukienki – często do takiego stopnia, że ich cena nie gra żadnej roli. Większość z nas posiada natomiast w szafie klasyczną małą czarną – model, który nigdy nie wyjdzie z mody. Dlatego, postanowiliśmy zapytać o koszt i czas stworzenia sampla dla sukienki, jak na zdjęciu poniżej. 

Przede wszystkim, koszt uzależniamy od faktycznie poświęconego czasu osoby wykonującej prototyp. Robocza godzina jest równa około 50 złotych netto. Cały proces uszycia takiego sampla może potrwać do 4 dni, czasem dłużej. Wszystko zależy od wymagań klienta, ilości poprawek oraz tkaniny, z której model testowy ma zostać wykonany”, wyjaśnia Malwina. 

źródło: Zalando

Dresowy set: klasyczny i welurowy

Pandemia wywróciła świat mody do góry nogami, a wraz z nią trendy, które się sprzedają. Patrząc na statystyki e-commerców, w rankingach królują dresy odmienione przez wszystkie przypadki. Marki, które do tej pory nigdy nie posiadały w swojej ofercie dresów, teraz przybijają z nimi piątkę. 

Ile kosztuje prototyp setu dresowego? Nasza ekspertka zaznacza, że tworzenie projektu z tkaniny dresowej nie wymaga poświęcenia tylu godzin, co w przypadku projektu z tkaniny wizytowej. 

Komplet z weluru jest trudniejszy w wykonaniu, więc konstruktorzy będą potrzebowali więcej czasu na stworzenie jego prototypu niż przy klasycznym secie. Stawka godzinowa za uszycie sampla kompletu dresowego nie różni się od tej, którą proponuje się za uszycie projektu sukienki – około 50 złotych netto za godzinę roboczą. Proces uszycia prototypu może trwać od 2-4 dni, w zależności od detali, których zażyczy sobie klient oraz poprawek”, podkreśla Malwina. 

Wełniany płaszcz

Oczekujemy, że będzie idealnie skrojony, w 100% wełniany, a do tego pasował do wszystkiego – od streetowych stylizacji po eleganckie kreacje. A żeby mieć taki płaszcz w swojej szafie, potrzebny jest dobry prototyp. „Płaszcze oraz podobne produkty wymagają dopracowania i większej obróbki. Czas stworzenia modelu projektowego może w tym przypadku trwać do 7 dni – przy założeniu stawki godzinowej, około 50 złotych netto”, tłumaczy nasza ekspertka. 

It-bag w stylu Chylak, Atomy

Ponadczasowa, klasyczna torebka jest inwestycją na lata, a jej wartość może tylko wzrosnąć wraz z upływem lat. Ciekawi Was, ile trzeba zapłacić za samplowy model torebki à la Chylak lub Atomy? Znamy odpowiedź na to pytanie. Malwina w rozmowie z nami mówi, że czas odszycia takiego prototypu to około 3-4 dni i trzeba liczyć się z kosztem rzędu 1500 złotych netto. Do tego dochodzi materiał oraz dodatki. „U nas w cenie uwzględnia się również przygotowanie teczki techniczno-technologicznej produkcji”, dodaje. 

https://www.instagram.com/p/CDdncIoJD8_/?utm_source=ig_web_copy_link

Cenę zawsze staram się podawać w godzinach realnie poświęconych na pracę nad konkretnym projektem. Obecnie klienci nie liczą się z czasem przeznaczonym na realizację zamówienia. Wielokrotne poprawki oraz zmiany zdania sprawiły, że zdecydowaliśmy się na zmianę polityki naszej firmy. Uważam, że stawka godzinowa bardziej „dyscyplinuje” klienta do przedstawienia sprecyzowanej wizji danego modelu”, podsumowuje nasza ekspertka.

Czytaj również >>> REPORTAŻ: Gehenna w polskich szwalniach – realia zakładów produkcji odzieży

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES