noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
inflacja kwiecień 2023

Inflacja w kwietniu 2023 niższa. O ile spadła?

REKLAMA
noSlotData

Inflacja w kwietniu 2023 wyniosła 14,7 proc. w skali roku – poinformował GUS. To spadek w porównaniu do ubiegłego miesiąca, kiedy zanotowano wzrost cen na poziomie 16,1 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu 2023 r. wzrosły o 14,7 proc. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku – poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS). W kwietniu 2023 ceny usług wzrosły o 15,1 proc.,a ceny usług o 13,3 proc.  To 0,7 procentowy wzrost cen towarów i usług w stosunku do ubiegłego miesiąca. 

W kwietniu br. w porównaniu z poprzednim miesiącem największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały wyższe ceny w zakresie odzieży i obuwia (o 3,3 proc.), żywności (o 0,4 proc.), mieszkania (o 0,3 proc.) oraz transportu (o 0,8 proc.) – czytamy w najnowszej informacji GUS.

Dane GUS wskazują, że inflacja w kwietniu była niższa niż w marcu 2023, kiedy to wyniosła aż 16,1 proc. Jak przewidują specjaliści Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w maju możemy spodziewać się kolejnych spadków:

Szacujemy, że w maju inflacja spadnie o kolejny punkt procentowy, ale głównie obniży się tempo wzrostu cen żywności. Większość kategorii dóbr i usług, które tworzą inflacje bazową pozostaje na najwyższych poziomach od 2000 r., a perspektywy na wyraźną zmianę trendu są nikłe

– czytamy na Twitterze. 

Zdjęcie główne: Unsplash

Przeczytaj również: Jaka jest stopa bezrobocia w Polsce? Są nowe dane

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Tagi

inflacja

REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES