Gdzieś w ciasnej uliczce, parę kroków od Polimoda International Institute of Fashion Design & Marketing we Florencji, znajduje się obuwnicze atelier Vivian Saskii Wittmer. Jeżeli ktoś nie wie o istnieniu tego warsztatu, może przejść wzdłuż pięknych origami, znajdujących się w jego oknie, obojętnie. A te okna uchylają tajemnicę do raju obuwniczego luksusu. Wnętrze tego miejsca to królestwo rzemiosła, królestwo komfortu ludzkich stóp, a przede wszystkim królestwo Saskii, która podczas wizyty przekonała mnie, że nie ma dla niej większej pasji niż praca.
Może zacznę od jej biografii. Pochodzi z Niemiec. Co więcej, urodziła się w Berlinie, więc nic dziwnego, że ma jasno określone cele. Po ukończeniu szkoły w swojej ojczyźnie, wyruszyła do Londynu, gdzie zdobywała doświadczenie u słynnego John’a Lobb’a. Następnie współpracowała ze Stefano Bernerem – znakomitym florentyńskim szewcem, który niestety zmarł kilka miesięcy temu. Z tak imponującymi praktykami w CV, odbyciem zarówno angielskiej, jak i włoskiej szkoły i szczyptą niemieckiej precyzji, Saskia poczuła, że to najwyższy czas, by otworzyć swoje własne mini-atelier. Rozpoczęła 12 lat temu, wynajmując maleńki pokój przy Via di Santa Lucia we Florencji, aż w końcu udało jej się rozbudować swoje imperium i zostać właścicielką większej powierzchni, w tym samym budynku, gdzie wszystko miało swój świt.
Dzisiaj, pierwszy pokój ma charakter bardziej artystyczny, z modelami butów zwisających z cienkich metalowych drutów. Ponadto dwa skórzane fotele w stylu vintage w kąciku i da się poczuć minimalistyczny gust Saskii. Czaruje swoich klientów tym podejściem. Mimo że jest raczej nieśmiała, pozostaje bardzo pewna swoich umiejętności i podchodzi do tego zawodu bardzo profesjonalnie. Saskia podkreśla, że aby odnieść sukces w tym biznesie, trzeba mieć odpowiedni stosunek do pracy i być dostępnym dla swoich klientów 24 godziny na dobę. Tylko tak można zdobyć zaufanie klientów.
Na jej niedawno założonej stronie internetowej, można przeczytać artykuły z wiodących magazynów w Niemczech, Włoszech, Austrii, Wielkiej Brytanii i Japonii. Ponadto, słuchanie Saskii to niebywała przyjemność i może wydawać się nawet, że jest całkiem rozmowna. Nic bardziej mylnego – Saskia jest świetnym mówcą, gdy opowiada o swojej pracy, ale tak naprawdę, jak już wspomniałam, nie jest nadto wylewna. Pozostałe czynniki wskazują, że ta utalentowana Niemka nie jest wielką fanką PRu. Nie potrzebuje szerokiej publiki – tylko uznanie tego, co robi. Jej życie jest tak wspaniałe, jak o nim opowiada, ale nie ma w tym nic narcystycznego – przytacza prawdziwe historie o klientach przywożących jej skórę słoni ze swoich wypraw do Afryki, klientów zamawiających 14 par obuwia na raz czy jej podróżach do Londynu, żeby zadowolić klienta. To wszystko potwierdza, że traktuje swoje rzemiosło poważnie.
Saskia woli szyć męskie obuwie, aczkolwiek nie odmówi pary kobiecie. Ceny wahają się w granicach od 2000 do 6000 Euro, zależnie od użytych materiałów. Płaci się za najwyższą jakość, najlepsze tworzywa i indywidualne dopasowywanie obuwia. Cały proces wykonania buta zajmuje od 2 do 4 miesięcy, a każda osoba musi dokonać przymiarek przynajmniej dwa razy. Wydaje się to wszystko bardzo żmudne, ale końcowy efekt sprawia, że klient wychodzi z ogromnym uśmiechem na twarzy albo przynajmniej duchową satysfakcją – Saskia podkreśla, że klienci z Europy Wschodniej bywają szczególnie oszczędni w uczuciach.
Scarpe Su Misura atelier jest świetnym potwierdzeniem, że na rynek dóbr luksusowych, nawet w czasach kryzysu, jest wciąż wielkie zapotrzebowanie. Szewstwo to wielowiekowe rzemiosło, którego we współczesnych realiach poszukują najbardziej wybredni klienci. Owszem, płaci się za to krocie, ale taka para butów będzie trwała latami (a także można wysyłać parę do naprawy, bez opłat), a co prawdopodobnie docenia się najbardziej w nowoczesnym świecie usług – to para butów, która ma duszę, bowiem została wykonana z tak ogromną pasją.
Autor: Anna Radke
Absolwentka Fashion Institute of Technology w Nowym Jorku oraz Polimoda International Institute of Fashion Design and Marketing we Florencji na kierunkach międzynarodowego zarządzania w sektorach mody, ekonomii i języka włoskiego. Studentka prawa (Juris Doctor) Indiana University Maurer School of Law. Stażystka w Center for the Study of Fashion, Law and Society w Nowym Jorku oraz w amerykańskiej edycji Vogue’a.