REKLAMA
Czy retinol jest zabroniony w Europie? Nowe prawo UE

Czy produkty z retinolem będą wycofane ze sprzedaży? Znamy nowe stanowisko Unii Europejskiej

REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska wzięła pod lupę retinol, co wzbudza szereg pytań, czy aktywna postać witaminy A w kosmetykach dystrybuowanych na rynkach europejskich będzie zakazana. Wyjaśniamy, ja czym polegają nowe przepisy. 

Unijny zakaz stosowania mikroplastików i brokatu był tylko kwestią czasu, biorąc pod uwagę ich szkodliwy wpływ na środowisko. Jednak teraz obowiązują nowe przepisy dotyczące retinolu, jednego z najpopularniejszych składników produktów do pielęgnacji skóry, co powoduje, że ludzie zadają sobie pytanie: „Czy retinol również zostanie zakazany w Europie?”

Odpowiedź brzmi: nie, ale jest jedno zastrzeżenie. Nadal będzie można kupować produkty zawierające retinol, jednak będą obowiązywać nowe zasady. Na mocy przepisów, które weszły w życie w Unii Europejskiej pod koniec 2023 roku, wprowadzone zostaną ograniczenia dotyczące zawartości retinolu w produktach dostępnych bez recepty, m.in. w serum z retinolem i kremach nawilżających. Produkty do twarzy i rąk będą ograniczone do równowartości 0,3 proc. czystego retinolu, a balsamy do ciała będą mogły zawierać 0,05 proc.

Nie oznacza to jednak, że produkty z retinolem o wyższych stężeniach zostaną z dnia na dzień wycofane. Marki mają trzyletni okres karencji na zmianę składu swoich istniejących produktów z retinolem, jeśli chcą kontynuować sprzedaż w Europie. Ograniczenie stężenia retinolu w kosmetykach nie jest również jednoznaczne z tym, że produkty, które nie są już zgodne z przepisami UE, są niebezpieczne w użyciu. Nowe ograniczenia mają na celu ograniczenie nadmiernej ekspozycji na witaminę A.

Przeczytaj również: Komisja Europejska wzięła się za mikroplastik. Sprawdź, które kosmetyki zniknęły dziś z półek

Czy witamina A jest groźna dla skóry?

Jak wskazują eksperci, zdecydowana większość witaminy A jest spożywana w diecie, w postaci suplementów witaminowych lub w produktach spożywczych, takich jak oleje rybne, wątroba, mleko, jaja i marchewka. Nie ma wątpliwości, że witamina A jest niezbędna dla wzroku, funkcji odpornościowych i zdrowia skóry. Jednak nadmierne spożycie w diecie może powodować „hiperwitaminozę”, która może prowadzić do uszkodzenia wątroby i innych problemów zdrowotnych.

Należy również pamiętać, że w rzeczywistości ilość retinolu wchłanianego przez skórę jest niewielka. „W porównaniu z żywnością zawartość witaminy A zawartej w kosmetykach jest mniejsza. Zwiększy to jednak ogólne narażenie konsumentów, co może budzić obawy konsumentów o najwyższym narażeniu (5% całej populacji) na witaminę A znajdującą się w żywności i suplementach diety” – stwierdził w swoim raporcie Komitet Naukowy ds. Bezpieczeństwa Konsumentów UE.

Retinol na receptę?

Co ciekawe, nowe przepisy dotyczą wyłącznie dostępnych bez recepty produktów z retinolem, a nie tretinoiny na receptę, która według zgodnie z opinią ekspertów, wchłania się tylko w małych ilościach i prawdopodobnie nie powoduje nadmiernej ilości witaminy A w organizmie. Uważa, że można znaleźć równowagę pomiędzy umożliwieniem nieograniczonego dostępu do leków a zapobieganiem niepożądanym retinolowi.

Przeczytaj również: Komisja Europejska nakazuje usunięcie „zrównoważonych” oznaczeń z produktów Zalando

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES