noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:1
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:1
(1,0)foreachslotdata->visible_adsense:1
REKLAMA
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:1
Na czym polega sukces pokazu mody?

Jak zmierzyć sukces pokazu mody? Nowe metody komercjalizacji wybiegowego show

REKLAMA
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:1

Pokaz mody to już nie tylko show prezentujące nową kolekcję marki, ale także duża akcja marketingowa i szansa na sukces finansowy. Przybliżamy sposoby, w jakie można zmierzyć zasięgi i efekty współczesnych pokazów mody.

Czytaj także: 10 NASZYCH ULUBIONYCH RZECZY H&M Z KOLEKCJI FALL FASHION I H&M STUDIO A/W 23

Komercjalizacja pokazów mody

Dawniej pokazy mody służyły głównie jako kameralna wystawa dla kupców, redaktorów mody i branżowych insiderów. Była to także forma ukazania tego, jak wygląda nowa kolekcja marki i jakie trendy zdominują kolejny sezon. Jednak przed współczesnymi brandami stawiane są nowe wyzwania. Dziś show ma nie tylko informować, ale i zachwycać, czasem szokować i zapadać w pamięć, a w efekcie generować zyski. Na przełomie lat z eventów typowo branżowych, pokazy mody stały się wydarzeniami kulturalnymi na większą skalę, niemal o zasięgach koncertów muzycznych.

Nie bez powodu więc marki modowe zaczęły korzystać z zabiegów marketingowych znanych wcześniej z korporacji działających w branży rozrywkowej. Jednym z dobrych przykładów takich działań był czerwcowy pokaz Louis Vuitton z debiutującym za sterami marki Pharrellem Williamsem. Wydarzenie miało znamiona koncertu popowego. Gwiazdy zasiadające w pierwszych rzędach, jak Rihanna, przybyły na wydarzenie łodziami, na miejscu serwowano szampana, a na wybiegu pojawiły się nie tylko modelki, ale i gwiazdy muzyczne. Koncern LVMH zdecydowanie na oszczędzał na produkcji całego show, a wydarzenie zdecydowanie zapadło w pamięć.

Czytaj także: Pharrell Williams zaledwie podkreślił DNA Louis Vuitton. Czekam na więcej | lamode

Instagramowy wymiar pokazów mody

Chodź teatralność pokazów nie jest niczym nowym, to ich „instagramowość” już tak. Sukces współczesnych pokazów mody nierzadko mierzony jest dziś właśnie popularnością w social mediach. I tak, ile osób opublikowało lub udostępniło nagrania z pokazów, ile było like’ów dla konkretnych sylwetek z kolekcji, jak kliknięcia te przekładają się na sprzedaż kolekcji.

Co więcej, dziś w pierwszych rzędach pokazów nie zasiadają już tylko celebryci. Obecnie są to także internetowi influencerzy i ikony muzyki działające w social mediach. To właśnie oni generują content w social mediach na temat marek: kierują uwagę na konkretne brandy i inicjują ich „kluby” fanów.

Zasięgi w social mediach to nowe narzędzie w badaniu popularności marki modowej. Natomiast efektowny pokaz mody to tylko kolejny wydatek marketingowy, który może – choć nie musi – przełożyć się na monetyzację marki. Miesiące Tygodni Mody – jak choćby właśnie trwające międzynarodowe pokazy na sezon wiosna/lato 2024 – to gorące okresy do analizowania popularności marek w sieci.

Jednym z popularnych branżowych narzędzi jest MIV. Algorytm opracowany przez markę Launchmetrics, który bada i analizuje liczbę postów i ogólne zaangażowanie w mediach społecznościowych, a także artykuły w prasie lub na blogach. Następnie na tej podstawie mierzy siłę i kulturowy wpływ danej marki. Dzięki temu brandy mogą sprawdzić efektywność obranych strategii marketingowych, w tym doboru ambasadorów marki.

Duże znaczenie w obecnej modzie ma także EMV. Jest to kluczowy wskaźnik wydajności oznaczający wypracowaną wartość medialną i wskazujący na finansowe osiągi, dzięki interakcjom marek z konsumentami w mediach społecznościowych.

Sukcesu pokazu mody: na czym polega?

Na ogólny sukces pokazu mody wskazują oczywiście także wyniki sprzedażowe. Szybka i intratna sprzedaż projektów z najnowszej kolekcji zwykle oznacza, że pokaz z pewnością się udał. Wskaźnikiem komercyjności i sukcesu pokazu może być także historia. Jest to jednak kryterium działające w dłuższej perspektywie. Jednak czyż nie jest doskonałym dowodem na skuteczność marketingową show fakt, że ciągle wspomina się go kilka, a nawet kilkanaście lat później?

Finalnie, w szerszej perspektywie na sukces pokazu mody pracuje wiele elementów. Są to zapadające w pamięć, kulturowe momenty (np. innowacje podczas pokazów lub unikatowe stylizacje celebrytów na czerwonym dywanie). Jednka także świadomość marki (skojarzenia marki z ulubionymi gwiazdami, powszechne rozumienie estetyki marki) i jej kapitał kulturowy. Ponadto opowiadana historia – storytelling, a także komercyjny wymiar kolekcji (wyniki sprzedażowe projektów).

Całość tworzy harmonijny obraz tego, czym powinien być udany pokaz mody.

Zobacz także: PRADA WIOSNA-LATO 2024: STUDIUM BRZYDOTY

Zdjęcie główne: Launchmetrics/Pokaz Prada SS2024

REKLAMA
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:1
REKLAMA
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:1
(1,0)foreachslotdata->visible_adsense:1
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:1
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:1
REKLAMA
noSlotData noSlotDataButCampaignVisibility:1

Newsletter

FASHION BIZNES