REKLAMA
Jak zarządzasz domowym budżetem?

Jak zarządzasz swoim budżetem? 7 popularnych typów finansowej osobowości

REKLAMA
REKLAMA

Jedni bez wahania wydają swoje zarobione pieniądze, podczas gdy inni bez końca je gromadzą. Znajomość własnego typu finansowego, a więc swoich mocnych i słabych stron oraz tendencji w wydawaniu i oszczędzaniu – pozwoli Ci lepiej zarządzać domowym budżetem i unikać pułapek myślowych związanych z nawykami. Jak więc odkryć i zrozumieć swój typ finansowy? Oto 7 najpopularniejszych.

Czytaj także: Jak stworzyć zrównoważoną garderobę?

Jak wydajesz swoje pieniądze? Kompulsywna maszynka do pieniędzy

Osoby, które stawiają zarabianie i kumulowanie pieniędzy ponad wszystko inne, często w efekcie poświęcają wiele innych sfer swojego życia, jak związki czy rozrywka. Powód? Wszystkie ich wysiłki są skierowane na pracę i wynikający z tego zarobek.

Wprawdzie ambicja i dążenie do sukcesu mogą być pozytywnymi cechami, to jednak łatwo w codziennym pędzie zapomnieć o niewidocznej na pierwszy rzut oka wartości dobrego samopoczucia. Dla pracoholików rewolucyjną wręcz zmianą może okazać się rozdzielenie życia osobistego od pracy oraz nauka odpoczynku. Jeśli zadaniowość to inna kluczowa cecha charakteru, to w tym wypadku idealnie sprawdzi się przygotowanie swojego Wellnes planera lub zajęcie się określonym hobby. Takie rozwiązania pozwolą wypocząć i mądrze wkomponować relaks do codzienności. Jednak w sposób przystępny dla kogoś przyzwyczajonego do poświęcania niemal całego swojego czasu pracy.

Jak zarządzasz domowym budżetem? Bezpieczne oszczędzanie

Inny popularny typ to osoby, które priorytetyzują oszczędzanie, równocześnie jednak boją się sięgać po ryzyko. Zamiast inwestować lub zwyczajnie wydawać, bez końca magazynują zebrane fundusze na bezpiecznym, pewnym koncie. Ich nadrzędny cel to stworzenie bezpieczeństwa za wszelką cenę. Stąd też ich niechęć do ryzyka oraz wynoszenia swoich inwestycji na wyższy – nie zawsze pewny – poziom.

Takie podejście można jednak skutecznie odebrać całą radość z pracy i codziennego życia. Wykonywanie swoich obowiązków sprowadza się do zarabiania pieniędzy, a uporczywego przechowywania ich na swoim koncie. Dla takich osób życiową rewolucją może okazać się nauka gratyfikacji za wysiłek – nie zaszkodzi czasem pozwolić sobie na zwykłe, materialne przyjemności. Jaki jest cel spirali zarabiania, jeśli nigdy nie można nagrodzić się za włożony wysiłek? Ponadto rozwijanie swojego hobby – i przeznaczanie na niego swoich funduszy – może być doskonałą metodą na inwestycję w samego siebie.

Ten typ osób może także spróbować otworzyć się na różne metody inwestowania swoich pieniędzy, które wprawdzie niosą za sobą jakieś ryzyko. Jednak równocześnie dają szansę na pomnożenie swojego majątku, a przy okazji zapewniają cenną naukę.

Metody na domowy budżet. Hojny darczyńca

Hojny darczyńca zawsze chętnie pokryje grupowy rachunek w restauracji, kupi niezwykle kosztowny prezent dla osoby bliskiej lub postawi znajomemu drinka. Takie podejście – choć pozornie szlachetne i bezinteresowne – może jednak mieć swoją mroczną stronę.

Co się może kryć za takim podejściem do własnych finansów? Z jednej strony może wskazywać na tendencję do poświęcania samego siebie i stawianie potrzeb innych ponad swoje własne. Z drugiej zaś może maskować brak umiejętności w wyrażaniu czułości i innych uczuć wobec bliskich. Drogie prezenty czy opłacanie rachunków mogą być niebezpośrednim sposobem na wyznanie komuś swoich uczuć.

Zarządzanie domowymi finansami. Typ, który dużo i widocznie wydaje

Kolejny typ popularnej osobowości finansowej, to ktoś, kto zdecydowanie lubi wydawać pieniądze. Cel tych wydatków? Podkreślenie swojego statusu. Przedmioty materialne, jak ubrania, gadżety, biżuteria czy samochody mają na celu zbudowanie konkretnej tożsamości w oczach innych osób.

Warto jednak pamiętać, że jest to typ skłonny do popadania w długi. Niestety ekstrawagancki lifestyle zawsze ma jakieś swoje limity, a za nimi zaczyna się spirala zadłużenia. Kluczem w przypadku takich osób jest nauczenie się zarządzania swoim domowym budżetem poprzez zrozumienie swoich prawdziwych potrzeb i kontrolowanie niepotrzebnych, nadprogramowych wydatków.

Osobiste finanse – jak do nich podejść? Typ poszukujący doświadczeń

Zamiast sprawiania sobie dóbr materialnych, ochoczo funduje swoje podróże, wizyty w spa, wyjścia do restauracji i inne doświadczenia zapewniające mu rozwój, emocje i radość życia.

Jednak życie chwilą bez myślenia o przyszłości może mieć swoje konsekwencje. Po latach można znaleźć się w długach z powodu nieprzewidzianej, życiowej sytuacji. Kluczowa dla tego typu osobowości finansowej jest więc edukacja w zakresie inwestowania i zarządzania finansami w perspektywie długofalowej. Ważne jest także poszukiwanie kompromisu pomiędzy swoim stylem życia i osobowością a zwyczajną rzeczywistością.

Planowanie domowych wydatków. Typ unikający

Unika kontroli swoich domowych finansów, nie ma jasnego obrazu swoich przychodów i wydatków, nie zna swojej aktualnej sytuacji finansowej – ten typ osobowości unika sprawdzania konta, gdyż sama o tym myśl wywołuje u niego niepokój.

Jednak chaos i brak organizacji w budżecie, brak jasnych priorytetów oraz celów czy znajomość swoich nawyków zakupowych mogą wplątać w autentyczne problemy finansowe. Nadanie swoim domowym finansom nawet prostej struktury pomoże złagodzić napięcie. Natomiast wsparcie ze strony aplikacji lub specjalnych kursów pozwoli zrozumieć, poukładać i zorganizować swoje wydatki.

Jak rozporządzać swoimi pieniędzmi? Typ nieustannie kontrolujący

Ostatni typ to całkowite przeciwieństwo poprzedniego – zamiast unikać myślenia o swoich domowych finansach, kompulsywnie je kontroluje i nieustannie sprawdza stan swojego konta.

Takie podejście wywołuje jednak podwyższony poziom stresu i ciągły niepokój o swoją przyszłość. Te lęki i napięcia może jednak zredukować edukacja. Korzystanie ze specjalnej aplikacji do analizy finansów oraz szkolenia w zakresie sprytnego zarządzania domowym budżetem mogą zwiększyć pewność siebie. To w efekcie zmniejszy napięcie i pozwoli zredukować czas poświęcany na sprawdzanie i analizowanie swojego konta bankowego.

Sprawdź także: POLSKIE MARKI Z KASZMIREM. GDZIE KUPIĆ NAJLEPSZEJ JAKOŚCI SWETER?

Zdjęcie główne: Pexels

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES