REKLAMA

#CareerMonday: 4 sposoby na wygłoszenie idealnego przemówienia

REKLAMA

Ramona Smith to 31-letnia nauczycielka, która zajęła pierwsze miejsce w Światowych Zawodach w Przemawianiu Publicznym Toastmasters 2018. Jakie są jej kluczowe rady dotyczące idealnego przemówienia? 

W konkursie Smith pokonała ponad 30 tysięcy mówców z całego świata. Toastmasters to największe zawody tego typu. W trakcie finału, podczas którego triumfowała Smith, wystąpiło również 9 innych mówców, których zadaniem było wygłoszenie przemowy do 2 tysięcy zgromadzonych osób.

Ramona Smith to druga Afroamerykanka oraz piąta kobieta w historii, która wygrała zawody odbywające się od niemal 80 lat. W zwycięskiej przemowie „Still Standing” opowiedziała o trudach, na jakie napotkała w życiu oraz o tym, jak stawiała czoła przeciwnościom losu.

W wywiadzie dla amerykańskiego portalu Bizness Insider, Smith zdradziła 4 najważniejsze rady, jakie mogłaby udzielić osobom wygłaszającym przemówienia.

Nie bój się wyglądać głupio

Wymachy, uderzenia? Nawet one są dozwolone w trakcie wygłaszania przemówień. Żywiołowość Smith bez trudu można było zauważyć w trakcie wygłaszanej przez niej mowy. Jak tłumaczy, kiedyś bałaby się żywych wystąpień, jednak lekcje aktorstwa nauczyły ją, by się nie powstrzymywać od ukazywania gestów i żywiołowego pokazywania swoich emocji.

Kiedy wyszłam na scenę, stwierdziłam, że zamierzam zrobić wszystko, co wydaje mi się dobre i co wydaje mi się właściwe. Nie zamierzam się przejmować. Więc stanęłam, chwiejąc się na nogach i udając boksera, w dodatku w obcasach – wyznała.  Tylko ten luz w języku ciała i brak obaw, że będę wyglądać głupio, pomogły.

Zadawaj pytania publiczności

Jedną z najskuteczniejszych technik prezentacji jest zadawanie pytań publiczności. W ich trakcie, warto dawać naszej publiczności wystarczającą ilość czasu na stworzenie odpowiedzi. Według Smith zadawanie pytań to doskonały sposób pozwalający ona na przyciągnięcie uwagi słuchających oraz na większe zbliżenie się do mówcy.

Ucz się od najlepszych

Ramona Smith otwarcie przyznaje, że ogromną wiedzę czerpie od wielkich mówców, których pracę śledzi i analizuje.

To od Dananjaya Hettiarachchi, czyli zwycięzcy zawodów z 2014 roku, zaczerpnęła poradę, by otwierać dłonie w trakcie wystąpień publicznych. Według niej jest to obecnie sposób na to, by zasygnalizować swoją otwartość, pewność siebie czy wyglądać na zrelaksowaną.

Smith podkreśla, że by ślepo nie naśladować mistrzów przemówień. Kluczem do sukcesu zaaplikowanie najcenniejszych rad do przemówień, którym ostatecznie nadamy własny unikatowy charakter, pozostając przy tym sobą.

Znajdź kreatywny sposób na dotarcie do publiczności

Ostatni, choć równie ważny sposób na doskonałe przemówienie, to znalezienie własnego sposobu na kreatywne dotarcie do słuchaczy. Sekret tkwi w znalezieniu odpowiedniego sposobu przekazania naszych informacji publiczności.

Smith w zwycięskim przemówieniu wykorzystała motyw metafory walki bokserskiej – za jej pomocą opisała trudne momenty w życiu, kiedy to w przenośni była znokautowana i wielokrotnie leżała na deskach ringu. Kobieta nie poddawała się jednak, walcząc do końca.

>>> Zobacz również: #CareerMonday: „Dlaczego powinniśmy cię zatrudnić?”. Jak odpowiedzieć na to pytanie i dostać pracę

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Newsletter

FASHION BIZNES