noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Czy warto zainwestować w akcje Allegro? Goldman Sachs zmienił swoją rekomendację

REKLAMA
REKLAMA
noSlotData

Analityczka jednego z największych banków inwestycyjnych na świecie zmieniła rekomendację dla akcji Allegro, informuje Bloomberg.

Na moment warto zatrzymać się przy terminie giełdowej rekomendacji. Nie dla każdego jest on bowiem jasny, a przecież w praktyce to nic innego jak wielostronicowy raport przybliżający sytuację spółki oraz jej biznesowe otoczenie. Bardzo często podsumowany ceną docelową oraz zaleceniami dla inwestora. W praktyce wielu odbiorców koncentruje się wyłącznie na nagłówkach, skupiając całą uwagę na cenie i zaleceniu.

Przeczytaj również: Answear wyemituje do 1 mln nowych akcji. Co spółka planuje zrobić z pozyskanym kapitałem?

Allegro – zmiana rekomendacji

Lisa Yang, analityczka z Goldman Sachs, zmieniła rekomendację dla walorów założonej w Polsce spółki akcyjnej działającej w zakresie handlu internetowego na sześciu rynkach Europy Środkowo-Wschodniej. Wcześniej rekomendacja banku brzmiała „sprzedaj”. Obecnie brzmi „neutralnie”. Warto zwrócić również uwagę na cenę docelową, która w tym przypadku została podniesiona z 28 zł do 32 zł za walor.

Po godzinie 12:00 wartość akcji Allegro maleje o 0,40 proc. do 28,76 zł. Kurs otwarcia dzisiejszej sesji był na poziomie 29,08. Minimalna cena walorów z ostatnich 52 tygodni wynosi 19,89 zł, podczas gdy maksymalna z tego samego okresu 38,58 zł.

Przeczytaj również: Sześć lat temu powstały najbardziej kiczowate torby Louis Vuitton. Przyglądamy się im w serii „Jak z obrazu”

Allegro – historia

Allegro to powstała w 1999 roku platforma do e-handlu. Jej pomysłodawcą był Holender – Arjan Bakker. Jak sam on wspomina jest inspiracją był amerykański serwis eBay. Pierwszą siedzibą spółki była piwnica w hurtowni sprzętu komputerowego prowadzonej przez założycieli. Już po kilku miesiącach działalności firmę przejęła specjalizująca się w budowie serwisów aukcyjnych brytysjka grupa QXL. Milowym krokiem we wzroście platformy było wprowadzenie przez Allegro prowizji. Miało to miejsce w 2001 roku. Dzięki umowom na promocje aukcji, już w pierwszych latach działalności, liczba użytkowników platformy wzrosła do kilkuset tysięcy.

W 2008 roku południowoafrykański koncern medialny Naspers, właściciel Gadu-Gadu w Polsce, kupił spółkę Tradus (dawniej QXL Ricardo). Koszt transakcji wyniósł około ok. 1,5 mld euro, stając się nowym właścicielem Allegro. Od 2011 roku spółki QXL Poland, OtoMoto, Ceneo, Bankier i Internet Service działały w Grupie Allegro w ramach spółki MIH Allegro. Serwis funkcjonował w Czechach (pod nazwą Aukro), w Niemczech (Allegro.de), Rosji (Molotok.ru), czy Ukrainie (jako Aukro.ua). Ostatecznie skoncentrował się na rynku polskim.

W 2016 roku liczba zawieranych na Allegro transakcji wyniosła blisko 14 milionów miesięcznie. Tego samego roku trzy fundusze inwestycyjne: Cinven, Permira i Mid Europa Partners przejęły platformę za 3,25 mld dolarów. W październiku 2020 roku Allegro.eu zadebiutowało na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych po największej podówczas ofercie publicznej w historii parkietu. Następnie grupa przejęła spółkę finansową FinAi, na bazie którego stworzyła Allegro Pay, a tuż po debiucie powiększyła swój udział w eBilet Polska Sp. z o.o. do 100 proc. akcji.

W czerwcu 2021 roku Allegro zaczęło budowanie własnej sieci automatów paczkowych One Box. W październiku tego roku kupiło firmę kurierską X-press Couriers, która 1 kwietnia 2022 roku została połączona ze spółką Allegro. Według międzynarodowego rankingu YouGov Allegro jest najsilniejszą i najchętniej polecaną marką w Polsce.

Przeczytaj również: Britney Spears dokonała aborcji: Justin nie był zadowolony z ciąży

Zdjęcie główne: mat. prasowy

REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
REKLAMA
noSlotData
noSlotData
noSlotData
REKLAMA
noSlotData

Newsletter

FASHION BIZNES