noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
Branża modowa w 2023r. - eksport i import. fot. Unsplash

Co dzieje się z europejskim eksportem odzieży? Jaka jest wartość importu pozostałych kontynentów? Sprawdziliśmy dane z trzech pierwszych kwartałów 2023 roku

REKLAMA
noSlotData

French Fashion Institute (IFM) zebrało dane dotyczące eksportu i importu odzieży oraz tekstyliów. 

W 2022 roku import odzieży (zarówno pod względem objętości, jak i wartości) znacząco wzrósł, podobnie jak wartość jednostkowa produktu (o 18,1%). Według podsumowania okresu od stycznia do września, sytuacja handlowa Unii Europejskiej uległa dużej zmianie. 

Import tekstyliów w 2023 roku. Spadki w Chinach i Hongkongu

Wzrost wartości jednostkowej produktu (czyli średniej wartości jednego egzemplarza odzieży) wynosił tylko 2,6% w okresie od stycznia do września. Wartość importu odzieży spadła o 14%, co oznacza, że firmy i konsumenci w Europie importowali mniej odzieży niż w roku poprzednim. Z kolei spadek wolumenu importu odzieży o 16% wskazuje na znaczący spadek ilości importowanej odzieży w porównaniu do poprzedniego roku. Wiąże się to ze zmianami preferencji konsumenckich – kupujący stali się bardziej selektywni. W tym przypadku istotna okazuje się również inflacja.

— Rynek jest słaby w 2023 roku, a dystrybutorzy, którzy znacznie zwiększyli swój import w zeszłym roku, prawdopodobnie mają nadwyżkę zapasów. W rezultacie import spada, co stało się bardziej wyraźne w ciągu roku. Import nie podąża już za tym samym trendem co eksport

— powiedział Gildas Minvielle, dyrektor Obserwatorium Ekonomicznego IFM.

Spadki w imporcie wpływają na sytuację handlową państw, dla których Europa jest kluczowym rynkiem zbytu. Wśród nich pojawia się m.in. Turcja (z której import odzieży spadł o 23%), Bangladesz (16%) oraz Chiny i Hongkong (ze spadkiem do 16% i jednoczesnym ograniczeniem udziałów z 30,3% w 2020 r. do 27,2% w 2023 r.).  Nie oznacza to, że kraje basenu Morza Śródziemnego oraz Azji nie utrzymują swojej pozycji rynkowej. W pierwszym przypadku udział w imporcie odzieży do UE wzrósł z 17,4% w 2019 r. do 18,5% w pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 r. Z kolei udział innych krajów azjatyckich wzrósł do 45,5%, z 40,2% w 2020 r., co zwiększyło udział Azji w imporcie odzieży do UE do 72,7%.

Zobacz również: Rynek dóbr luksusowych wciąż rośnie. Jaką wielkość osiągnie w 2023 roku?

Eksport tekstyliów i odzieży z Unii Europejskiej. Europa wzmacnia swoją pozycję na rynku modowym

W pierwszych dziewięciu miesiącach wzrost eksportu tekstyliów (czyli wszelkich materiałów tekstylnych, tkanin oraz włókien) z Unii Europejskiej wyniósł 5,6% (5,7 miliarda euro). Z kolei eksport samej odzieży szacuje się na wartość 14,2 miliarda euro, który w porównaniu z 2022 rokiem oznacza wzrost o 7,6% (w 2022 roku UE wyeksportowała odzież o wartości 13,2 miliarda euro). Mapa dystrybucji odzieży prezentuje się następująco:

  • Wewnątrzeuropejski eksport odzieży wzrósł o 3%.
  • Eksport do Azji wzrósł o 15,9%.
  • Eksport do Chin i Hongkongu wzrósł o 4,9%.
  • Eksport do Japonii wzrósł o 34,4%.
  • Eksport do USA wzrósł o 18,9%.

Unia Europejska, zarówno w przypadku eksportu tekstyliów jak i odzieży, odnotowuje pozytywny wzrost – to wynik zwiększonego popytu na produkty europejskie na rynkach zagranicznych.

Przeczytaj też: Regulacje prawne względem wykorzystywania AI. Jak prezentują się dotychczasowe ustawy UE, USA oraz Chin?

Zdjęcie główne: Unsplash

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES