Publiczne wystąpienia to duże wyzwanie i spory stres dla wielu osób. Niezależnie od tego, czy czeka Cię prezentacja przed zespołem z pracy, przemowa przed nieznajomymi czy przedstawienie projektu przełożonemu, warto wcześniej dobrze się przygotować. Podpowiadamy, jak świetnie wypaść podczas wystąpienia publicznego.
Wyznacz cel i przygotuj plan
Żeby dotrzeć do swoich odbiorców, najpierw należy określić cel swojej wypowiedzi. Jeśli sam nie będziesz wiedział, do czego zmierza Twoja wypowiedź, odbiorca tym bardziej będzie czuł się zagubiony. Spróbuj zacząć od mapy myśli. Przelej na papier wszystko, o czym chcesz powiedzieć i znajdź jeden przewodni temat przemówienia. Znając cel Twojej prezentacji określ, jakimi zasobami dysponujesz. Co wiesz na dany temat? Jakich przykładów możesz użyć? Zapisz publikacje, strony internetowe, multimedia, na których będziesz się opierał.
Kolejnym punktem przygotowania będzie oswojenie publiczności. Co dokładnie to oznacza? Dowiedz się kim jest grupa odbiorców przemówienia. W miarę możliwości, zweryfikuj informacje o liczbie osób, ich doświadczeniach w zakresie danego tematu, wiek uczestników i ich miejsce pracy. Im więcej wiesz o publiczności, tym lepiej będziesz mógł przygotować się na spotkanie.
Następnie, gdy już określiłeś cel, zasoby oraz publiczność, możesz zabrać się do tworzenia przemówienia. Zanim podejmiesz decyzję o prezentacji przed większą grupą, spróbuj najpierw nagrać swoje wystąpienie. Wielu z nas jest w szoku, gdy słyszy swój głos w nagraniu lub widzi swoją mimikę i ruchy. Warto oswoić się nie tylko z publicznością, ale także z samym sobą. Dzięki materiałowi wideo, będziesz wiedział nad czym chcesz popracować, aby wypaść jeszcze lepiej.
Wygraj ze stresem
Wszyscy wiemy, że stres nie pomaga w publicznym wystąpieniu. Gdy jesteśmy zestresowani, serce bije szybciej, trudno pozbierać myśli, zaczynamy się jąkać, a nogi drżą ze strachu. Na szczęście nie musimy godzić się na zachwianie naszej równowagi. Jak wygrać ze stresem? Po pierwsze zadbaj o to, aby wyspać się dzień przed wystąpieniem. Zeby być w pełni sił, potrzebujesz od 7 do 8 godzin snu. Dodatkowo zwiększysz skuteczność snu i zmniejszysz poziom stresu, jeśli przez dłuższy okres czasu będziesz kłaść się spać regularnie o tej samej porze.
Według doktora James Rouse’a, korzystanie ze smartfona w sypialni działa rozpraszająco, a telefon staje się źródłem stresu. Dlatego gdy idziesz spać, odłóż go na drugi koniec pokoju. Zamiast sprawdzać newsy czy przeglądać Instagram zaraz po przebudzeniu, zrób stretching i przygotuj się na wyzwania, które przyniesie dzień. Aktywność fizyczna zmniejszy w Twoim ciele poziom horomonu stresu, a zwiększy poziom endorfin, które odpowiadają za uczucie szczęścia i radzenie sobie ze stresem.
Nikogo nie udawaj
Zapomnij o udawaniu. Publiczność szybko zauważy brak autentyczności mówcy, co odciągnie uwagę od treści wystąpienia. Nie ma sensu udawać kogoś, kim nie jesteś. Zakładanie masek w wystąpieniu publicznym nie zdaje egzaminu. Jak podkreślić swoją autentyczność? Możesz wpleść w przemówienie historię z własnego życia, która dotyczy tematu wystąpienia. Przed prezentacją wypisz na kartce wszystkie zdarzenia, które przydadzą się do wzbogacenia treści. Realny opis wydarzeń wpłynie na emocję odbiorców, a odgrywają one znaczącą rolę w odbiorze treści. Ponadto publiczność będzie miała pewność, że znasz się na tym, o czym mówisz, bo przeżyłeś to na własnej skórze. Twoja wiarygodność automatycznie wzrośnie.
Zapanuj nad trzema elementami
Po pierwsze – czas wystąpienia. Pamiętaj, że nie tylko Twój czas jest cenny, ale także odbiorców. Jeśli twoje przemówienie ma się zmieścić w 30 minutach, staraj się zakończyć 10 minut przed czasem. Ostatnie chwile warto przeznaczyć na ewentualne pytania widowni, wyjaśnienie niezrozumianych kwestii. Szanuj czas publiczności. Zastanów się także, jak przedstawić temat, nie przeciągając wypowiedzi w czasie. Na pewno widziałeś mistrzowskie przemówienia TEDx. Według wytycznych organizatorów TEDx, wystąpienie nie powinno trwać dłużej niż 15 minut.
Po drugie, wyprzedź pytania od publiczności. Brak odpowiedzi z Twojej strony na pytanie z sali wpłynie negatywnie na odbiór Twojego wizerunku jako prelegenta. Dlatego poświęć czas na przygotować zbioru potencjalnych pytań i odpowiedzi na dany temat. W ten sposób uda Ci się zminimalizować ryzyko braku odpowiedzi.
Na koniec, zadbaj o właściwy wygląd. Nie chodzi tylko o ubiór, chociaż ten odgrywa bardzo ważną rolę. Zrezygnuj z niewygodnych ubrań i obuwia. Masz czuć się przede wszystkim komfortowo. Ponadto pamiętaj o mowie ciała. Nie krzyżuj rąk, utrzymuj kontakt wzrokowy z publicznością. Możesz gestykulować, ale zadbaj o to, aby gesty nie przesłoniły wystąpienia. Mowa ciała w odbiorze całej prezentacji jest kluczowa i warto o niej pamiętać.