Rozpoczynając działalność gospodarczą, przedsiębiorcy muszą wybrać formę opodatkowania. To jedna z kluczowych decyzji, która wpływa na wysokość podatków czy zakres obowiązków biura księgowego. Osoby rozważające współpracę w modelu B2B rozważyć powinny skorzystanie z narzędzia, takiego jak kalkulator B2B. Sprawdź różnice między formami opodatkowania i dowiedz się więcej o kalkulatorze B2B.
Artykuł sponsorowany
Jakie są formy opodatkowania w Polsce?
Przedsiębiorcy mogą wybrać jedną z czterech podstawowych form opodatkowania w Polsce:
- Zasady ogólne (skala podatkowa) – uniwersalna forma opodatkowania, w której dochód opodatkowany jest według dwóch stawek: 12% (dla dochodów do 120 tys. zł rocznie i 32% dla większych dochodów niż 120 tys. zł).
Do zalet takiej formy opodatkowania wlicza się możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodów. Skala podatkowa może być korzystna dla osób osiągających niższe dochody. Przy tej skali korzystać można z różnych ulg podatkowych. Większa jest jednak złożoność rozliczeń.
- Podatek liniowy – forma dedykowana przedsiębiorcom osiągającym wyższe dochody. Kluczową cechą jest stała stawka 19% bez względu na wysokość dochodów.
W przypadku podatku liniowego nie ma kwoty wolnej od podatku (jak w skali podatkowej). Ograniczone są również możliwości korzystania z ulg podatkowych.
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych – ta forma opodatkowania korzystna jest dla osób prowadzących firmę, która przynosi niskie dochody. Stawka ryczałtu liczona jest procentowo.
Przy ryczałcie stawka jest prosta. Nie ma konieczności prowadzenia rozbudowanej dokumentacji księgowej. Ograniczony jest jednak zakres ulg i nie można odliczać kosztów.
- Karta podatkowa – dedykowana wybranym branżom i małym firmom. Podatek ustala Urząd Skarbowy: zależy on wówczas od rodzaju firmy i miejsca jej prowadzenia.
Wymogi księgowe są minimalne przy tej formie rozliczenia. Nie można jednak odliczać żadnych kosztów i ulg podatkowych.
Kalkulator B2B – jakie są korzyści z jego użytkowania?
Kalkulator B2B to narzędzie online pozwalające oszacować rzeczywiste koszty współpracy na podstawie umowy B2B. To ważne dla osób, które rozważają samozatrudnienie lub rozpoczęcie współpracy z klientami jako przedsiębiorca.
Kalkulator B2B umożliwia dokładne wyliczenia przewidywanych przychodów, kosztów, podatków i składek ZUS. Dzięki temu narzędziu można efektywnie planować finanse oraz podejmować świadome decyzje biznesowe.
W kalkulator B2B powinno się wprowadzić kluczowe dane, takie jak miesięczny przychód netto, miesięczne koszty netto, stawkę ryczałtu, rodzaj składek ZUS, dochód z innych źródeł, liczbę dzieci i rozliczenie z małżonkiem. Wykorzystanie narzędzia do optymalizacji dochodów polega na dokładnym planowaniu finansowym. Przedsiębiorca może dostosować parametry kalkulatora B2B, tak aby ustalić najlepsze rozwiązania dla swojej firmy.
Warto pamiętać o tym, że…
Mimo że kalkulator B2B jest niezwykle przydatny, wyniki są szacunkowe i nie uwzględniają wszystkich możliwych czynników (np. ulg indywidualnych). Charakter narzędzia jest wyłącznie poglądowy, więc dokonywane wyliczenia nie powinny być traktowane jako wiążące.
W przypadku wątpliwości należy skonsultować się z księgowym lub doradcą podatkowym.