Jak powstawały największe tygodnie mody?

241
Christian Dior 1947
kolekcja Christiana Diora z 1947, źródło: jetex.com, fot. archiwum dior.com

Tygodnie mody odbywają się cyklicznie w prawie 40 krajach świata, jednak to cztery z nich mają fundamentalne znaczenie dla branży. Mowa o pokazach w Nowym Jorku, Paryżu, Londynie i Mediolanie. Wydarzenia organizowane w wymienionych miastach przyciągają kupców, redaktorów naczelnych magazynów, blogerów i celebrytów, a kolekcje tam zaprezentowane decydują o trendach na cały kolejny sezon. 

>>>Przeczytaj również: Za co odpowiedzialny jest producent pokazów mody?

Nowy Jork (1943)

To właśnie tutaj w 1943 roku dzięki Eleanor Lambert, wyjątkowo ważnej postaci w historii amerykańskiej mody, odbył się pierwszy w historii fashion week – wówczas pod nazwą “Fashion Press Week”. Wydarzenie pierwotnie miało rekompensować brak możliwości wyjazdu na paryskie pokazy ze względu na II wojnę światową.

 

NYFW
NYFW 1943, źródło: fashionweekonline.com

W 1994 roku inicjatywa zaczęła funkcjonować pod nazwą New York Fashion Week. W 2004 sponsorem tytularnym wydarzenia została firma Olympus, a zaledwie trzy lata później pozycję tę zajął Mercedes-Benz. Jakiś czas później powrócono do nazwy z 1994 roku – i tak jest do teraz. Dziś podczas Nowojorskiego Tygodnia Mody swoje kolekcje prezentują między innymi: Calvin Klein, Lacoste, Alexander Wang, Victoria Beckham, Michael Kors czy Marc Jacobs.

Paryż (1945)

Mimo że pierwszy tydzień mody miał miejsce w Nowym Jorku, koncepcja pokazu powstała w Paryżu. Historia paryskiego fashion weeka sięga 1945 roku, jednak wydarzenie w formie znanej nam dzisiaj zostało zorganizowane przez Francuską Federację Wysokiego Krawiectwa i Mody w 1973 roku i odbyło się w Pałacu Wersalskim.

W stolicy Francji odbywają się dwa – nie licząc części męskiej – tygodnie mody: pokazy haute couture (styczeń i lipiec) oraz prêt-à-porter (marzec i wrzesień). Podczas Paris Fashion Week swoje kolekcje prezentują: Chanel, Saint LaurentMaison Margiela, Lanvin, Dries Van Noten, Kenzo, Chloe, Balmain, Isabel Marant, Christian Dior, Elie Saab, Viviene Westwood,  Balenciaga, Céline, Valentino, Givenchy, Stella Mccartney.

@balmain on this #day4 attented by @chrisellelim ! #parisfashionweek #pfw #fhcm

A post shared by Paris Fashion Week (@parisfashionweek) on

Mediolan (1958)

Większość pokazów podczas Mediolańskiego Tygodnia Mody organizowanych jest dzięki Camera Nazionale della Moda Italiana, organizacji non-profit, która od 1958 roku koordynuje i promuje rozwój włoskiej mody. Niektóre marki – takie jak Dolce & Gabbana czy Gucci – prezentują swoje kolekcje niezależnie.

Podczas Milan Fashion Week odbywają się pokazy kultowych włoskie domów mody, takich jak Fendi, Giorgio Armani, Gucci, Prada, Valentino, Ermenegildo Zegna, Agnona.

Londyn (1984)

Wydarzenie jest organizowane od 1983 roku przez British Fashion Council. Szacuje się, że obecnie bierze w nim udział ponad 5000 dziennikarzy i kupców. Wiosną 2010 roku londyński fashion week jako pierwszy spośród “Wielkiej Czwórki” zdecydował się na transmisję pokazów na żywo w Internecie.

Podczas London Fashion Week podziwiać można kolekcje takich brandów jak Burberry, JW Anderson, Simone Rocha, Erdem, Christopher Kane, Markus Lupfer, Roksanda.