Naukowcy ostrzegają! Ten surowiec otacza nas z każdej strony, a jest nie tylko wyjątkowo toksyczny, ale również stuprocentowo nierecyklingowany. Co jest gorsze niż plastik? Czarny plastik.
Wiedzieliście, że 15% wszystkich odpadów plastikowych jest zrobionych z czarnego plastiku? Ten niebezpieczny surowiec jest naprawdę wszędzie. Wystarczy spojrzeć na klawiatury, słuchawki, akcesoria kuchenne i modowe, czy… pudełka cateringu dietetycznego. Badania naukowe nie kłamią: czarny plastik to najbardziej szkodliwe tworzywo sztuczne. Zarówno dla człowieka, jak i dla planety. Tylko dlaczego?
Zapotrzebowanie na czarny plastik nie maleje, na co ogromny wpływ ma nie co innego, jak… moda. Kruczy odcień nie wychodzi z trendów. Codziennie na świecie produkuje się tysiące przedmiotów z plastiku o tej barwie właśnie. Aby tworzywo było wytrzymałe, a przede wszystkim – niepalne, dodaje się do niego cząsteczki bromu. W małych ilościach pierwiastek ten nie ma większego wpływu na nasze zdrowie, jednak kiedy nasz organizm jest stale nim “karmiony” może powodować zatrucia, a nawet trwałe uszkodzenia wątroby, czy nerek. Jeśli zatem korzystacie z cateringu dietetycznego, który pakuje jedzenie w czarne pudełka (są one najtańsze i najtrwalsze) to nie podgrzewajcie ich w mikrofalówce.
Czarny plastik jeszcze bardziej niż nam szkodzi naszej planecie. Stanowi on bowiem ogromny problem w zakładach przetwórczych. Dlaczego? Właśnie ze względu na swoją barwę. Maszyny, które segregują odpadki na te, które można przetworzyć i te, których nie można, nie rozpoznają czarnego koloru! Działają one na zasadzie odbijania światła. Kolorowy i przezroczysty plastik (któremu zawsze można nadać drugie życie) odbija światło, które jest “wyłapywane” przez specjalny sensor. Materiał jest zatem rozpoznawany jako recyklingowalny. Czerń nie odbija światła i właśnie dlatego plastik w tym kolorze nie trafia do grupy odpadów przekazywanych do przetworzenia. Pudełka, sztućce i inne czarne przedmioty trafiają więc na wysypiska zatruwając środowisko.
Mimo, że naukowcy pracują nad metodą przerobienia czarnego plastiku na części przewodów elektrycznych, to i tak powinniśmy się zastanowić, gdy następnym razem sięgniemy po czarny plastikowy sztuciec, czy pudełko. Wiedzieliście, że jest aż tak nieekologiczny?
Zobacz również: Prada szyje akcesoria z materiałów pozyskanych z recyklingu