Były dyrektor popularnej marki odzieżowej Abercrombie & Fitch oskarżony o molestowane seksualne młodych mężczyzn. Po trwającym dwa lata śledztwie, stacji BBC udało się dotrzeć do grupy pokrzywdzonych. Mike Jeffries miał wykorzystywać swoją pozycję, by żerować na atrakcyjnych mężczyznach, obiecując im posadę modela w firmie A&F.
Przeczytaj również: 10 faktów o fast fashion, które szokują
Mike Jeffries, były CEO amerykańskiej marki odzieżowej Abercrombie & Fitch został oskarżony o wykorzystywanie młodych mężczyzn podczas organizowanych przez siebie imprez seksualnych w latach 2009 – 2015. Dochodzenie BBC wykazało, że zorganizowana sieć korzystała z pośrednika, aby rekrutować młodych uczestników na wydarzenia z udziałem Mike Jeffriesa i jego partnera Matthew Smitha. BBC dotarło do ośmiu uczestników owych imprez. Niektórzy z nich mieli doświadczyć przemocy.
Dwóch byłych prokuratorów amerykańskich, którzy niezależnie przejrzeli dokumenty i zeznania dostarczone przez BBC, wezwało do wszczęcia dochodzenia w celu ustalenia, czy mogą zostać postawione zarzuty o handel ludźmi w celach seksualnych. Zgodnie z prawem Stanów Zjednoczonych handel ludźmi w celach seksualnych obejmuje namawianie osoby dorosłej do podróży do innego stanu lub kraju w celu uprawiania seksu za pieniądze przy użyciu siły, oszustwa lub przymusu.
Pozew w sprawie miał trafić już do sądu. Zgodnie z nim, liczba poszkodowanych może przekraczać 100 osób. Mike Jeffries oraz Matthew Smitch odmówili BBC komentarza w tej sprawie. Zgodnie z wydanym oświadczeniem, “każde spotkanie miało odbyć się za zgodą, a nie pod przymusem”.
Poważne zarzuty wobec byłego CEO A&F
Dwuletnie śledztwo przeprowadzone przez brytyjską stację ujawniło, że do przestępstw na tle seksualnym miało dojść podczas międzynarodowych imprez organizowanych przez potentata odzieżowego oraz jego partnera. Spotkania te miały odbywać się m.in. w Marrakeszu, Londynie, Wenecji czy na południu Francji. BBC dotarło do szeregu dowodów w tej sprawie, między innymi do biletów lotniczych, maili czy szczegółowych planów podróży. Odbyto też szereg rozmów z dziesiątkami osób pracujących wówczas dla Jeffries.
Osoby zaangażowane w sprawę twierdzą, że miały zostać wprowadzone w błąd odnośnie charakteru imprez. Niektórzy z nich wskazali, że mieli nie być poinformowani o tym, że mają świadczyć usługi seksualne. Inni twierdzili, że wiedzieli, że imprezy mają mieć charakter seksualny, jednak nie odbyły się one w takiej formie, jakiej się spodziewali. Za udział w imprezach seksualnych mężczyźni byli wynagradzani – kwoty sięgały od 500 do 1000 dolarów za wieczór. Goście byli również zobligowani do podpisania dokumentu poufności, który zabraniał im zabierać głosu w ww. sprawie.
Poszkodowani twierdzą, że mieli być zmuszani do czynności seksualnych oraz szantażowani. Mike Jeffries miał wykorzystywać swoją rolę dyrektora generalnego Abercrombie do żerowania na atrakcyjnych młodych mężczyznach, którzy wierzyli, że Jeffries zatrudni ich jako modeli Abercrombie.
Przeczytaj również: Od bielizny wyszczuplającej po środki czystości. Oto wszystkie biznesy rodziny Kardashian
Abercrombie & Fitch: “Jesteśmy przerażeni i zniesmaczeni”
A&F, która prowadzi około 850 sklepów na całym świecie, w tym markę własną Hollister, oświadczyła, że od czasu skontaktowania się z BBC zaangażowała „zewnętrzną kancelarię prawną do przeprowadzenia niezależnego dochodzenia” w sprawie roszczeń. Przedstawiciele marki podkreślili, że są „przerażeni i zniesmaczeni” rzekomym zachowaniem. Firma podkreśla, że nowe kierownictwo przekształciło firmę w “organizację opartą na wartościach” i w której rządzi zasada “zero tolerancji dla wszelkiego rodzaju nadużyć, molestowania lub dyskryminacji”. Nie ma jednak dowodów na to, że firma była świadoma ujawnionych przez BBC zarzutów dotyczących wykorzystywania podczas wydarzeń seksualnych.
Wcześniej firma Abercrombie & Fitch opisywała Jeffriesa jako swojego założyciela, po tym jak przekształcił markę z siedzibą w Ohio z upadającego przedsiębiorstwa w latach 90. w wartego wiele miliardów dolarów producenta ubrań dla nastolatków. Według danych firmy, Mike Jeffries odszedł ze stanowiska w 2014 r. w związku ze spadkiem sprzedaży. Jeffries miał odejść z odprawą w wysokości około 25 milionów dolarów.
Przeczytaj również: SWAROVSKI x SKIMS: „Nasza kolekcja to celebracja ciała i silnych, niezależnych kobiet”