Aleksandra Wiśniewska zasłynęła jako jedna z kandydatek Koalicji Obywatelskiej, która zdobyła mandat poselski. Uwagę mediów przyciągnęła nie tylko jej działalność humanitarna, ale i korzenie rodzinne – Wiśniewska bowiem jest córką jednego z polskich biznesmenów sektora mody.
Przeczytaj również: 25 lat Macieja Zienia w polskiej modzie. „Jestem bardzo wdzięczny losowi, że tak się potoczyło moje życie” [wywiad]
Aleksandra Wiśniewska to jedna z tych kandydatek do Sejmu, która wzbudziła wokół siebie solidne zainteresowanie. Z sukcesem. Pochodząca z Łodzi 29-latka uzyskała mandat poselski z ramienia Koalicji Obywatelskiej osiągając drugi najlepszy wynik KO w tym regionie (z liczbą 25 436 głosów).
Posłanka Koalicji Obywatelskiej urodziła się w 1994 roku. Wykształcenie zdobywała na prestiżowych brytyjskich uczelniach: London School of Economic oraz Uniwersytecie Oksfordzkim. Jako wolontariuszka pracowała m.in. w Turcji, Jordanii, Iraku czy w obozie dla migrantów na wyspie Lesbos. Aleksandra Wiśniewska ma również imponujące doświadczenie w szeregach wojskowych – kierowała misjami humanitarnymi w Jemenie oraz w Ukrainie. Zajmowała się tam przede wszystkim pomocą medyczną mieszkańcom terytoriów dotkniętych epidemią oraz konfliktami militarnymi.
Wiśniewska zdobywała również doświadczenie u boku prezydent Łodzi Hanny Zdunowskiej na stanowisku pełnomocniczki ds. Zaangażowania obywatelskiego. Pojawiła się również w kampanii społecznej „Odważysz się?”, gdzie zachęcała do udziału w wyborach parlamentarnych. Łodzianka aktywnie działa w mediach społecznościowych, w tym Instagramie, gdzie śledzi ją ponad 20 tys. osób.
Aleksandra Wiśniewska córką przedsiębiorcy polskiej branży modowej
Pochodząca z Łodzi Aleksandra Wiśniewska jest córką właściciela jednej z polskich marek, która działa na rynku nieprzerwanie od niemal 30 lat. Ojcem posłanki jest bowiem Radosław Wiśniewski, prezes spółki Redan, będącej w posiadaniu marki odzieżowej Top Secret. Biznesmen oprócz działań w sektorze mody, zajmuje się również deweloperką. W 2000 roku założył fundację Happy Kids, prowadzącą sieć 17 rodzinnych domów dziecka. W 2004 magazyn „Wprost” uplasował go wśród najbogatszych Polaków. Majątek Radosława Wiśniewskiego szacowano wówczas na 290 mln złotych.
To właśnie kwestie finansowe stały się częstym przytykiem mediów w stronę nowo wybranej posłanki. Aleksandra Wiśniewska wyjaśniła tę kwestię w niedawnej rozmowie z magazynem „Forbes”: “Nie ma i nigdy nie było żadnych kontaktów biznesowych pomiędzy moją rodziną a politykami KO, czy politykami w ogóle. Sprostowania wymagają podawane w szkalujących mnie artykułach dane o rzekomo ogromnym majątku moich rodziców. Przecież to są liczby sprzed 20 lat” – powiedziała.
Redan – polski potentat mody lat 2000.
Początki spółki Redan sięgają 1995 roku. Przedsiębiorstwo zostało założone przez Dariusza Jarosińskiego, Leszka Kapustę oraz obecnego akcjonariusza większościowego Radosława Wiśniewskiego.Zaledwie rok później, w 1996 roku, do życia powołano markę odzieżową Top Secret, która do dziś funkcjonuje na polskim rynku odzieżowym oferując casualową odzież i akcesoria dla kobiet i mężczyzn. W posiadaniu spółki była również popularna w latach 2000. marka odzieżowa Troll oraz sieć dyskontów TXM. Marki te nie są już w posiadaniu spółki. Początek lat 2000. to dla Top Secret i TXM lata prężnej działalności na terenie Polski i rynkach zagranicznych. Wiadomo, że posiadały na koniec 2014 rok ponad 500 sklepów, zatrudniały ponad 3000 osób i generowały ponad 500 milionów złotych obrotu.
Na rok 2020 przypada formalny koniec działania grupy kapitałowej Redan. Nastąpiło to w wyniku sprzedaży 100 proc. udziałów w Top Secret Sp. z o.o. W okresie pandemicznym marka stanęła przed trudnościami finansowymi, co wymagało dokapitalizowania jej działalności. Wsparciem okazało się finansowanie ze strony Radosława Wiśniewskiego (założyciela i wiodącego akcjonariusza Redan). Formą zabezpieczenia stało się przejęcie przez Radosława Wiśniewskiego pełnej kontroli nad spółką Top Secret.
W 2022 roku spółka akcyjna Redan ponownie nabyła prawa do znaków towarowych Top Secret i DryWash w październiku 2022 roku za 14,3 mln zł. Latem br. pojawiła się informacja, że spółka zdecydowała się na sprzedaż Top Secret. W tym celu wystosowano już list intencyjny. Nowym właścicielem marek zostać ma Monna Nice, spółka zależna Monnari Trade. Wysokość transakcji ustalono na 8 mln zł + VAT.
Zdjęcie głowne: Instagram @aleksandrakwisniewska
Dowiedz się więcej: Redan sprzedaje Top Secret. Marka trafi pod skrzydła innej polskiej spółki