Kwarantanna konsumpcji, globalna recesja i… poprawa jakości powietrza? Czy pandemia koronawirusa to nowy początek dla środowiska?
Pandemie, epidemie i nieznane choroby zmieniają świat – ciężko się z tym nie zgodzić. W większości (jeśli nie we wszystkich) przypadków kojarzą się jednak z zagładą, paniką, a przede wszystkim – śmiercią ogromnej liczby ludzi. Podobnie jest z koronawirusem, który dociera do coraz to kolejnych krajów. Jednak czy nieznana do tej pory choroba może mieć jakieś pozytywne skutki? Li Edelkoort, znana na całym świecie forecasterka trendów, uważa, że tak. W obliczu pandemii, Edelkoort udzieliła wywiadu portalowi Dezeen. W rozmowie przyznała, że koronawirus doprowadzi do globalnej recesji na skalę niespotykaną wcześniej, ale ostatecznie pozwoli ludzkości… zresetować swoje wartości.
Kwarantanna konsumpcji
To już niemal pewne, że pandemia koronawirusa doprowadzi do kryzysu gospodarczego. Możemy się tylko zastanawiać, jak wielką będzie miał on skalę. Podobnie uważa Edelkoort. Forecasterka przewiduje ogromne zmiany nie tylko w gospodarce, ale też w kulturze. Według niej, koronawirus doprowadzi do globalnej recesji na skalę niespotykaną wcześniej, a ludzie będą musieli się poddać kwarantannie konsumpcji.
Szybko rozprzestrzeniający się wirus mocno zakłóca globalne łańcuchy dostaw, wpływa na sieci transportowe i turystyczne. Według Edelkoort, ludzie w najbliższej przyszłości będą musieli przyzwyczaić się do życia ze słabszą dostępnością niektórych produktów w sklepach, a co za tym idzie – mniejszą ilością posiadanych rzeczy.
Wygląda na to, że masowo wkraczamy w kwarantannę konsumpcji, która nauczy nas, jak cieszyć się z prostej sukienki oraz ponownie odkrywać rzeczy, o których dawno zapomnieliśmy, na przykład starą książkę – mówi Li.
Środowisko podziękuje za pandemię?
Ostatnio internet obiegły zdjęcia pokazujące poziom zanieczyszczenia powietrza nad Chinami przed wybuchem epidemii oraz 2 miesiące po tym, jak praca w największych fabrykach została zawieszona.
Fakt, że za spowolnioną produkcję może być wdzięczna nasza planeta, zauważyła również Edelkoort.
Ostatnie zdjęcia powietrza nad Chinami pokazały, jak te dwa miesiące niebo i pozwoliły ludziom znów oddychać. (…) wirus dosłownie zobrazuje społeczeństwu, jak minimalizm produkcyjny oczyszcza środowisko.
Nadzieja na lepsze jutro
Ostateczną refleksją Edelkoort jest stwierdzenie, że pandemia koronawirusa niesie za sobą lepsze jutro – nie tylko dla środowiska, ale i dla społeczeństwa. Researcherka wyraziła nadzieję, że zaraza będzie dla ludzkości nauczką, a gdy zdołamy się już z nią uporać, stworzymy inny i lepszy system wprowadzony z większym szacunkiem dla ludzkiej pracy i warunków.
Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło?
Cały wywiad z Li Edelkoort przeczytacie tutaj.